Tajemnice Wenecji tom 2

Grzegorz Fullborn Wydawnictwo: Damidos literatura piękna
Damidos
2013-01-01
2013-01-01

Okładka książki Papierowi bandyci. Wypisy z polskojęzycznych powieści obiegu brukowego do 1939 roku Edmund Bartoszek, Łukasz Biskupski, Juanita Della Cuezca, Grzegorz Fullborn, Justyna Jaworska, Andrzej Młot, Adam Nowicki, Ludwik Payor, Adam Pierzchnicki, Monika Rawska, Ludwik Starski, Malwina Wadas
Papierowi band... Edmund Bartoszek, Ł...

Tom drugi to kontynuacja przygód Edyty Amalfi.Wiele tu zaskakujących zwrotów akcji, niespodziewanych wątków. Książka cały czas pochłania i wciąga do reszty.Miło spędziłam czas wyobrażając sobie średniowieczną Wenecję...piękne gondole, pałac Dożów, cudowne zaułki.
Polecam serdecznie.

Polecam serdecznie.

Tom drugi niestety nie jest lepszy niż pierwszy. Nie polecam,

Tom drugi niestety nie jest lepszy niż pierwszy. Nie polecam,

Lubię książki mroczne i tajemnicze.Lubię powieści osadzone w epoce średniowiecza.Gdy w moje ręce wpadła dwutomowa powieść "Tajemnice Wenecji" to od razu miałam ochotę ją przeczytać.Intrygujący tytuł sugerujący wielka przygodę-to jest to "co tygryski lubią najbardziej"!

Edyta Amalfi jest nieślubną córką hrabiego Mirafiore.O tym,że jest córką hrabiego nie wie nikt w mieście.

Hrabia zginął podczas burzy na morzu,gdy przewodził wyprawie przeciwko piratom.Nikt nie słyszał o jakimkolwiek testamencie hrabiego,w którym potwierdziłby swoje ojcostwo względem Edyty.Nie ma ustanowionego sukcesora majątku hrabiego.Nagle ni stąd ni zowąd w mieście pojawia się mężczyzna podający się za jedynego syna hrabiego -Wirgilio Mirafiore.Jeden z senatorów Brabantino potwierdza jego tożsamość w Pałacu Dożów.Mężczyzna dostaje więc klucze do pałacu i w kilka minut staje się jedynym spadkobiercą i zarządcą majątku Mirafiorich.

Gdy wy wyniku knowań inkwizycji ukochany Edyty hrabia Rodrigo Zeni zostaje stracony ,a w pałacu Mirafiore zaczyna swoje rządy fałszywy Wirgilio dziewczyna musi opuścić Wenecję i ukryć się przed grożącym jej niebezpieczeństwem.W ucieczce pomaga jej wyławiacz trupów i jego ułomna córka.Wenecja staje się areną krwawych knowań,mordów i zła czającego się za każdym jej zaułkiem.

W mieście pojawia się Bractwo Świętej Czaszy,którego członkowie próbują zaprowadzić porządek w Wenecji.Nie są w tych dążeniach osamotnieni .Na pomoc przychodzi im tajemnicze widmo ukazujące się na Mości westchnień i tajemnicza Królowa Nocy.

Kim są Królowa Nocy i tajemnicze widmo z Mostu Westchnień?

Czy uda im się uchronić członków Bractwa Świętej czaszy przed niebezpieczeństwem?

Czy zdołają w przywrócić w mieście spokój?

Czy Edyta odzyska majątek i pomści śmierć ukochanego Rodriga?

Wątków w powieści jest wiele,czasami nawet chyba za wiele.Ciężko jest tak naprawdę za wszystkim nadążyć.Trup ściele się gęsto,tajemnica goni tajemnicę,nie ma czasu na nudę!

Intrygi,spiski,tajemnicze morderstwa są tu na porządku dziennym.Wenecja jawi się nam w książce jako miasto wiecznego strachu,zła i potępienia.Miasto szpiegów i zdrajców,w którym nie ma miejsca dla uczciwych ludzi..Czy taka Wenecja była w średniowieczu naprawdę?

Dość dobra powieść sensacyjna.Dobrze wymyślone i opisane wątki.Jednak jest ich tak dużo i tak dużo jest w niej różnych postaci pobocznych,że czasami się w tym wszystkim gubiłam.Trochę to męczące,ale nie powiem,że nieprzyjemne.

Szukałam w internecie i na stronach wydawnictwa notatki o autorze i.....nie znalazłam!

Dlaczego?

Następna słodka tajemnica,która mi jednak w niczym nie przeszkodziła.Książka broni się sama i muszę przyznać,że w tym przypadku powiedzenie to sprawdziło się w stu procentach!

Jakiś czas temu pisałam o tomie pierwszym “Tajemnic Wenecji” autorstwa Grzegorza Füllborn, który wywarł na mnie dość dobre wrażenie. Autor w części pierwszej zaskoczył czytelnika mnogością wątków, zagadkami. Myślałam, że już więcej się nie da. A jednak! Drugi tom okazał się być obszerniejszy, bo zawiera w sobie dwie części, a na dodatek jest więcej tajemnic, więcej intryg, więcej bohaterów!

O samej fabule trudno napisać, nie zdradzając zbyt wiele z tomu pierwszego, bowiem jest to kontynuacja, zachowana typowa ciągłość zdarzeń. Jednak i tutaj obecna jest Edyta Amalfi i nadal próbuje dowiedzieć się, dlaczego ktoś podszywa się pod hrabiego Mirafiore, który w dzieciństwie był jej tak dobrze znany. Nadal w Wenecji panuje chaos, który wprowadza tajemnicza władza. Ginie coraz więcej osób, nie można nikomu ufać, bowiem każdy jest w coś zamieszany.

Akcja w tomie drugim znacznie przyspiesza. Zaczyna się coraz więcej dziać, rozwiązywane są intrygi z tomu pierwszego, zawierane są sojusze, bractwa, ale co najważniejsze – pojawia się więcej bohaterów, którym ufać nie można. O nie! Jedni należą do Bractwa Świętej Czasy, inni działają na zlecenia inkwizytorów, jeszcze inni wykonują swoje własne prywatne wyroki. A ich celem jest przeważnie jedna i ta sama osoba – Edyta Amalfi. Jeżeli już o nią chodzi, choć tom drugi nie jest jej poświęcony, tylko Jingowi i Admirałowi to pojawia się bardzo często, niekiedy w chwilach, gdzie nigdy byśmy się tego nie spodziewali. Wszystkie postacie są nieco bardziej wyraźne niż w tomie pierwszym, choć i tam byli ciekawi, oryginalni, nietuzinkowi. Muszę ponownie zwrócić uwagę na opisy Wenecji – już samo to skutecznie zachęca do czytania. Średniowieczne miasto zostało tutaj barwnie ukazane, naprawdę ciekawie!

Choć Jingo to zdecydowanie postać negatywna, bardzo miesza w całej historii, zaskarbił sobie moją sympatię. Lubię takie czarne charaktery, bo wiedzą, czego chcą, czego oczekują i jak to wszystko zrobić. I przede wszystkim – Jingo jest nieobliczalny, a to lubię w bohaterach takich powieści jak ta. Coraz częściej pojawia się jego postać, coraz więcej zamachów jest na niego, więc mamy okazję, aby bliżej poznać postać, która fascynuje już od pierwszych stron tomu pierwszego.

Sięgając po tom drugi obawiałam się, czy autor sprosta moim oczekiwaniom. I muszę powiedzieć, że udało mu się! Akcja brnie do przodu, autor doskonale buduje napięcie i co najważniejsze, nie ucina nagle książki, nie prowadzi do szybkiego rozwiązania pewnych wątków. Wszystko dzieje się z umiarem i odpowiednim tempem. Brawo! Styl powieści nie zmienił się, aczkolwiek przyzwyczajenie wiele robi. Już nie irytowały mnie zbyt krótkie rozdziały, albo przeciwnie – zbyt długie. W niektórych przypadkach było to wręcz potrzebne. No i dzięki temu, mogłam zastosować zasadę: “jeszcze jeden rozdział”.

Sądzę, że Grzegorz Füllborn “odwalił kawał dobrej roboty” pisząc tę powieść. Oba tomy wciągają już od początku, intrygi są bardzo ciekawe, postacie nietuzinkowe. Polecam “Tajemnice Wenecji” dla wszystkich miłośników Wenecji, intryg, tajemnic, ciekawych historii. Jestem pewna, że się nie zawiedziecie. Ale nie należy nastawiać się na arcydzieło, bo wówczas nie doceni się samej historii.

Tom drugi to część druga: Jingo, część trzecia: Admirał.

Mroczne zaułki średniowiecznej Wenecji, przebiegłe spiski, tajne wyroki, walka o władzę i wielka miłość...

Edyta Amalfi, nieślubna córka i spadkobierczyni fortuny hrabiego Mirafiore, traci swojego ukochanego Rodriga. Dziewczyna musi opuścić Wenecję, ale odważnie podejmuje walkę przeciwko najwyższej władzy - okrutnym inkwizytorom. Wyławiacz trupów i jego ułomna córka pomagają jej walczyć o sprawiedliwość, jednak potężni członkowie tajnego trybunału wydają kolejne wyroki... Senator Brabantino knuje intrygę za intrygą, pragnąc niepodzielnie panować w Pałacu Dożów. W realizacji morderczych planów wspiera go jego przyjaciel Jingo Foscari, oszust i nikczemnik. Kim jest tajemnicze widmo ukazujące się na Moście Westchnień? Czy Królowa Nocy zdoła ocalić mnichów z Bractwa Św. Czaszy? Czy Edycie Amalfi uda się pomścić śmierć ukochanego i odzyskać spadek?

Sensacyjny wątek, przeplatający się z miłosnym, wartka akcja i interesująco przedstawione główne postaci powieści, na tle barwnego obrazu życia średniowiecznej Wenecji - to tylko niektóre zalety tej porywającej opowieści

Tom drugi to część druga: Jingo, część trzecia: Admirał.

• Przygodowe
  • Kupione, czekają na przeczytanie