Jak żyć szczęśliwie w innym kraju: Niezbędnik emigranta

Wydawnictwo: Czarna Owca
Konsten att vara invandrare
poradnik, emigracja
poradniki
Marta Sz...

Andrzej Olkiewicz adresuje swoją książkę do ludzi planujących wyjazd i mieszkających poza krajem ojczystym. Zastanawia się, co emigranci mogą uczynić, by zintegrować się ze społeczeństwem i nie utracić godności. Podpowiada, jak uniknąć rozczarowań, których źródłem są wyobrażenia przywiezione z rodzinnego kraju – nie wytrzymują one zazwyczaj konfrontacji z nową rzeczywistością oraz tym, jak postrzegają nas inni. Autor wyznaje, że jako emigrant popełnił wiele błędów, w większości wynikających z uprzedzeń i stereotypów. Jednak przede wszystkim radzi co można zrobić, by życie w nowym kraju nie było takie trudne. Nie zgadza się z opinią części imigrantów i uchodźców, że całkowite dostosowanie się i integracja są niemożliwe, że na obczyźnie imigrant żyje w próżni, z której się nie da wyjść, bo człowiek żyje pomiędzy dwoma światami.
Można wyjść z tej próżni, a doświadczenia dawnego życia mogą wyznaczyć spotkaniu z nową rzeczywistością nieoczekiwane horyzonty.

Andrzej Olkiewicz miał dziewiętnaście lat, gdy w 1957 roku wyjechał z Polski i postanowił zostać na Zachodzie. Na początku pracował jako robotnik w zakładach metalowych, marynarz, kreślarz i technik. Następnie po ukończeniu studiów na wydziale geologicznym Uniwersytetu Sztokholmskiego pracował jako geolog w Szwecji i innych krajach. Obecnie jest niezależnym publicystą.

źródło opisu: www.czarnaowca.pl

źródło okładki: www.czarnaowca.pl

aminaami | 2014-05-10
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 09 maja 2014

Dotknęło mnie lekkie rozczarowanie. Spodziewałam się konkretnych porad jak żyć w obcym kraju, co wybrać, jak się zaaklimatyzować. Chciałam poradnika, albo książki psychologicznej. Ale takiej książki, chyba się nie da napisać. Każdy decyduje za siebie, więc żadna książka nam odpowiedzi na tacy nie poda. Gdy już ją odłożyłam przeczytaną na półkę, stwierdziłam, że to nie była taka wielka strata, by ją przeczytać. Niektóre rzeczy, aby zrozumieć, potrzebują do nas jakoś dotrzeć. Trzeba wszystko przemyśleć, poukładać w głowie.
Myślę, że tego czasu na refleksję nad nią mi brakowało.
Książka opisuje różne sytuacje, które spotykają nas w życiu, gdy decydujemy się żyć za granicą. Autor nazywa rzeczy po imieniu. Czasem dopiero gdy przeczytałam tekst, zrozumiałam sytuacje, które mi się przydarzały. Wyjeżdżamy za granicę, za pracą, szukamy przygody zawsze "na chwilę". Gdy wracamy już nigdy nic nie będzie wyglądało tak jak przedtem. Najważniejsze, że nasze przeżycia nie przynoszą tylko strat,...

mozdzynka | 2014-01-27
Moni | 2013-12-30