Bułgarzy dawnych czasów

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Българи от старо време
literatura piękna
Filip

Szczególnie wyróżnia się swymi artystycznymi zaletami i ostrością satyry powieść Karawełowa „Bułgarzy dawnych czasów”, stanowiąca jedno z jego najlepszych dzieł. Karawełow opisał w tej powieści swoją rodzinną Kopriwszticę. Głowni bohaterzy powieści – Hadżi Genezo i dziadek Liben – to przedstawiciele wyzyskującej „góry” kopriwsztyckiego społeczeństwa. Hadżi Genczo – nauczyciel – to nieuk, bigot, obłudnik, kutwa i tyran swej rodziny; słynie jednak jako najmędrszy, najuczeńszy człowiek w Kopriwszticy i daleko poza jej granicami. „Zapytajcie go na przykład… gdzie mieszka diabeł? W piekle! – odpowie z powagą… - i niczym archirej kaznodzieja opowie wam szczegółowo jak z ksiązki, jak diabli w piekle żyją, jak jedzą i tak dalej.”

źródło opisu: Fragment Wstępu

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!