Niewierna

Wydawnictwo: WAM
La infiel
Islam, kobieta
aleksnadra

"Wcześniej myśleliśmy, że zdarza się to tylko w państwach arabskich, bardzo daleko, ale teraz wiemy, że dzieje się to tutaj, może nawet w naszym bloku, na naszej klatce, obok za ścianą". Życie nie rozpieszczało Sary. Najpierw śmierć matki, potem ciąża w wieku 16 lat. Być może jednak teraz, kiedy Sara ma 24 lata, uda się jej posmakować szczęścia i spokoju. Niezależna kobieta uczy w szkole...

Życie nie rozpieszczało Sary. Najpierw śmierć matki, potem ciąża w wieku 16 lat. Być może jednak teraz, kiedy Sara ma 24 lata, uda się jej posmakować szczęścia i spokoju. Niezależna kobieta uczy w szkole językowej, gdzie poznaje i zakochuje się w jednym ze swoich uczniów. Młody Muzułmanin powoli, acz bardzo metodycznie, wprowadza ją w swoją kulturę i religię. Nigdy jednak nie zdradza prawdziwych motywów. A te okażą się przerażające. Ale gdy prawda wyjdzie na jaw, będzie już za późno…

Oparta na autentycznych wydarzeniach książka dotyka jednego z najbardziej niebezpiecznych tematów - relacji między nowoczesnym światem Zachodu ufundowanym na kulturze chrześcijańskiej a kulturą muzułmańską.

Jakie motywy kierują ludzkimi wyborami? Kiedy miłość usprawiedliwia zbrodnie? Reyes Monforte, autorka znana w Polsce m.in. z "Burki miłości", podsuwa wiele pytań, na które odpowiedzi wcale nie są takie proste.

źródło opisu: Wydawnictwo WAM, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwowam.pl

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5448

W szponach terroryzmu

Miłość to uczucie piękne, które teoretycznie powinno zabierać zakochanych do raju. Miłość bywa jednak czasem fatalnym zauroczeniem, które daje poznać smak piekła. Ma to miejsce wtedy, kiedy ten, którego kochamy okazje się uosobieniem zła.

Najnowsza powieść hiszpańskiej dziennikarki Reyes Monforte, znanej czytelnikom z „Burki miłości” również związana jest z podobną tematyką, a mianowicie światem islamu. Główną bohaterką jest młoda Hiszpanka Sara Dacosta Santos. Pracująca w szkole językowej urodziwa blondynka wiele w życiu przeszła. Straciła matkę, w wieku 16 lat zaszła w przypadkową i nieplanowaną ciążę. Urodziła synka, który stał się jej oczkiem w głowie. Poświęciła się jego wychowaniu, a w tym procesie bardzo pomógł jej ojciec Mario. Mając 24 lata Sara pokochała pewnego mężczyznę. Poznała go w pracy, był jej uczniem. Przystojny, kulturalny i bardzo spokojny muzułmanin odwiózł ją ze szkolnej imprezy, gdy jeden z pracowników umówiony wcześniej z Sarą czuwał przy umierającej matce. Nastały kolejne spotkania, w czasie których nasza bohaterka coraz bliżej poznawała Nahiba. Zaimponował jej urodą, sposobem bycia, romantyzmem i stało się. Sara bezgranicznie się zakochała. Straciła zdrowy rozsądek, liczył się tylko kochanek. Randki, namiętne noce, urocze i romantyczne kolacje. Nahib zachowywał się idealnie. Był czuły i szarmancki, prawił komplementy. Sara nie przypuszczała, że to tylko perfekcyjnie zaplanowane i odegrane pozory. Chłonęła każdą chwilę, poznawała kulturę islamu. Nie przypuszczała w co się wplątuje, jak związek, który wydawał się idealny zrujnuje życie jej samej oraz jej rodziny.

Obszerna powieść, która zadziałała na mnie niczym narkotyk oparta jest na prawdziwej historii. Niestety opisane w książce praktyki to nie wytwór wyobraźni Monforte. Historia Sary jest bardzo podobna do losów wielu kobiet, które pokochały muzułmanina będącego fanatykiem i fundamentalistą, który wykorzystał uczucie do niecnych celów. Żadna z tych kobiet pewnie nie przypuszczała, że zostanie wciągnięta w świat terroryzmu i świętej wojny.

Sara zaślepiona uczuciem traci wszystko. Zostaje z premedytacją i wyrachowaniem wykorzystana, szantażowana, poniżona. Przechodzi piekło. Staje się ofiarą potwora bez serca i jakichkolwiek ludzkich uczuć. Nahibem rządzi jedynie chęć zemsty, która zamienia go w bestię zaślepioną w okrutny cel. Kobieta, która pragnie szczęścia, zrozumienia, miłości, która ma bez wątpienia dobre serce zostaje zmuszona do potwornych rzeczy. Cały proces jej zniewolenia zaczyna się niezwykle subtelnie i niewinnie. Od wizyty w madryckim meczecie, która przynosi jej wewnętrzny spokój. Po nim niedługo nastąpi piekło. Sara rozdarta pomiędzy miłością do syna a zdrowym rozsądkiem wybiera dobro dziecka. W pewnym momencie uświadamia sobie, że staje się marionetką w rękach opętanych złem szaleńców. Cierpi i to bardzo. Czuje się winna. Boli ją, że zraniła ojca, nie posłuchała życzliwej przyjaciółki, nie uchroniła własnego dziecka. Dała się uwieść i otumanić. Uwierzyła w miłość, której tak naprawdę nie było. Prawdziwe oblicze jej wybranka, które poznaje przeraża ją. Ale klamka już zapadła, nie ma odwrotu.

Tę powieść nie sposób czytać bez emocji. Książka szokuje, wywołuje oburzenie, a włosy nie raz jeżą się na głowie. Nie ma wytłumaczenia dla czynów religijnych szaleńców, którzy pod sztandarem Boga dokonują potwornych zbrodni. Zaślepieni w swym dziele muzułmanie są przerażający. Książka jest obszerna. Autorka w najdrobniejszych szczegółach opisuje odczucia zniewolonej kobiety, jej emocje, rozpacz i bezradność. I jak nie zapłakać nad jej losem? Napięcie towarzyszy lekturze do samego końca. Między islamem a cywilizacją Zachodu jest olbrzymia przepaść. Ale fanatyzm religijny zdarzyć się może w każdej religii. Dziś zabijają w imię wiary wyznawcy islamu, ale kiedyś robili to w czasie krucjat i katolicy. Czy o to chodzi któremukolwiek z Bogów? Czy to może ludzkie wypaczenie wiary?

Gorąco polecam lekturę „Niewiernej”. Po jej przeczytaniu z pewnością długo zapadnie Wam ona w pamięć. Niesamowita książka z pewnością trafi na listy księgarskich hitów.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Kasiek | 2014-12-10
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2014
Przeczytana: 09 grudnia 2014

Mocna, wstrząsająca książka. Dramatyczna historia Sary, od samego początku, wzbudza zainteresowanie i trzyma w napięciu, tym bardziej, że niestety jest autentyczna. Autorka dzieli się obszerną wiedzą o islamie i wyznawcach Koranu. Na przykładzie historii Sary pokazuje jak ludzie potrafią manipulować innymi, udawać uczucia i do czego są w stanie się posunąć dla osiągnięcia własnych celów. Z drugiej strony widać moc miłości macierzyńskiej i nieograniczone poświęcenie matki dla swojego syna.
Szokująca i wzruszająca książka, przy której nie sposób nie uronić łzy. Wzbudza cały wachlarz emocji i na długo pozostanie w pamięci.

Agnieszka | 2016-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2016

Kochani biorąc pod uwagę bardzo dobre opinie jakie otrzymuje ta książka nie wiem co i w jaki sposób napisać byście mnie źle nie zrozumieli.Dlatego dziś nie będzie długiej, rozbudowanej recenzji,a jedynie moje skromne subiektywne odczucia.Jako,że o samej fabule możecie przeczytać już bardzo wiele z innych opinii ja nie będę się powtarzać i powiem krótko,że na mnie ta książka nie wywarła wielkiego wrażenia choć sama się sobie dziwię ponieważ zazwyczaj historie oparte na autentycznych wydarzeniach bardzo mnie poruszają.Jednakże czytałam już bardzo wiele książek tego typu i wydają mi się one tak przewidywalne i schematyczne,że za każdym razem kiedy sięgam po kolejną mam wrażenie,że czytam tę samą pozycję po raz kolejny.Nie chcę nikogo zniechęcać do sięgnięcia po "Niewierną" gdyż jest to bezsprzecznie bardzo poruszająca i wstrząsająca książka i ktoś,kto sięga po taką tematykę po raz pierwszy bądź nie czyta ich zbyt często nie będzie mógł się od niej oderwać. Ja jednak koniecznie muszę...

Ania | 2018-03-29
Przeczytana: 29 marca 2018

Sara mając 16 lat oświadczyła ojcu, że jest w ciąży. Ojciec po skomplikowanej operacji kręgosłupa i po nagłej śmierci żony nie mógł się pozbierać, a tu jeszcze taka wiadomość. Córka oznajmiła mu, tu cytuję ”Tato, w tej rodzinie nikogo nie możemy już utracić. To dar od Boga i dowód na to, że mama wciąż w jakiś sposób jest z nami”. Sara nie wiedziała jeszcze jak bardzo się myli. Ale po kolei. Sara, gdy urodziła syna Ivana, to dziadek na jego punkcie wprost oszalał. Ojciec Sary poświęcił życie, aby się nią opiekować, a teraz jeszcze wnuczek, dla którego poświęciłby drugą połowę swojego życia. Sara dostała posadę nauczycielki w szkole językowej w centrum Madrytu. Po raz pierwszy czuła się szczęśliwa. W wieku 24 lat miała syna, którego uwielbiała, ojca-powiernika jej zwierzeń, pracę, plany na przyszłość, aż tu nagle pojawił się w jej życiu Nahib Almallah. Mężczyzna był Marokańczykiem, dołączył do jej grupy, aby uczyć się hiszpańskiego. Sprzedawał mieszkania w jednym z większych agencji...

książek: 2015
Marta | 2013-07-15
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 30 czerwca 2013

Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje o kobietach, Europejkach, które wyszły za mąż za muzułmanów, przyjęły ich religię, zaakceptowały kulturę, a później przeszły przez piekło. „Niewierna”, najnowsza powieść Reyes Monforte - hiszpańskiej dziennikarki, porusza podobną problematykę.
Dwudziestoczteroletnia Sara jest niezależną kobietą sukcesu. Uczy języka hiszpańskiego w szkole językowej, sama wychowuje siedmioletniego synka Ivana, czasami pozwala się rozpieszczać tacie, który nadal opiekuje się nią, jakby była małą dziewczynką. W jej życiu brakuje tylko mężczyzny, chociaż po ostatnim zawodzie miłosnym kobieta nie szuka nikogo na siłę. W pracy poznaje Nahiba, przystojnego i kulturalnego Marokańczyka. Początkowo Sara nie chce się angażować w związek z uczniem, ale dziwnym trafem mężczyzna zawsze pojawia się obok wtedy, kiedy jest potrzebny, chętniej służy pomocą, roztacza swój czar i urok. Z czasem między para bohaterów wybucha płomienny romans. Nahib coraz bardziej...

Suerte | 2013-12-24
książek: 2018
anya | 2013-10-18
Przeczytana: 17 października 2013

Wessała mnie ta książka, szybka akcja, przerażająca, smutna a zakończenie mnie załamało do reszty.
Dużo można dowiedzieć się z tej ksiązki o muzułmanach, budzi wiele pytań,daje do myślenia.
Polecam

aleksnadra | 2013-06-20
Przeczytana: 08 czerwca 2013

"Dałem ci miłość, daj mi więc życie"

"Niewierna" Reyes Monforte to fikcja literacka, ale historia w niej opisana mogłaby się przydarzyć każdemu z Was. Dlatego jest taka fascynująca i przerażająca zarazem...

Sara jest nauczycielką hiszpańskiego w szkole językowej w centrum Madrytu. Jej uczniami są imigranci, próbujący dostosować się do swojego nowego życia. Sara ma jedną zasadę, nie umawia się ani nie angażuje się w życie osobiste swoich uczniów. Nie czuje zresztą takiej potrzeby. Ma dość związków odkąd na świecie pojawił się jej synek Ivan. Wychowuje chłopca razem ze swoim owdowiałym ojcem. Ich rodzinka chociaż niepełna, jest doskonale zgrana i silnie ze sobą związana. Jednak miłość nie daje o sobie zapomnieć i Sara chcąc, nie chcąc musi ulec sile tego magicznego uczucia. Ukochanym jest były...

Aneta | 2014-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2014

Wstrząsająca opowieść o kobiecie, która musiała przeżyć piekło za życia. Wciągająca od pierwszego zdania, z zaskakującym zakończeniem. Polecam gorąco!

Książkoholiczka | 2014-03-23

Książka, która wstrząsnęła moim światopoglądem, którą polecę każdemu, kto nie boi się tematów tabu i kto ma mocne nerwy, bo mimo, że drastyczne sceny nie są opisane dokładnie, to jednak pozostawiają spore pole do manewru dla naszej wyobraźni, a ta nie dawała w nocy spać w czasie czytania "Niewiernej".
Historia opowiada o młodej matce i ukochanej córce, która nie chce w życiu nic ponad szczęścia dla swoich najbliższych i siebie. Ale kiedy spotyka swoje szczęście, swoją - jak wydaje się na początku - wielką miłość, życie jej, jej synka oraz ojca zamienia się w dramat. Można o tej książce pisać godzinami, ale lepiej po prostu przeczytać. Bo na prawdę warto.

Caroline | 2016-03-28
Przeczytana: 27 marca 2016

Wydawałoby się, że Sara po okresie trudnej i pełnej problemów młodości, wreszcie wyszła na prostą. Ma ukochanego syna Ivana, którego wychowuje wraz ze swoim ojcem. Uczy w jednej z lepszych madryckich szkół językowych, gdzie spełnia się zawodowo.

Pewnego dnia, przypadkowo napotyka w kawiarni na swojego byłego ucznia - muzułmanina o imieniu Nahib. Spotkania stają się coraz częstsze, a ich relacje zmieniają się do tego stopnia, że Sara nie widzi świata poza ukochanym. Marzy o jak najgłębszym poznaniu świata Araba; nie tylko jego tradycji, ale i obyczajów oraz religii.

"Kiedy wyobrażała sobie, że jest przy niej Nahib - albo kiedy rzeczywiście przy niej był - czuła, że jej mózg ulega hipnotycznemu , chorobliwemu zniewoleniu, że działa na nią jakaś magnetyczna siła, popychająca ją w kierunku tego mężczyzny."

Nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, kim tak naprawdę jest muzułmanin ani tym bardziej, jakie ma plany wobec niej. Gdy odkryje druzgocącą prawdę, spróbuje uwolnić się z jego...

Miasto literatury

Po raz pierwszy w historii blisko dwadzieścia największych krakowskich wydawnictw połączyło siły, aby zaprezentować czytelnikom najlepsze książki tegorocznego lata, promując przy tym ideę czytania za pośrednictwem nowoczesnych technologii.