Wyzwanie czytelnicze LC

Nowe fikołki pana Pierdziołki

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
joly_fh

Pan Pierdziołka, ten od stołka, swoją pierwszą książką podbił serca tysięcy czytelników. W kolejnym tomie powtarzanek i śpiewanek dowiemy się o nowych fikołkach naszego ulubieńca, o tym że wyprowadził się z Grajdołka, ... krótko żył w Berlinie, Gdzie armaty rzeźbił w glinie. Potem zjawił się w Paryżu, Zająć się sadzeniem ryżu. Oj, dużo się działo, oj dużo! W końcu stworzył gdzieś w...

... krótko żył w Berlinie,
Gdzie armaty rzeźbił w glinie.
Potem zjawił się w Paryżu,
Zająć się sadzeniem ryżu.
Oj, dużo się działo, oj dużo!
W końcu stworzył gdzieś w Meksyku
Szkołę rymów i wierszyków.

O tej szkole wszyscy już się zwiedzieli. Pchają się do niej, no bo gdy piątki dostaje się za wyrecytowanie: „Poszedł żuczek za chałupkę…”, za odśpiewanie: „W murowanej piwnicy, tańcowali zbójnicy”, za napisanie: „Nie dłub w nosie. Boś nie prosię” albo „Z drogi śledzie, bo król jedzie!”

Nikt nie chce ukończyć tej szkoły, bo cóż lepszego od szalonej zabawy w rymy. A więc, moje Pierdziołki, za pióra i na stołki!

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2013

źródło okładki: www.zysk.com.pl

nieperfekcyjnie | 2016-09-27
Przeczytana: 08 sierpnia 2016

Na książki o Panu Pierdziołce natknęłam się na wielu blogach - szybko doszłam do wniosku, że to świetne lektury, które warto mieć w domowej biblioteczce. Mniej lub bardziej znane rymowanki zebrane w jedną całość? Nic lepszego nie można byłoby wymyślić! Z tego względu zaopatrzyłam się w dwie pierwsze części, wracając wspomnieniami do dzieciństwa.

Poczułam niebywały zachwyt, kiedy ujrzałam wierszyki i rymowanki, które niejednokrotnie powtarzałam, mając kilka czy kilkanaście lat. Aż łezka zakręciła mi się w oku, gdy pomyślałam, że moje dziecko też będzie mogło poznać to, czego ja doświadczałam jeszcze nie tak dawno temu. Jednak kiedy zaczęłam przewracać kartki, mój entuzjazm nieco zbladł... Świetnym utworom takim, jak "W pokoiku na stoliku stało mleczko i jajeczko...", "Wlazł kotek na płotek...", "Lata mucha koło ucha...", "Ele mele dutki..." czy "Idzie kominiarz po drabinie", towarzyszą rymowanki,...

Słaba pozycja z uwagi na treść oraz grafikę, zupełnie nie dla dzieci - przynajmniej wg mnie. Epatowanie śmiercią, niekiedy wulgarnością do mnie nie przemawia. Podobnie jak szkaradne ilustracje.

Ania | 2013-06-14
Przeczytana: czerwiec 2013

Świetna :)
Córcia najchętniej nauczyłaby się wszystkich wierszyków od razu :)
Zwłaszcza tych mniej grzecznych :)

Aniaxxp | 2014-06-15
Przeczytana: 2013 rok

Książka, podobnie jak pierwsza część jest pozycją obowiązkową dla każdego. Młodsze osoby pośmieją się przy poznawaniu rymowanek, a starszym łza się w oku zakręci, gdy przypomną sobie czasy "podwórka". Serdecznie polecam :D

inkaa2000 | 2015-05-02
Przeczytana: 02 maja 2015

moje dzieci było chyba słychać w całej okolicy, gdy chichotały, czytając wierszyki pana Pierdziołki :)... musiałam sprawdzić - polecam :)

biblioteczka_justyny | 2014-08-20
Przeczytana: 23 czerwca 2014

Kupiłam wszystkie trzy części ze względu na opinie w internecie. Niestety zawiodłam się. Uważam, że są to książki bardziej dla dorosłych, którzy mogą sobie przypomnieć czasy dzieciństwa niż dla dzieci. Ilustracje też nie przypadły mi do gustu. Myślę, że dla dzieci powinny być bardziej wesołe i kolorowe, a nie takie turpistyczne. Wiem, że przed pewnymi tzw. "niegrzecznymi" rymowankami nie uchronię swoich dzieci, gdy pójdą do szkoły, jednak uważam, że nie powinny być one czytane im przeze mnie.
Podsumowując: gdyby zmienić ilustracje i wyrzucić pewne rymowanki byłabym pewnie na tak (bo pomysł na książkę uważam za dobry). W tej postaci, w jakiej jest obecnie jestem na nie.

Bilbo | 2016-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2016

Książka niekoniecznie dla małych dzieci, ale koniecznie dla dorosłych i to z tych pokoleń, które pamiętają wyliczanki i powtarzanki. Pan Pierdziołka przyciąga i intryguje. Mnie się podobało, chociaż rozumiem tych, którzy czują się dziwnie po lekturze, zwłaszcza "Es o es. Wyliczanki niegrzeczne".

Uwielbiam różne śmieszne wierszyki. Wiele z nich pamiętam jeszcze z dzieciństwa i często powtarzam je mojej Ali. Mała śmieje się wtedy w głos i stara się je wszystkie zapamiętać. Mogłabym powiedzieć, że maluchom zawsze głupotki w głowie, ale nie dziwi mnie to, bo przecież byłam taka sama. A poza tym, jakoś z tego nie wyrosłam ;)

Tak więc wszelkiego rodzaju "Wpadła bomba do piwnicy..." czy "Raz wróbelek Elemelek..." to rymowanki, które nam często towarzyszą podczas różnych zabaw czy spacerów. Takie wierszyki są zazwyczaj króciutkie, łatwo wpadające w ucho i bardzo zabawne. Więc powtarzamy ja tak długo, aż nam się znudzą, by potem uczyć się kolejnych. Nie ukrywam, że coraz trudniej było nam takie wierszyki znaleźć, dlatego też tak zazdrościłam Marcie książeczki "Pan Pierdziołka spadł ze stołka", o której nie tak dawno Wam pisała. A tu proszę, niespodzianka! Wydawnictwo Zysk i S-ka postanowiło dalej bawić nas tymi wesołymi rymowankami wydając kolejną tego typu książeczkę :)

"Nowe...

Aleksandra | 2013-12-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 01 grudnia 2013

Wymarzona książka dla każdego malucha. A duży się przy niej nieźle ubawi i przypomni dziecięce czasy.
Myślę, że wszystkie dziewczyny z rocznika 1980, czy też parę lat wstecz i wzwyż zna rymowankę
o Pani Zosi, której "mąż pije wciąż, trochę wina, trochę wódki i od tego jest malutki"

Zdecydowanie polecam!

MonKu | 2014-08-05
Przeczytana: 16 listopada 2013

Wspomnienie dzieciństwa, masa śmiechu i zabawy.
I synowi tez się bardzo podobała.
Polecam!