Tajemnica Wilczego Jaru

9788377852002
Wilczy Jar, PRL, Żywiecczyzna
literatura faktu
joly_fh

Najnowsza książka Pawła Zyzaka Tajemnica Wilczego Jaru przenosi czytelnika w okres sprzed wybuchu społecznego latem 1980 roku. Osią narracji jest sprawa katastrofy autobusowej, która wydarzyła się 15 listopada 1978 roku w Beskidach. Autor, łącząc style badacza, reportażysty oraz dziennikarza śledczego, dąży do wyjaśnienia przyczyn tragedii. Tłem dla tytułowej historii są największe katastrofy PRL-u. Paweł Zyzak wraca do wypadków z Osiecznicy i z Otłoczyna, do pożaru w rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach czy do wybuchu gazu w warszawskiej Rotundzie. Nie tylko stara się wyjaśnić towarzyszące im kontrowersje, ale ukazuje uniwersalny mechanizm działania władz, sterujących organami śledczymi oraz przekazem medialnym, po to, by zablokować rozprzestrzenianie się niewygodnych informacji.

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2013

źródło okładki: www.zysk.com.pl

Wojciech Gołębiewski | 2015-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Młody człowiek Zyzak (ur.1984) zdobył już szerokie uznanie. Najtrafniej ocenił go Tomasz Lis:
"Jest Zyzak dzieckiem IPN i [Janusza] Kurtyki zgrabnie pływającym w potoku łajna..."

Wyraził też swoją opinię Donald Tusk o słynnej pracy magisterskiej Zyzaka:
"praca magisterska nie była pracą magisterską tylko paszkwilem i politycznym atakiem"

Były pracownik IPN, były aktywista PiS, obecnie związany z "Gazetą Polską", młody "wilk", nie doczeka się NIGDY ode mnie recenzji, bo do rynsztoka staram się nie zniżać, a więc niniejsza moja notatka jest tylko ostrzeżeniem przed zajmowaniem się jego pełną jadu, szczeniacką twórczością.

Meehoow | 2013-06-24
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Jak zwykle - profesjonalne podejście do tematu (dla Autora - tym razem tematu ze stron rodzinnych). Pasja dziennikarska wylewa się z każdego akapitu tego genialnego bądź co bądź thillera. A czyta się go znakomicie z uwagi na komunikatywny język i umiejętnie wykładane i odsłaniane karty (fakty). Sam opis wypadku (rozciągnięty na kilkanaście stron i parokrotnie przytaczany w innych miejscach książki w wypowiedziach osób, które go przeżyły) i późniejszej akcji ratunkowej niesamowicie wyostrza zmysły. Czytelnik mimowolnie najpierw staje się pasażerem feralnego kursu, by już za moment znaleźć się pośród ratujących ocalałych z wypadku.

Rzecz na minus to fragment opisu z okładki: "Paweł Zyzak wraca do wypadków z Osiecznicy i z Otłoczyna, do pożaru w rafinerii w Czechowicach - Dziedzicach czy do wybuchu gazu w warszawskiej Rotundzie". W sumie racja - ale po kilkanaście zdań wzmianki o tych katastrofach (nie licząc Osiecznicy, opisanej w osobnym rozdziale) to stanowczo nadinterpretacja....

ultramarina | 2013-06-08

Tak pasjonującej książki dawno nie czytałam. Obraz końca lat 70., wnikliwy obraz regionu, a przede wszystkim mechanizmów, które miały przemożny wpływ na codzienne życie. Książka bardzo poruszająca, także za sprawą pełnego wrażliwości ukazania ludzkich losów. Doskonałe wyważenie naukowej dociekliwości, pasji detektywistycznej i talentu narracyjnego.
Nie sposób się od lektury oderwać.

Matias Szostak | 2014-09-17
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

Naukowa, ale równocześnie przyjemna i wciągająca cegła opisująca największą katastrofę drogową w prl - wypadek autobusów w Żywcu w 1978. Bardzo dobrze napisane, oparte na źródłach i wywiadach. Historia ujęta szeroko - bo pokazuje historię regionu, jaki i polityczną kraju. No i w zasadzie jedyna kompletna publikacja na ten temat, która powstała dopiero po 35 latach. Maksymalnie wciąga i czyta się bardzo szybko.

explorer-of-dreams | 2016-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2016

Niesamowita książka. Nie mogłem się od niej oderwać z jednym momentem kiedy czytałem o katastrofie musiałem przerwać na kilka dni. Opis wypadku jest tak realistyczny, że czułem się jak jeden z pasażerów. Spadałem razem z nimi z feralnego mostu, wydostawałem się z wpół zatopionego Autosana , to znowu byłem ratownikiem, jechałem w karetce - to wszystko żyło we mnie tak bardzo że musiałem przestać o tym myśleć . Nigdy nie doświadczyłem czegoś takiego czytając książkę.
Mieszkam niedaleko Wilczego Jaru - znam to miejsce dlatego tym bardziej dałem się wciągnąć narracji.
Książka - monument - spisana z zegarmistrzowską dokładnością przywracająca dobre imię zapomnianym bohaterom akcji ratunkowej i kierowcom uśmierconym podwójnie.
Z serca polecam lekturę.

KrzysztofMozguń | 2017-11-21