Amerykański sen, gwałtowne przebudzenie

Okładka książki Amerykański sen, gwałtowne przebudzenie Paweł Zyzak
Okładka książki Amerykański sen, gwałtowne przebudzenie
Paweł Zyzak Wydawnictwo: Fronda historia
historia
Fronda
2022-04-08
2022-04-08
usa stany zjednoczone paweł zyzak ameryka północna obama barack obama trump donald trump joe biden wydawnictwo fronda historia literatura faktu amerykanistyka

„Można powiedzieć wiele o charakterze człowieka, obserwując sposób, w jaki zjada dropsy owocowe”.

Ronald Reagan

Stany Zjednoczone Ameryki to kraj, powstały w wyniku konfliktu z Brytyjczykami. Bunt kolonii, które dążyły do samostanowienia, doprowadził do podpisania Deklaracji Niepodległości w roku 1776. W ten oto sposób powstały Stany Zjednoczone Ameryki, kraj, który ciemiężony przez Francuzów, Hiszpanów, Holendrów i Anglików, współcześnie uważa się za światowego hegemona, spuszczającego demokrację z nieba.

Z historycznego punktu widzenia, to niezmiernie ciekawe, że ludzie, którzy opowiadali się za szeroko pojętą wolnością po roku 1776, do dziś tworzą najbardziej rasistowski i niedemokratyczny naród na świecie. Każdy, kto wie cokolwiek o życiu czarnych Amerykanów, rozumie, że w USA wszystko przychodzi im trudniej. Rasizm w Ameryce Północnej jest starszy niż amerykańskie państwo. Jeden z ojców założycieli USA miał sześcioro dzieci ze swoją czarną niewolnicą. Pomiędzy rokiem 1882 i 1967 w USA wykonano co najmniej 4743 lincze. Zginęło w nich 3,4 tys. czarnych i 1,2 tys. białych. Wiele linczów odbywało się publicznie, brały w nich udział całe rodziny, wykonywano fotografie sprzedawane potem jako pocztówki, a przebieg egzekucji był opisywany w lokalnych gazetach. Rodzic dziecka w Polsce może się martwić, czy jego dziecko wypije alkohol albo, co gorsza, weźmie jakiś narkotyk. Dla czarnej matki kluczowe w tym momencie jest, by po raz setny przypomnieć dziecku, że każde spotkanie z policjantem, jeśli nie będzie ostrożne i uważne, może zakończyć się tragedią. Z jakiegoś powodu, jednak ludzie, którzy w ogóle nie znają, historii USA uważają, że właśnie tam mogą spełniać swoje złote sny.

Przełomowym bez dwóch zdań wydarzeniem było wybranie Baracka Obamy na 44 Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Czy jego prezydentura zmieniła stosunek białych do czarnych w tym kraju? Z całą pewnością nie. Pokazała ona, jednak całemu światu, jak to „zmieniają się” Amerykanie i jak bardzo stają się „tolerancyjni”. Ach ten Barack, człowiek o zerowej wiedzy historycznej, który w swoim przemówieniu uznał za fakt, podczas uroczystości w Białym Domu mówiąc o bohaterskim kurierze polskiego podziemia, który w czasie II wojny światowej bezskutecznie alarmował Zachód o zagładzie Żydów — powiedział, że kurier podziemia AK został przeszmuglowany do Getta Warszawskiego i polskiego obozu śmierci. Chodziło o hitlerowski obóz przejściowy w Izbicy, gdzie Karski się przedostał, żeby na własne oczy zobaczyć, jak traktowani są przetrzymywani tam Żydzi. Wielce, to oburzyło ówczesną polską opozycję. Słowa poszły, mimo to w świat a prezydentura Obamy stała się jedną z najbardziej antypolskich prezydentur od lat. Ciekawe, czy miał, chociaż jakąś podstawową wiedzę o apartheidzie.

Niechlubną konsekwencją rządów pierwszego czarnego Prezydenta było wyhodowanie państwa islamskiego. Pisały o tym amerykańskie gazety zwłaszcza "The Washington Times". Barackowi Obamie zarzuca się także, miękką politykę wobec Chin, Rosji, czy Iraku. Poklepywanie po pleckach władcy Korei Północnej, także nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.

Po erze Obamy nastało królestwo Donalda Trumpa, który zafascynowany rządami Adolfa Hitlera nie widział nic złego w powiedzeniu, że Adolf zrobił wiele dobrych rzeczy. Mina Pana Johna Kelly'ego musiała być bezcenna. Na państwie Polskim rządy blondyna z Wall Street odcisnęły negatywne piętno. Robienie Polaków w ciula było przez Donalda Trumpa nagminne. Zaczęło się od zniesienia WIZ, już byliśmy przy płocie, już witaliśmy się z gąską… Oj spadaliśmy z wysokiego konia. Najbardziej tragiczne jest, jednak to, że Polska zawarła 123 umowy o zakup sprzętu wojskowego od Stanów Zjednoczonych na bagatela 15,6 mld dol. taką kwotę podano na briefingu w Białym Domu. Sprzęt zapłacony został, ale nadal pozostaje bezobjawowy. Można by rzec, że Trump robił nas w konia niemal tak samo jak jego idol, którego czytywał do poduszki.

Płaczu po przegranej Donalda w wyborach było wiele. Polska zapewne kupiłaby jeszcze więcej sprzętu widmo, a tak nie ma gdzie tych pieniędzy upchać. Teraz zbieramy na odszkodowania dla Amerykańskich Żydów, którzy słynną ustawą 447 po raz kolejny powiedzą nam Wasze ulice, nasze kamienice. Dziękujemy Panie Trump, Polska jest Panu „wdzięczna”.

Cofając się kilkanaście miesięcy wstecz, na tapetę nawinął się kolejny wybitny mieszkaniec Białego Domu Joseph R. Biden Junior. Swoje rządy zaczął popularnym podpisem pod ustawą, w której zezwala na udział w zawodach sportowych panów, którzy czują się kobietami w drużynach damskich. Tego było nam trzeba, tym podpisem żyła cały świat, a ciemna Polska powinna brać przykład z amerykańskiej demokracji. Idąc dalej, Pan Biden zezwolił na działanie Nord Stream II, pogrążając tym całą energetykę mniejszych krajów Europy. Jednego Polakom nie odebrał bezobjawowego sprzętu. Właśnie zakupiliśmy czołgi Abrams M1A2, za które zapłaciliśmy i… Czekamy. Ciekawe co Pan Biden czyta do snu, czyżby także Hitlera? Po ostatniej akcji z Migami dla Ukrainy można uznać, że być może lista lektur czytanych w Białym Domu jest naprawdę obszerna.

Pan Paweł Zyzak Autor pozycji Amerykański sen gwałtowne przebudzenie, raczy nas różnymi smakami i smaczkami z Ameryki lat 2014 – 2021. Przeczytamy w niej nie tylko o zamiłowaniu Trumpa do polityki Hitlera, ale także o nieudolności prezydentów i ich doradców w Stanach Zjednoczonych na przestrzeni roku 2014 do 2021.

Skandale, afery, nerwy, krytyka, słowa, które nie powinny nigdy paść. Wielkie gry międzynarodowe, obłudna polityka, trwające zakłamanie. Książką Pana Zyzaka jestem zachwycona. Liczę na to, że po lekturze tej pozycji naród Polski może obudzi się ze snu fikcyjnej przyjaźni Polski i Ameryki, a także pseudo bezpieczeństwa w NATO.

Pisarz przedstawia nam nie tylko współczesny komentarz do sytuacji USA, ale także przybliża historię tego bezsprzecznie wielkiego kraju. Na temat polityki każdy ma swoje zdanie, oraz własne spostrzeżenia. Zachęcam, mimo to do zapoznania się z książką Amerykański sen, która powinna zmusić do myślenia nawet najbardziej niezainteresowanego geopolityką i historią.

Ronald Reagan

• - A Przeczytać
  • (L) Literatura faktu i reportaże
  • Ale o co chodzi?
  • Reportaż/esej
  • W kolejce do czytania w szufladzie:)

Dodaj cytat z książki Amerykański sen, gwałtowne przebudzenie