Las moim domem

Wanda Żółkiewska Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura piękna
Nasza Księgarnia
1981-01-01
1981-01-01

"Czy to możliwe? Gdzie woda? Przecież jeszcze wczoraj tu była, widziałem ją na własne oczy.
Przed Filipem leżała grząska, czarna maź, skorupiejąca w potokach lejącego się na nią słońca.
Chłopiec uniósł się wyżej, nie dowierzając własnym oczom. Spojrzał i zdrętwiał. Dookoła bagna leżały trupy partyzantów i Niemców. Widocznie i oni, tak samo jak Filip, szukali tu wody. Jednych wciągało już w głąb bagno, inni spoczywali na wierzchu, jak we śnie.
Zapatrzony w ten niesamowity widok, Filip cofał się do tyłu. Cofał się, cofał, cofał. Teraz nie pragnął wody, nie chciało mu się pić. W panicznym strachu spieszył do ludzi ogarnięty przemożną siłą tęsknoty i cierpienia.
Dotknąć czyjejś ręki, zobaczyć czyjś uśmiech, usłyszeć czyjeś słowa, choćby to był tylko niezrozumiały bełkot rannego! Do ludzi! Do ludzi!"

Lektura młodzieżowa, opowiada o partyzantach z Polski i innych narodowości, którzy walczą przeciw Niemcom. Rozdziały są poświęcone poszczególnym partyzantom, o tym jak trafili pod dowództwo sławnego "Muchy" i jak sobie radzą obecnie.
Dobrze opisana akcja pozwala nam usłyszeć świst strzałów, poczuć obolałe stopy od marszu, poczuć ssanie żołądka z głodu, zamarznąć, a ze wszystkich stron wyrastają drzewa, tworząc wokół nas las, który i naszym domem się staje.
Bohaterów przedstawionych w rozdziałach poznajemy szybko, ich zarys jest przekazany umiejętnie, ale i również ci poboczni są nakreśleni na tyle, że potrafimy się z nimi zapoznać bez uczucia niedosytu.
Polecam książkę zainteresowanym okresem drugiej wojny światowej, fanom wojennych strzelanin i potyczek, a także tym, którzy chcieliby sprawdzić czy polubią powyższe klimaty. Treść jest krótka, wciągnie do lasu na jeden wieczór.

Szybka akcja, która skutkuje szybkim tempem czytania.

Szybka akcja, która skutkuje szybkim tempem czytania.

Genialna książka. Na jakiej - jednej z bardzo nielicznych - popłakałam się. Pierwszy raz czytałam tą książkę kiedy miałam chyba z 12 lat, czy mniej, lecz jest ona naprawdę piękna :)

• Przyroda
  • Z dzieciństwa i młodości
  • Beletrystyka
  • Chciałabym dostać
  • Historyczna
  • Wojenna

Dodaj cytat z książki Las moim domem