Gorszy niż faszysta

Zysk i S-ka
2011-01-01
2011-01-01
978-83-7506-916-7

Przy piątku pozmawiajmy o nieco zapomnianej już książce jednego z biografów naszego noblisty: Paweł Zyzak, ''Gorszy niż faszysta''.

W telegraficznym skrócie postaram się Wam przypomnieć kim jest autor. Jego debiut przypada na 2003 rok, kiedy w artykule ''Czy diabeł jeździ na Woodstock'' podejmuje się surowej recenzji znanej imprezy. W tekście tym Zyzak krytycznie odnosi się do organizatorów i Jerzego Owsiaka.

Świeżo upieczonemu magistrowi, absolwentowi Uniwersytetu Jagiellońskiego rozgłos przynosi właśnie monumentalna praca (licząca 626 strony): ''Lech Wałęsa. Idea i historia''. I od tego momentu zaczęły się dla niego bardzo poważne kłopoty... Wszystko dlatego że ma czelność zaprezentować przywódcę ''Solidarności" w prawdziwym świetle... To preludium do tzw. sprawy Zyzaka.
Człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać.

Reakcja byłego prezydenta jest zrozumiała i klarowna, natomiast do chóru oskarżycieli dołącza ówczesny premier Donald Tusk. W swojej arogancji zapowiada wewnętrzną kontrolę Uniwersytetu Jagiellońskiego. Niebywałe, że w kraju rzekomo demokratycznym, polityk chce dyktować jakie standardy powinny obowiązywać w nauce...

Do ataku przystępują media, na czele z Gazetą Wyborczą. Zaś Stefan Niesiołowski urządza happeningi, domagając się zwolnienia z pracy promotora Pawła Zyzaka. Znienawidzony przez wielu, oskarżany o homofobię i inne podobne rzeczy.

Rozważania są zapisem brutalnej nagonki, również ze strony ludzi nauki, władz uczelnianych. Historyk zostaje obrzucony niewybrednymi kalumniami, utrudniano mu podjęcie zatrudniania. Niemal wszystkie uczelnie odmawiają przyjęcia go na studia doktoranckie. Ostatecznie autor ukończy je na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, uzyskując stopień doktora nauk humanistycznych.

Przez karty ''Gorszy niż faszysta'' przewija się historia Instytutu Pamięci Narodowej i proces zmian jakie nastąpiły w tej instytucji. Niektóre poglądy najsłynniejszego magistra w Polsce są sporne, można z nim polemizować, ale to co go spotkało, przechodzi ludzkie wyobrażenie. Brakuje mu też dystansu i chłodnej oceny sytuacji. Ale generalnie publikacja prezentująca dzieje Wałęsy zasługuje na uwagę.

Ocena: 5/5.

Ta książka szokuje. Bo młodego faceta opluto, wdeptano w ziemię tylko dlatego, że śmiał napisać niepochlebnie o Wodzu. Przykre.

Do zastanowienia i ku przestrodze, co mainstreamowe media (ale także i politycy i historycy) potrafią w tym kraju zrobić z kimś o odmiennych poglądach, w myśl maksymy: "kto nie z nami, ten przeciwko nam".

Z raportu "Nations in Transit 2010" organizacji Freedom House* przytaczanego w książce: "Pomimo szerokiego spektrum publicznych i prywatnych mediów w Polsce, wiekszość z nich włączyła się do politycznej walki, prezentując politycznie ukierunkowany obraz informacji. Rząd włożył wiele wysiłku, aby podporządkować bezpośrednio Ministrowi Skarbu media publiczne, aby ograniczyć ich udział w rynku na korzyść sprzyjających rządowi prywatnych korporacji medialnych."

* Freedom House - założona w 1941 przez Wendella Wilkiego i Eleanorę Roosevelt amerykańska organizacja, określająca się jako "pozapartyjna organizacja non-profit", która jest "wyraźnym głosem na rzecz demokracji i wolności na całym świecie" (za: Wikipedia).

• Literatura faktu
  • Komuna
  • Opozycja w Polsce 1945-1989
  • Biografie i wspomnienia
  • Polityka i społeczeństwo
  • Lech Wałęsa (1943-)

Dodaj cytat z książki Gorszy niż faszysta