Shyness : what it is, what to do about it
poradniki

Być nieśmiałym to bać się ludzi, szczególnie tych, którzy z jakiegoś powodu są emocjonalnie zagrażający: obcych, posiadających władzę czy osób odmiennej płci. Nieśmiałość jest problemem psychicznym i może okaleczyć człowieka w takim samym stopniu, jak kalectwo fizyczne. Można jednak i należy ją przezwyciężyć! Autor książki służy profesjonalną i przyjacielską radą.

zuszka | 2016-02-18
Na półkach: Przeczytane, Psychologia
Przeczytana: 18 stycznia 2016

Pomimo że pozycja ta nie należy do najnowszych na rynku, to jednak warta uwagi. Problem nieśmiałości jest opisany bardzo wnikliwie a jednocześnie bardzo zrozumiałym językiem. Napisana ciekawie, wzbogacona o interesujące „ciekawostki”. Dla borykających się osobiście z problemem, druga część książki poświęcona jest ćwiczeniom mającym na celu ułatwienie życia nieśmiałkom.

wicher_Lab | 2012-02-08

Całościowe ujęcie problemu. Moim zdaniem Zimbardo nie pominął żadnego aspektu. Znajdziemy więc w poradniku (bo to taki poradnik) nie tylko rady dla nieśmiałych, ale i wzmiankę o zaletach nieśmiałości jako strategii życiowej, sprzyjającej artystom lub naukowcom. Przekonywająco scharakteryzowane są też państwa (np.: Chiny - śmiałość, Japonia - nieśmiałość) i społeczności (np.: Żydzi - śmiałość) sprzyjające kształtowaniu się nieśmiałości.

Język książki nieakademicki, dla każdego. Tezy poparte autentycznymi przykładami, porady nie z du.y, a z praktyki. Bardzo pouczająca lektura.

Andrew Vysotsky | 2013-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2013

Nieśmiałość jest moim trzecim, po Efekcie Lucyfera i Paradoksie czasu, spotkaniem z książkami profesora Zimbardo, światowej sławy psychologa społecznego, obecnie emerytowanego, i guru tej fascynującej dziedziny. Kolejność moich lektur pióra Profesora jest najzupełniej przypadkowa, ale wydaje mi się, że miałem szczęście – jest niezwykle trafiona, przynajmniej dla wszystkich, którzy nie są profesjonalistami w tej dziedzinie. Efekt przyciąga niezwykle nośnym tematem wiodącym; wszak walka dobra ze złem fascynuje ludzkość od początków jej świadomego istnienia. Paradoks czasu drąży drugi z kapitalnych problemów filozofii – czas. Te dwie pozycje są niczym koła zębate; jedno zazębia się z drugim, uzupełnia i wzajemnie nadaje sobie pełnię. Ponieważ Nieśmiałość najczęściej opisywana jest jako poradnik leczenia tytułowej przypadłości, więc podchodziłem do niej z wyraźnymi obawami, iż może to być jakiś cud przepis typu „Jak poderwać każdego w pięć minut” lub „Sam zrób z siebie gwiazdę”. Do...

Zuba | 2013-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2013

To moja trzecia lektura autorstwa P. Zimbardo w tym roku i daję jej brązowy medal.
Autor omawia w niej nieśmiałość, nie tylko jako osobisty problem i niedogodność w kontakcie z innymi ludźmi, ale jako problem społeczny. Sam pomysł badań nad nieśmiałością zrodził się z analizy słynnego więziennego eksperymentu stanfordzkiego, gdzie uczestnicy automatycznie weszli w role strażnika i więźnia i taki rodzaj relacji może wystąpić w umyśle nieśmiałego człowieka. Jak zwykle Zimbardo umie przedstawić trudne zagadnienie, począwszy od samej definicji i metodyki badania takiego zjawiska, w sposób zrozumiały, a nie prostacki. Dla osób nieśmiałych to bardzo cenna pozycja, bo uzupełniona jest ćwiczeniami praktycznymi, dla osób bardziej śmiałych dlatego, ze pomaga im wczuć się w sytuację innych. U nas w Polsce myślę, że często miotamy się pomiędzy przesadną skromnością i usuwaniem się w cień a tzw. hucpą czyli mieszanką brawury, bezczelności i pewności siebie. Dobrze by było znaleźć jakąś równowagę.

Marcin | 2012-06-08
Przeczytana: czerwiec 2012

Napisana trzydzieści lat temu a mimo to wciąż można się do tej treści odnieść. Polecam jak ktoś szuka czegoś w tej dziedzinie. Napisane przystępnym językiem ale jednocześnie bardzo fachowe podejście do tematu profesora Zimbardo, żadne tam porady domorosłych psychologów. Parę rzeczy mi uświadomiła i rozjaśniła... Naprawdę kilka cytatów i kwestii warto sobie zapamiętać a nawet wcielić w życie... Jedyny minus dzisiaj jest taki że powstała przed czasami internetu i jakby nie miała szans uwzględnić w tym wszystkim dzisiejszych czasów: sieć, społeczeństwo informacyjne i inne kwestie, które też wydają mi się ważne z punktu widzenia zjawiska jakim jest nieśmiałość.

Korneliusz | 2016-07-26

Książka warta przeczytania, aczkolwiek do osiągnięcia pełnego sukcesu niezbędna jest przede wszystkim praktyka. Przedstawione w niej przykłady nieśmiałych osób wywoływały u mnie różne uczucia a zamieszczone propozycje ćwiczeń stanowiły dla mnie inspirację do ich praktycznego wykorzystania. Jeżeli jesteś osobą nieśmiałą lub interesujesz się zagadnieniem nieśmiałości, to jest to pozycja w sam raz dla Ciebie. Polecam!

Felzmann | 2013-03-22
Przeczytana: 22 marca 2013

Nie dowiedziałem się niczego specjalnie nowego. Jedynie jeden aspekt tej sprawy zwrócił moją uwagę. Ciekawe było również spostrzeżenie o Żydach.

Łukasz | 2014-02-16

Książka podzielona na dwie części. Teoretyczną i praktyczną (ćwiczenia pomagające pokonać nieśmiałość). Miałem już styczność z książkami o podobnej tematyce, jednak znalazłem kilka ciekawych informacji w części teoretycznej, a niektóre ćwiczenia naprawdę są ciekawe.
Pod koniec książki znajdziemy też część opisującą kultury ich wpływ na indywidualność i kolektywizm społeczeństw i jednostek, interesujące choć zbyt powierzchowne.

Agnes097 | 2017-10-20
Przeczytana: 20 października 2017

Po książkę sięgnęłam z polecenia przyjaciela. Autora już znam, więc nie obawiałam się, czy będzie wystarczająco pomocny. Spodziewałam się, że zrozumiem możliwie całe zagadnienie i liczyłam, że będzie sposób dla mnie, żeby radzić sobie z nieśmiałością. Czy było tak? Było. Sposoby są, okazuje się, że część z nich sama można powiedzieć, że praktykowałam i nakładałam na siebie przedtem.
Książka otworzyła mi oczy na kilka ważnych aspektów, jakich nie dostrzegałam przedtem, a teraz będę miała na uwadze. Dobrze ukierunkowuje, daje nico do myślenia. Pozostało teraz zwalczyć możliwie nieśmiałość, która uprzykrza mi życie sukcesywnie, ale jestem dobrej myśli i wierzę, że dam radę.
Styl pisania jest bardzo przyjemny w odczycie. Książka sama jest wciągająca.
Jedynie w moim wydaniu widzę literówki, na co jestem uczulona, ale się tego nie czepiam, bo to nie wpływa na moje oceny zwykle.
Słowem: Polecam. :)

Bartosz | 2018-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2018

,,Każdy człowiek, doświadczający na swój własny sposób samotności i odosobnienia, pragnie zjednoczenia z innym człowiekiem. Tęskni do udziału w związku większym niż on sam. Zazwyczaj dąży do przezwyciężenia swojego odosobnienia poprzez jakąś formę miłości".

Prawda w tym jest, ale książka nie wiele pomoże. Nie wiem czy wynika to z tego faktu, iż jest przestarzała? ( 1994). Autor podsuwa wiele ciekawych ćwiczeń, ale są to takie ćwiczenia, które sami możemy przeprowadzić i znaleźć w sieci. Ameryki nie odkrył! Mało tego, książka nie pomaga, wprost przeciwnie, wprowadza Cię w depresyjny stan, albo po prostu przygnębia. Zamiast tryskać optymizmem, pisze o skrajnych odmianach nieśmiałości, które prowadzą do alkoholizmu czy bandytyzmu, jak na poradnik psychologiczny dla zwykłego człowieka - nie nadaje się do czytania. Zrozumieć to była jak dla mnie wielka nieprzyjemność.

Jest jedna trafna uwaga! ,, Tylko poprzez nasze wybory określamy sami siebie i zaczynamy kontrolować swój los"....