Paradoks wyboru. Dlaczego więcej oznacza mniej

Tłumaczenie: Marcin Walczyński
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
wybór, decyzja
joly_fh

Niezależnie od tego, czy kupujemy parę dżinsów, wybieramy dalekobieżnego przewoźnika, zapisujemy się do wybranego lekarza, czy szukamy emerytalnego planu oszczędnościowego, codzienne decyzje - od tych prozaicznych do gruntownych wyzwań - stają się coraz bardziej skomplikowane z powodu przytłaczającej obfitości wyboru, z którą musimy się zmierzyć. Przyjmujemy, że więcej możliwości oznacza lepsze decyzje i większą satysfakcję. Ale miejmy się na baczności, obciążając nasz wybór wielością opcji. Może ona sprawić, że zaczniemy kwestionować podejmowane przez nas decyzje, zanim jeszcze je podejmiemy. Nadmiar możliwości wyboru bywa źródłem nierealistycznych oczekiwań i poczucia winy po podjęciu decyzji.

W Paradoksie wyboru Barry Schwartz wyjaśnia, dlaczego wielość opcji może okazać się szkodliwa dla naszego samopoczucia. Dokonując syntezy współczesnych badań z zakresu nauk społecznych, dowodzi słuszności sprzecznego z intuicją stwierdzenia, że wyeliminowanie wyborów może znacznie zmniejszyć odczuwany przez nas stres i niepokój. W przystępnej, ciekawej i pełnej anegdot narracji autor oferuje praktyczne rady dotyczące tego, jak zmniejszyć liczbę opcji do jej rozsądnego rozmiaru, jak wypracować w sobie dyscyplinę koncentrowania się tylko na ważnych decyzjach, a jak ignorować całą resztę, i wreszcie, jak czerpać satysfakcję z wyborów, których rzeczywiście dokonujemy.

źródło opisu: Państwowe Wydawnictwo Naukowe ( PWN ), 2013

źródło okładki: www.ksiegarnia.pwn.pl

AnnaSikorska | 2017-10-16

W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie, że możemy pójść do sklepu i tam zastać puste półki lub tylko z jednym fasonem spodni, koszulek, bluz itd. Jesteśmy zaatakowani wielością. Ta różnorodność atakuje nas na każdym kroku. Z jednej strony dobrze, bo mamy w czym wybierać i możemy samodzielnie (ale czy na pewno?) kreować swój wygląd, otoczenie. Dostaliśmy tak szerokie prawo wyboru, że nawet wywóz śmieci trzeba przeanalizować i oddać w ręce tych najlepszych (a może tych, którzy potrafią lepiej sformułować zdania by zachęcić klientów?). Człowiek stał się niewolnikiem wyborów. Poza pracą, którą ciągle musi zmieniać, szkołami, które musi kończyć, zmuszony jest do codziennych dylematów wokół codziennych zakupów, które tyranizują koniecznością wyboru jednego produktu ze setek. O ile kupno paczki niesmacznych cukierków nie ma większych konsekwencji to już podpisanie umowy z operatorem telefonii może być druzgoczące. To sprawia, że poszukujemy opinii na forach, studiujemy dokładnie...

Shino11 | 2016-09-30

Można obyć się bez jej czytania. Nic odkrywczego. Nic uczącego. Niech każdy rozwinie swoje przekonania w tym temacie, a nie sugeruje się wzmiankami o badaniach, odkryciach, statystykach, sondach. Książka jest stronnicza i ciągnie w jednym kierunku- kierunku uzasadnienia tytułu. A przecież różne narodowości mają odmienne strategie i politykę rynku. Jeśli coś działa, to znaczy, że jest to dobre.

Czytaczyk | 2015-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2015

Nie od dzis wiadomo ze czym wiekszy wybor tym on trudniejszy tak by mozna z kwitowac ksiazke,tlumaczy ona psychologiczne konsekswencje wyboru i tym ze nie zawsze jest on udany.Ksiazka w przystpen sposob pokazjuje jak podjac decyzje,choc jak dla mnie nie,nie tego oczekiwalem. i tu sie troche rozczarowalem.

Matthew | 2015-11-02

Świetna książka. Pokazuje trudności w dokonywaniu wyborów, skutki tych wyborów i procesu wybierania dla naszej psychiki oraz dobrego samopoczucia. Autor udowadnia, że poziom wyboru jeśli chodzi o konsumpcję, towary i usługi (szczególnie w USA ale także w innych krajach) przekroczył poziom racjonalności i w tej chwili w dużej mierze przyczynia się do ogólnego spadku zadowolenia ludzi mimo tego, że posiadają coraz więcej i coraz lepszej jakości. W książce przedstawionych jest wiele różnych rodzajów wyboru (w tym sciezki edukacji, wybor pracy, poszukiwania pracy, drogi życiowej, małżonka itp. itd.). Autor dzieli ludzi na dwie grupy satysfakcjonistów i maksymalistów. Ci drudzy szczególnie skorzystają na lekturze tej książki. To ich bardziej dotyka problem wyboru i to oni mimo, że bardzo często dokonują lepszych i bardziej przemyślanych wyborów, są bardziej nieszczęśliwi i nigdy w pełni nie są zadowoleni. Do tego poświęcają na wybór dużo więcej czasu i energii. W ostatnim rozdziale...

Ludolfina | 2015-09-28
Przeczytana: sierpień 2015

Po książkę sięgnęłam zachęcona wywiadem z autorem, który miałam okazję przeczytać w pewnej gazecie. Niestety swoje najciekawsze spostrzeżenia i uwagi autor zawarł w tymże wywiadzie a książce brakuje nieco jego lekkości i polotu. Niemniej jednak może być ona szczególnie interesująca dla osób, które w codziennym życiu mają problem z podejmowaniem prostych decyzji w związku z mnogością wyboru. Nawet jeśli pewne zagadnienia są w niej dość oczywiste, to warto ją przeczytać i poświęcić chwilę na refleksję. Może pomóc a na pewno nie zaszkodzi.

Łukasz Chrzanowski | 2017-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2017

Dobra pozycja, którą warto przeczytać, jeśli interesujemy się marketingiem. Dużo świetnych badań oraz wniosków. Na minus fakt, że badania, które przytacza autor są dużo ciekawsze od jego autorskich hipotez. Wiele informacji, które podaje autor nadaje się na lekcje wosu dla gimnazjalistów, a nie dla oczytanego człowieka. Autor nie potrafi w klarownie przekazywać swoich myśli i to co u innych zabiera parę stron u niego zajmuje rozdział. Reasumując dobra książka, którą warto przeczytać ale szału nie ma.

kowalmj | 2015-01-20
Przeczytana: 19 stycznia 2015

Autor opisuje mechanizmy które sprawiają iż w świecie wolności i bogactwa których nie mogli sobie nawet wyobrazić nasi poprzednicy czujemy się zagubieni i nieszczęśliwi. Większość z tych mechanizmów jest tak oczywista, że aż trudno uwierzyć jakie to wszystko proste. Przykład? Chcesz dużo czytać, wydaj kilkaset złotych na czytnik, będziesz się czuć "zobowiązany" wykorzystać już wydane pieniądze. Utopiony koszt :).

MicSawka | 2016-08-07
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Za dużo myślimy nad tym nad czym nie powinniśmy...

Powszechna mnogość wszystkiego jest wyniszczająca. Autor w bardzo przystępny sposób, z przekąsem, w oparciu o własnyme doświadczenia stara się przekonać, że posiadanie lub doświadczanie tego co najlepsze jest tyleż nie potrzebne, co w końcu względne.
Warto zapoznać się z mechanizmami psychologicznymi, które zarządzają procesem analizy i dokonywania wyborów. I sporą część z nich poddać korekcie.

Na minus książki przemawiają nie koniecznie zawsze udowadniające tezy wyniki badań niektórych naukowców. Jak by tak podrążyć lub niektóre z nich przeprowadzić na innych próbach wyniki mogłyby nie być takie same; tym samym tezy nie prawdziwe. Ale to tylko niektóre z tych badań.

Polecam też po lekturze książki obejrzeć prelekcję Barrego Schwarza na TED.

olkakonecka | 2017-02-16
Przeczytana: sierpień 2016

Czy mnogość wyboru może przytłoczyć? Co się dzieje, kiedy uświadomimy sobie, że nadmiar opcji, wcale nie jest naszym sprzymierzeńcem, a największym wrogiem? W jaki sposób dokonujemy wyborów? Zarówno prostych jak zakup jeansów jak i trudniejszych jak wybór mieszkania? Ta książka to genialny "game changer", który pomoże Ci zrozumieć jak podejmujesz każdą decyzję i dlaczego czasami wpychasz w siebie posiłek w restauracji mimo, że wcale Ci nie smakuje.

Lektura dla każdego, kto chciałby zrozumieć, dlaczego tak trudno mu wybrać ryż na półce w sklepie a czemu kiedy przychodzi do zakupu samochodu nie zajmuje mu to więcej niż kilka godzin i jak to zmienić i czy warto?

Hanvei | 2017-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

Książka jest "dość dobra". Autor bardzo mocno podkreśla negatywy zwiększonego wyboru i robi to przez całą książkę aż do znudzenia. To co napisał jest świetne, jest pokazane wiele przykładów z życia codziennego i każdy z pewnością w swoim życiu odnajdzie podobne rozterki, bardzo przyjemnie się to czyta ALE jak długo można o tym mówić ? Moim zdaniem jeżeli nie jesteś fanem psychologii to w zupełności można tą książkę zastąpić obejrzeniem w internecie wykładu autora o tym temacie (znajdziecie bez problemu ;) )