Waligóra. Powieść historyczna z czasów Leszka Białego

Cykl: Dzieje Polski (tom 9)
Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Marta

Akcja Waligóry toczy się w Polsce w latach 1226-1227. Głównym motywem jest konflikt pomiędzy rodami Odrowążów i Gryfitów. Przedstawicielem tego pierwszego jest tytułowy bohater, Mszczuj zwany Waligórą, brat biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża. Do drugiego należy wichrzyciel i spiskowiec Jaszko.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Walig%C3%B3ra:_powie%...(?)

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

edan | 2015-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2015

Z całego cyklu historycznego J.I.Kraszewskiego jak na razie to tylko "Stara baśń" się broni. Po takich sobie "Luboniach" i "Masławie" przygody Mszczuja Waligóry są wyjątkowo nieudane. Akcja jest rozwlekła, nie trzymająca w napięciu, przewidywalna jak w Klanie. Autor przez ⅓ książki rozsyła dwóch antagonistów po księstwach w misjach dyplomatycznych i to niezbyt skomplikowanych. Wątki dwóch Halek, Niemców, przyszłej mniszki Bianki (akcja z tym "porwaniem") są skonstruowane jakoś naiwno-infantylnie. Co prawda w wakacyjnym sezonie ogórkowym taka niewyszukana literatura nie powinna stanowić problemu, jednak każda strona coraz bardziej wywoływała moją irytację. Miałem ochotę ją odłożyć, ale wytrwałem ponieważ staram się kończyć zaczętą już książkę. Nawet jak mnie męczy (to w ramach takiej intelektualnej tortury). Kraszewski jest jednym z najpłodniejszych pisarzy polskich jeśli chodzi o dorobek, jednak ilość nie przekłada się w jakość.

MacG | 2013-11-16
Przeczytana: 08 listopada 2013

Wydawać by się, że w powiązanej z grą o krakowski tron historii rodów Odrowążów i Gryfitów wszystko jest na swoim miejscu (galeria interesujących postaci, wielka a zawiła polityka, powodujący krzyżowanie się mieczy wątek romansowy), a jednak podczas lektury "Waligóry" czegoś mi brakowało. Książkę jednak polecam, nie tylko tym, którzy fascynują się średniowieczem lub losami kolejnych władców z dynastii Piastów.