Paradoks wyboru. Dlaczego więcej oznacza mniej

Okładka książki Paradoks wyboru. Dlaczego więcej oznacza mniej Barry Schwartz
Okładka książki Paradoks wyboru. Dlaczego więcej oznacza mniej
Barry Schwartz Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo Naukowe PWN
2013-05-29
2013-05-29
2005-01-18
Marcin Walczyński
wybór decyzja

Pozycja ta w dobitny sposób pokazuje dlaczego w obecnym świecie nie jest łatwo być szczęśliwym, mimo ogromu opcji, który nas otacza.
Temat książki i poruszone problemy są bardzo ciekawe. Niestety, tak jak wspomniano w opiniach poniżej, jest tu wiele powtórzeń i zbędnego rozwlekania.

Merytoryczna, ale strasznie nudna (mimo, że zagadnienie jest dla mnie bardzo ciekawe).
Powinna zostać odchudzona przynajmniej dwukrotnie (zwłaszcza o wielokrotne przywoływanie tych samych historyjek).
Wydaje mi się, że nie straciłbym wiele gdybym przeczytał jedynie ostatni rozdział (podsumowanie).

Dzisjaj na każdym kroku możemy podejmować wiele wyborów lecz mamy mnóstwo opcji i dlatego możemy mieć problem z podjęciem decyzji.
Psycholog Barry Schwartz w swoje książce przedstawia wiele badań(sam też robił badnie które jest tam umieszczone) dzięki którym możemy dowiedzieć się wielu ciekawych faktów na temat podejmowania wyborów i nie tylko. Dodatkowo zawarte są refleksje osobiste oraz ku mojemu zaskoczeniu są też porody dotyczące tego jak razdzić sobie ze stratą czy też jak przestać się martwić jeśli nie wybierzemy najlepiej.
Książka jest nie tylko ciekawa, ale też ma zastosowanie poradnika. Mogę polecić ją tym którzy interesują się psychologią a także osobą które mają problemy z podjemowaniem dobrych decyzji.

Jest tam dużo badań potwierdzających to, o czym pisze Barry Schwartz , więc mamy pewność, że nie wziął tej wiedzy z choinki.
Zgodnie z powyższymi opiniami, uważam że czasami autor za bardzo się rozpisywał, jednak można to sobie po prostu pominąć, bo jeżeli chodzi o ogólną perspektywę na książkę to jednak bym ją poleciła.

Bardzo polecam, obiwiązkowa pozycja

Bardzo polecam, obiwiązkowa pozycja

W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie, że możemy pójść do sklepu i tam zastać puste półki lub tylko z jednym fasonem spodni, koszulek, bluz itd. Jesteśmy zaatakowani wielością. Ta różnorodność atakuje nas na każdym kroku. Z jednej strony dobrze, bo mamy w czym wybierać i możemy samodzielnie (ale czy na pewno?) kreować swój wygląd, otoczenie. Dostaliśmy tak szerokie prawo wyboru, że nawet wywóz śmieci trzeba przeanalizować i oddać w ręce tych najlepszych (a może tych, którzy potrafią lepiej sformułować zdania by zachęcić klientów?). Człowiek stał się niewolnikiem wyborów. Poza pracą, którą ciągle musi zmieniać, szkołami, które musi kończyć, zmuszony jest do codziennych dylematów wokół codziennych zakupów, które tyranizują koniecznością wyboru jednego produktu ze setek. O ile kupno paczki niesmacznych cukierków nie ma większych konsekwencji to już podpisanie umowy z operatorem telefonii może być druzgoczące. To sprawia, że poszukujemy opinii na forach, studiujemy dokładnie każdą rzecz, aby wybrać tę najlepszą.
Barry Schwartz w „Paradoksie wyboru” odkrywa przed nami jak bardzo jesteśmy tyranizowani koniecznością ciągłego wyboru. Wolność i wielość są tu pokazane w takich barwach jak przepływ informacji w książce Postmana „Zabawić na śmierć”. Schwartz ujawnia nam, w jaki sposób ulegamy manipulacji nie tylko mediów i produktów, przy wyborze których jesteśmy w minimalnym stopniu świadomi wywierania na nas wpływu.
„Jak stwierdziliśmy, posiadanie możliwości wybierania jest ważne dla dobrego samopoczucia, ale wybór ma także negatywne cechy, które nasilają się wraz ze wzrostem liczby wyborów. Korzyści z wybierania są widoczne w każdej decyzji, przed którą stoimy, a koszty są nieznaczne i narastają. Innymi słowy, to nie ten czy inny konkretny wybór stwarza problem, ale wszystkie wybory razem wzięte.
Nie jest łatwo rezygnować z możliwości wybierania. Istotną sprawą, którą trzeba docenić, jest to, że na dłuższą metę nie obiektywne wyniki decyzji, ale subiektywne są dla nas najważniejsze”.
Barry Schwartz poza analizą opartą na konkretnych przykładach i pokazaniu nam jak bardzo jesteśmy niewolnikami wyborów podpowiada nam jak od tych wyborów, choć troszkę się uwolnić. Książkę polecam wszystkich, którzy zbyt wiele czasu poświęcają na zakupy, analizowanie możliwości, zdobywanie wiedzy o „jeszcze jednym produkcie”. Praca pozwoli wielu ludziom z dystansem podejść do ich subiektywnego spojrzenia na „ważność” błahych decyzji. „Paradoks wyboru” polecam również studentom kierunków humanistycznych.

8/10

8/10

Dobra pozycja, którą warto przeczytać, jeśli interesujemy się marketingiem. Dużo świetnych badań oraz wniosków. Na minus fakt, że badania, które przytacza autor są dużo ciekawsze od jego autorskich hipotez. Wiele informacji, które podaje autor nadaje się na lekcje wosu dla gimnazjalistów, a nie dla oczytanego człowieka. Autor nie potrafi w klarownie przekazywać swoich myśli i to co u innych zabiera parę stron u niego zajmuje rozdział. Reasumując dobra książka, którą warto przeczytać ale szału nie ma.

Książka jest "dość dobra". Autor bardzo mocno podkreśla negatywy zwiększonego wyboru i robi to przez całą książkę aż do znudzenia. To co napisał jest świetne, jest pokazane wiele przykładów z życia codziennego i każdy z pewnością w swoim życiu odnajdzie podobne rozterki, bardzo przyjemnie się to czyta ALE jak długo można o tym mówić ? Moim zdaniem jeżeli nie jesteś fanem psychologii to w zupełności można tą książkę zastąpić obejrzeniem w internecie wykładu autora o tym temacie (znajdziecie bez problemu ;) )

Czy mnogość wyboru może przytłoczyć? Co się dzieje, kiedy uświadomimy sobie, że nadmiar opcji, wcale nie jest naszym sprzymierzeńcem, a największym wrogiem? W jaki sposób dokonujemy wyborów? Zarówno prostych jak zakup jeansów jak i trudniejszych jak wybór mieszkania? Ta książka to genialny "game changer", który pomoże Ci zrozumieć jak podejmujesz każdą decyzję i dlaczego czasami wpychasz w siebie posiłek w restauracji mimo, że wcale Ci nie smakuje.

Lektura dla każdego, kto chciałby zrozumieć, dlaczego tak trudno mu wybrać ryż na półce w sklepie a czemu kiedy przychodzi do zakupu samochodu nie zajmuje mu to więcej niż kilka godzin i jak to zmienić i czy warto?

• Psychologia
  • Nauka