Kostka

Wydawnictwo: Novae Res
literatura polska
NovaeRes

Nie jestem chirurgiem — rzeźnikiem. Jestem inżynierem Naprawy. Na razie tej zwykłej, od ciała. To od ciebie rozpocznę przygodę z Naprawą umysłu. Prócz zabijania tylko ona jest w stanie mnie zaspokoić. Musi do niej dojść, abym nie został mordercą. Powinieneś być mi wdzięczny. Chcę ci ofiarować nowe, pozbawione ograniczeń życie. Odklejam Jerry’emu taśmę szybkim pociągnięciem. — Pomyśl, z czego...

Odklejam Jerry’emu taśmę szybkim pociągnięciem.
— Pomyśl, z czego mógłbyś zrezygnować w życiu? Czasem trzeba dokonać drastycznych wyborów, by przetrwać. Masz godzinę na konkretną decyzję. Potem zadam ci pytanie. Dalsza terapia rozwinie się w zależności od twojej odpowiedzi. Albo jej braku… Do zobaczenia, Jerry – macham mu ręką. – Jeżeli nie wyzbędziesz się strachu, nie przetrzymasz Naprawy.
dr Marvin Cross

Czy Jerry przetrwa Naprawę Marvina? Dlaczego stał się zwierzyną? Jakie obaj skrywają tajemnice?

„Kostka” to fascynująca podróż w głąb umysłu rasowego psychopaty, opowieść o ewolucji przekonań, wściekłym gniewie i nadziei, a przede wszystkim solidna dawka niebezpiecznej przyjemności podczas śledzenia terapii doktora Marvina Crossa – jakiej nie powstydziłby się sam Pan Układanka z Piły.

źródło opisu: Novae Res, 2013

źródło okładki: http://novaeres.pl/

Książkowa-Fantazja | 2013-07-29
Przeczytana: 03 czerwca 2013

Kiedy na rynku ukazała się tytułowa "Kostka" od razu wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Tym bardziej, iż zapowiedź na okładce wydawała się bardzo intrygująca, bowiem książka została porównana do Pana Układanki z "Piły".

W tym miejscu pozwolę sobie napisać kilka zdań o autorce. Iza Korsaj urodzona w Gdyni. Absolwentka filologii polskiej oraz reklamy i marketingu medialnego. W 2012 zadebiutowała zbiorem opowiadań "Maski normalności". W życiu zawodowym pracuje jako freelancer - copywriter. Pisze także kolejną powieść "Kolor obłędu".

Wraz z samym początkiem poznajemy Jerry'ego, który ucieka przez las przed swoimi oprawcami. Jednak nie wie, że to część pułapki. Zwierzyna ucieka i trafia prosto we "wnyki" swojego tropiciela. Jerry jest zepsuty, a doktor Marvin podejmuje się naprawy jego umysłu.

Doktor Marvin jest chirurgiem, ale chce się rozwijać także w innych dziedzinach. Postanawia stworzyć swój własny program naprawy umysłu. Jerry nie jest przypadkowym pacjentem, bowiem jego...

Mirror_of_soul | 2013-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2013

"Turlam kostkę po dłoni, rozkoszując się chwilą. Zatrzymuję ją, gdy na wierzchu pojawia się ścianka z jednym oczkiem. Unoszę ją zwycięsko."

Iza Korsaj to autorka, która w 2012r. zadebiutowała tomikiem opowiadań "Maski normalności". Ukończyła filologię polską, jak i jest też absolwentką reklamy i marketingu. Zawodowo pracuję jako freelancer-copywriter. "Kostka" to jej drugie dzieło na rynku literatury polskiej. Obecnie piszę kolejną powieść "Kolor obłędu".

Marvin Cross to chirurg transplantolog, który Naprawia ludzkie ciała, dając im nowe, lepsze życie. Ale to już powoli go nuży. Wydaje mu się, że jego genialny umysł jest zdolny do czegoś większego. Jego celem staje się Naprawa umysłu. Ale by taki zabieg miał miejsce potrzebny mu ochotnik- królik doświadczalny. Układa sobie szczegółowy plan, jak pozyskać taką osobę- udaje się do domu spokojnej starości. Tam znajduję swojego Pacjenta Zero, a przez niego dochodzi do ofiary.
Jerry Savage to najprościej mówiąc ofiara losu, która boi...

elyria | 2014-06-16
Na półkach: Przeczytane, 52 (2014 rok)

Osobiście mam mieszane uczucia, co do książki. Wciągająca to fakt, ale mimo wszystko mnie jakoś szczególnie nie porwała. Pomysł fabuły i kreacji głównego bohatera - doktora Marvina Crossa ciekawy, jednak spodziewałam się czegoś innego, stąd może moje rozczarowanie książką. Ciekawe wątki psychologiczne, jednakże troszkę ich za mało. Tak naprawdę dla mnie najciekawszy był ostatni podrozdział. Mimo to nie zrażam się, sięgnę po inne pozycje autorki :)

Aleksandra | 2013-06-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 11 czerwca 2013

Jerry Savage ma wielkie szczęście – trafił na lekarza, któremu naprawdę zależy na pacjencie. Wszyscy doskonale wiemy, jak trudno o kogoś takiego w tych czasach. Doktor Marvin Cross jest chirurgiem-rzeźnikiem, lekarzem z powołania. Już od najmłodszych lat chciał pomagać ludziom – teraz próbuje wznieść się na wyżyny swojego kunsztu chirurgicznego. Jerry ma przyjemność być jego pierwszym pacjentem do Naprawy umysłu.

Iza Korsaj jest absolwentką filologii polskiej, ukończyła również reklamę i marketing medialny. Chociaż urodzona w Gdańsku, związana jest z Sopotem. Pracuje właśnie nad swoją kolejną powieścią – „Kolor obłędu” i jest chyba pierwszą w Polsce autorką thrillera psychologicznego, który mnie zachwycił.

Jerry Savage jest zniewieściałym chłopcem – potocznie: ciotą; zarówno przez zachowanie, jak i „anielski” wygląd. Tę też informację wbił mu do głowy znienawidzony ojciec. Jerry z całych sił stara zapomnieć o swoim demonie, jednak to oddala go od ideału mężczyzny – po prostu...

Karolina | 2016-07-26
Przeczytana: 21 lipca 2016

Nie wiem jakich określeń i epitetów użyć, aby opisać postać doktora Marvina! Wiem jedno: jest to psychopata przez duże P. Jestem pewna też jeszcze jednej rzeczy: nie chciałabym spotkać kogoś takiego na swojej drodze.
Doktorek jest rasowym psychopatą, zimnym i pozbawionym uczuć, który potrafi manipulować, wejść do umysłu każdego człowieka i sterować nim. Jest niezwykle inteligentny i przebiegły i w pełni jest świadomy swoich umiejętności i swojej wyższości i władzy jaką może zdobyć nad umysłami. Zajmując się transplantologią ratuje życie, ale często za opłatę, która bywa gorzka, ale Naprawa ciała już nie wystarcza mu, by zaspokoić swoje żądze. Pragnie przeprowadzić pierwszą w życiu Naprawę umysłu. Na swojego pierwszego pacjenta, czy raczej ofiarę wybiera Jerry'ego, którego doktor nazywa "zwierzyną".
Doktor Marvin jako osoba, która wyparła się uczuć jest bezwzględny w swoich poczynaniach. Proces Naprawy umysłu Jerry'ego jest szokujący i pozostawiający nieodwracalne zmiany na całe...

Marta Bilewicz | 2014-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2014

Podchodziłam do tej książki jak pies do jeża, nie mogąc się zdecydować, czy właściwie chcę ją przeczytać czy też nie. I właściwie kiedy nawet już odpaliłam książkę na czytniku, nadal nie byłam przekonana. Przyznaję, że zaciekawiły mnie głównie recenzje w portalu LC i oczywiście opisy w blogosferze. Wczorajszy wieczór i kawalątek nocy spędziłam z "Kostką" - czy było warto?

Bohaterem książki jest lekarz chirurg, transplantolog, Marvin Cross, który na co dzień pracuje w klinice, gdzie "naprawia" ludzkie ciała. Marvin lubi swoją pracę, ale w pewnej chwili czuje, że się wypalił i że przyszła pora, by zacząć naprawiać również ludzkie umysły. Oczywiście dla dobra tych wszystkich ludzi, którzy owym naprawom powinni się poddać.

"Gdy ciało, jak każda maszyna, ulega awariom, potrzebuje naprawdę dobrego serwisu. Potrzebuje prawdziwego fachowca. Potrzebuje speca od Naprawy".

Marvin jest doskonałym strategiem. Zanim cokolwiek zrobi, zanim do czegokolwiek przystąpi, najpierw odpowiednio się...

Liwia | 2013-06-04
Na półkach: Ulubione. !, Przeczytane

To nie jest zwykła książka. Nie jest to pozycja z szalenie pędzącą akcją. Jest to książka, która diametralnie może zmienić wasze życie, nawet gdy nie będziecie tego świadomi. A raczej zrobi to doktor Marvin. Jest w tym dobry. Naprawdę dobry. Świetny z niego lekarz. Nie grzeszy inteligencją. Wie więcej, niż mógłbyś się spodziewać. Nie jest idealny. Ma wady, jak każdy z nas. Ale potrafi nad nimi panować. Opanowuje niektóre popędy. Nie poddaje się emocjom. Uczucia wyparł już dawno. Jest sprytny, nie tak łatwo coś mu zarzucić. I chce nieść dobro. Chce pomagać ludziom. Naprawiać ich. To przecież nic złego, prawda? To wręcz naprawdę dobrze. Powinniśmy się cieszyć, że są jeszcze tacy ludzie na świecie. Przecież on robi to dla nas. Owszem, czerpie z tego jakąś korzyść... Ale jednak poświęca się. Dla ludzi. Dla ludzi, którzy na to zasługują.

W całym swoim życiu nie przeczytałam chyba jeszcze książki, która aż tak by na mnie wpłynęła. Owszem, zdarzały się pozycje skłaniające do refleksji,...

Fuzja | 2013-06-12

www.czytajzfantazja.blogspot.com

W Polsce nie istnieje taki gatunek literacki jak thriller psychologiczny. Rodzimi autorzy zazwyczaj prezentują czytelnikom klasyczne (i nie zawsze udane) kryminały oraz literaturę detektywistyczną, dlatego też tak rzadko i z niewielkimi wyjątkami sięgam po tego typu lektury. Nie spodziewałam się, że jest w tym kraju choć jedna książka, która będzie w stanie wymknąć się tej smutnej konwencji a do tego okaże się na tyle dobra, że zmieni mój pogląd na literaturę tego typu, a jednak! Iza Korsaj stworzyła swoją Kostkę w iście światowym stylu, dzięki temu czytelnicy mają okazję zapoznać się z niezwykłą i niesamowicie wciągającą książką, którą mogę porównać do niektórych znanych mi thrillerów Deana Koontza.

Opowieść o sadystycznym doktorze Marvinie, prowadzona jest kilkutorowo, i wcale nie przeszkadza fakt, że praktycznie już na wstępie wiemy kto jest tym złym. Zresztą bohaterowie Korsaj są wielowymiarowi i tak jak prawdziwi ludzie charakteryzują się...

Ile razy zastanawialiście się, jakby było cudownie, gdybyście mogli zmienić tok myślenia jakiejś osoby? Może myśleliście nad zmianami w psychice innych osób? Psychopatyczne myśli, ale jakże realne, prawda? Podobny tok myślenia ma doktor Marvin Cross.

Czytelnik rozpoczyna przygodę z Jerrym i Marvinem w chwili, kiedy ten pierwszy biegnie prosto przed siebie w grudniowy wieczór. Po dotarciu do “celu”, Jerry nie do końca zdaje sobie sprawę, co się dzieje i z jakiego powodu. Ale czytelnik ma okazję poznać przyczyny tej sytuacji. Doktor Marvin Cross jest chirurgiem Naprawy. Na początku tylko tej odnoszącej się do ciała. Z czasem nie sprawia mu to takiej satysfakcji, jakiej pragnie. Wpada na pomysł, że znajdzie odpowiedniego pacjenta i spróbuje na nim dokonać Naprawy umysłu. Pada na Jerry’ego, syna Dzikusa, który wręcz wepchnął syna doktorowi w ramiona. Czy Marvinowi uda się przeprowadzić Naprawę? A przede wszystkim, czy pacjent pomyślnie ją przejdzie?

Sięgając po najnowszą książkę Izy...

Kanclerz | 2016-08-02
Na półkach: Przeczytane, Kryminały, 2016
Przeczytana: 14 lipca 2016

W pewien sposób fascynują mnie historie o ludziach zaburzonych psychicznie. Kryminały będące studium psychiki mordercy należą do moich ulubionych. Jest w nich coś oburzająco wciągającego. Niegodziwość budząca ogromny, naturalny sprzeciw, a jednocześnie rozkosz i dreszczyk emocji bezkarnego podglądacza.

Tego tez spodziewałam się po "Kostce" idąc śladem wydawniczej noty oraz kilku recenzji z akcji promocyjnej. I niestety dość znacząco się rozczarowałam. Pomysł nosił w sobie spory potencjał, który nie został ostatecznie wykorzystany, a dodatkowo luki fabularne załatano niczym PRL-owski blok z wielkiej płyty - piachem, wodą i gazetami.
Akcja była nierówna - od wciągających bez tchu fragmentów po kilkunastostronicowe nużące dłużyzny bez logicznego sensu.
Podobna sytuacja tyczy się głównych bohaterów - przedobrzonego i niedorobionego. Chirurg naprawy został zdetalizowany do absolutnej nierealności, zaś ofiara jest postacią tak niejasną, że ciężko zrozumieć dlaczego tą ofiarą się staje....