Nowe fikołki pana Pierdziołki

Okładka książki Nowe fikołki pana Pierdziołki Katarzyna Cerazy, praca zbiorowa
Okładka książki Nowe fikołki pana Pierdziołki
Katarzyna Cerazypraca zbiorowa Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Pan Pierdziołka (tom 2) Seria: Powtarzanki i śpiewanki wierszyki, piosenki
48 str. 48 min.
2013-05-20
2013-05-20
48 min.

Okładka książki Basia i Boże Narodzenie Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i Boże N... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Poczytaj mi, mamo. Księga piąta Wiera Badalska, Adam Bahdaj, Wanda Chotomska, Barbara Lewandowska, Małgorzata Musierowicz, Ewa Skarżyńska, Julian Tuwim
Poczytaj mi, m... Wiera Badalska, Ada...
Okładka książki Poczytaj mi, mamo. Księga pierwsza Helena Bechlerowa, Sławomir Grabowski, Marek Nejman, Joanna Papuzińska, Janina Porazińska, Danuta Wawiłow
Poczytaj mi, m... Helena Bechlerowa, ...
Okładka książki Raz, dwa, trzy, Piaskowy Wilk Kristina Digman, Åsa Lind
Raz, dwa, trzy... Kristina Digman, Ås...

Okropna książka, zupełnie nie dla dzieci. Dla dorosłych też nie. Poza kilkoma znanymi rymowankami jest całe mnóstwo kompletnie niestosownych wierszyków o śmierci, biciu dzieci czy wojnie. A te wiersze które są moralnie akceptowalne, są po prostu bardzo słabe, rymy dobierane tylko po to żeby pasowało, nie żeby miały sens. Do tego brzydkie ilustracje. Zdecydowanie odradzam.

Nie raz wybuchałyśmy śmiechem, chociaż niektóre wierszyki z kategorii extremalnych, więc dla ludzi z dystansem :)

Powrót do czasów dzieciństwa, kiedy martwa babcia mogła pływać w stawie, murzyn mógł być biały a Felek pijany. Aż dziw, że w dzisiejszych, do usr**** poprawnych czasach wydano te powtarzanki i śpiewanki.

Pierdziołkowe szaleństwo trwa! I dobrze, bo mi się to szaleństwo szalenie podoba. Ta seria jest wywrotowo fantastyczna a w tym tomie - w tomie 2 - znajdziemy jeszcze więcej odjazdowych rymowanek, które na myśl przywodzą dzikie dzieciństwo.
Tak! Są tu też powtarzanki i śpiewanki nieco hmmmm... ostre, po bandzie, niestosowne, a nawet bywają też odrażające, ale mnie to osobiście wcale nie przeszkadza. Ten zbiór, to ZBIÓR rozmaitości, które z pokolenia na pokolenie były, są i zapewne będą powtarzane - to ciekawostki.
Znajdziecie tutaj babę na kościele, cuda na wsi, nieboszczyki, diabły, tańcujących zbójników i wiele, wiele więcej smakowitości słownych, które bez wątpienia świadczą o wielkiej kreatywności naszego narodu.
Do tego wszystkiego dochodzą doskonałe ilustracje Kasi Cerezy, która czuje ten klimat jak mało kto. Jej obrazy tak wspaniale uzupełniają tekst, że ów tekst zyskuje i prezentuje się ciekawiej niż w rzeczywistości jest. Super seria, idealna dla każdego... ale chyba większą radość da dorosłym z barwną historią rymowanek z dzieciństwa. Rodzic dobrze jak maluchowi będzie ów książkę dozował i cóż... czasem cenzurował, ale nie przesadzajcie! Dzieci są od nas mądrzejsze... jak to się dzieje, że wraz z wiekiem tracimy polot, a zwłaszcza poczucie humoru?

8/10
tom 2
seria Pan Pierdziołka
Wydawnictwo Zysk i S-ka

Bardzo fajna książka, zawiera sporo rymowanek znanych i mniej znanych, którym towarzyszą zabawne i kolorowe obrazki. "Wpadła gruszka do fartuszka.." Zgaduj, zgaduj, zgadula, W której ręce złota kula.."
Przyjemnie się ją czyta z dzieckiem, które może się łatwo nauczyć ciekawszych rymowanek:)

Książkę można wypożyczyć w Bibliotece Otwartej w Łodzi - przy ul. Narutowicza

Książkę można wypożyczyć w Bibliotece Otwartej w Łodzi - przy ul....

Nie zważajcie na negatywne opinie. Książka jest rewelacyjna i pełna humoru. Znajdziecie tam wiele znanych wierszyków i rymowanek z naszych młodych lat. Jest też część z "niegrzecznymi" wierszykami, która na pewno przypadnie do gustu kilkuletnim łobuziakom ;). Mój synek nauczył się kilku rymowanek na pamięć i chętnie je wszystkim opowiada.

Najlepiej po prostu wypożyczyć z biblioteki i przejrzeć - można sobie przypomnieć kilka rymowanek z dzieciństwa.
Z całej książki wybrałam tylko "Bociana dziobał szpak", "Na zielonej łące", "W chlewiku mieszka świnka" i "Wędrowali szewcy przez zielony las", a to trochę mało.

Książka niekoniecznie dla małych dzieci, ale koniecznie dla dorosłych i to z tych pokoleń, które pamiętają wyliczanki i powtarzanki. Pan Pierdziołka przyciąga i intryguje. Mnie się podobało, chociaż rozumiem tych, którzy czują się dziwnie po lekturze, zwłaszcza "Es o es. Wyliczanki niegrzeczne".

1970

Na książki o Panu Pierdziołce natknęłam się na wielu blogach - szybko doszłam do wniosku, że to świetne lektury, które warto mieć w domowej biblioteczce. Mniej lub bardziej znane rymowanki zebrane w jedną całość? Nic lepszego nie można byłoby wymyślić! Z tego względu zaopatrzyłam się w dwie pierwsze części, wracając wspomnieniami do dzieciństwa.

Poczułam niebywały zachwyt, kiedy ujrzałam wierszyki i rymowanki, które niejednokrotnie powtarzałam, mając kilka czy kilkanaście lat. Aż łezka zakręciła mi się w oku, gdy pomyślałam, że moje dziecko też będzie mogło poznać to, czego ja doświadczałam jeszcze nie tak dawno temu. Jednak kiedy zaczęłam przewracać kartki, mój entuzjazm nieco zbladł... Świetnym utworom takim, jak "W pokoiku na stoliku stało mleczko i jajeczko...", "Wlazł kotek na płotek...", "Lata mucha koło ucha...", "Ele mele dutki..." czy "Idzie kominiarz po drabinie", towarzyszą rymowanki, których nie chciałabym pokazać nawet dziesięciolatkowi, a co dopiero kilkunastomiesięcznemu czy kilkuletniemu maluchowi.

Nowe fikołki Pana Pierdziołki składają się z dwóch części - "Ence-pence" oraz "ES O ES. Wyliczanki niegrzeczne". Pierwsza z nich zawiera masę rymowanek znanych mi od dzieciństwa, jak "Panie pilocie, dziura w samolocie...", "Biedroneczko, leć do nieba...", "Czarna krowa w kropki bordo...", "Jedzie rowerek na spacerek..." czy "Raz, dwa, trzy, cztery, maszeruje Huckleberry...", a także tych zupełnie dla mnie nowych - "Jawor, jawor, jaworowi ludzie...", "Najpierw było tak: bociana dziobał szpak...", "Panna Anna była praczką..." czy "Siedzi kotek koło krzaka...". Druga część to zbiór wyliczanek - nie tylko tych niegrzecznych, jak głosi tytuł. Któż nie zna "Dobranoc - pchły na noc. Karaluchy pod poduchy", "Wpadła bomba do piwnicy...", "Pani Zo Zo Zo, pani Sia Sia Sia...", "Która godzina? Pękła sprężyna!" bądź "Kto ty jesteś? Jajeczko...".

Ogromną zaletą tych książek jest twarda oprawa, duży format oraz spora czcionka, która umożliwi samodzielne czytanie dziecku posiadającemu już tę niełatwą umiejętność. Ilustracje autorstwa Kasi Cerazy idealnie oddają klimat opowieści, jednak z pewnością nie wszystkim przypadną do gustu - niekiedy są dość turpistyczne i przerażające. Na pewno fani Pana Pierdziołki będą zachwyceni i skompletują całą serię, bo na rynku wydawniczym znajdują się także kolejne części, czyli "Wiejskie gryzmołki Pana Pierdziołki" oraz "Sny i tobołki Pana Pierdziołki".

Duża liczba utworów jest tak żenujących, nieodpowiednich, przerażających oraz wymagających ocenzurowania, że tak naprawdę niewiele zostaje do poczytania z dzieckiem. Książka, która miała stać się wspaniałą przygodą i okazją do zabawy oraz nauki wierszyków, okazuje się lekturą, na jaką należy uważać, a na pewno nie zapoznawać z nią młodych czytelników. Może kogoś cieszy czytanie o trupach, śmierci, alkoholu, przemocy czy wyzwiskach - ja na pewno nie należę do tego grona. Szkoda, że nie wydano tych rymowanek w dwóch wersjach - jednej zawierającej zwyczajne wierszyki, z którymi można zapoznać maluszka, a także drugiej z niegrzecznymi rymowankami.

Teraz jestem w kropce, ponieważ wcześniej byłam chętna na zaopatrzenie syna we wszystkie części, a aktualnie nie jestem w ogóle przekonana do tego, gdyż wiem, co zawierają kolejne... Aż boję się momentu, gdy moje dziecko zacznie samo czytać i dorwie te wierszyki. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że nie uchronię go przed całym złem, dlatego kiedyś pozna pewne niezbyt ładne rymowanki, jednak sądzę, że lepiej będzie, gdy ów czas nadejdzie jak najpóźniej. Tym bardziej, jeśli nie ja będę osobą, która mu je pokaże.

Na pewno niejednokrotnie powrócimy z Jasiem do niektórych rymowanek i śpiewanek, ponieważ szybko zapadają w pamięć, jednak wiele z nich będziemy omijać. Nie chciałabym, aby w przyszłości moje dziecko rzuciło takim, a nie innym wierszykiem w czasie zajęć przedszkolnych lub lekcyjnych - wizyta u pani wychowawczyni byłaby murowana.

Słaba pozycja z uwagi na treść oraz grafikę, zupełnie nie dla dzieci - przynajmniej wg mnie. Epatowanie śmiercią, niekiedy wulgarnością do mnie nie przemawia. Podobnie jak szkaradne ilustracje.

• Dla dzieci
  • Literatura dziecięca