Dom wiatru

The House of the Wind
powieść, tajemnica, Toskania
literatura piękna
joly_fh

San Francisco 2007. Madeline Moretti opłakuje narzeczonego. Nic już jej nie sprawia radości. Babcia, ogniska Włoszka z pochodzenia, wysyła ją do Toskanii, by tam podleczyła zbolałą duszę. Tutaj Maddie zagłębia się w zagadkę ruin starej willi. Zniszczona setki lat wcześniej w wigilię Dnia Świętej Agnieszki, żyje w pamięci współczesnych jako Casa ale Vento – Dom Wiatru. Toskania 1347. Mia nie...

Toskania 1347. Mia nie mówi od śmierci swojej matki. Mieszka z ukochaną ciotką. Pewnej ciemnej nocy w ich willi, leżącej na pątniczym szlaku, szuka schronienia tajemnicza para. Przyzwyczajona do goszczenia pielgrzymów, Mia nie może oderwać wzroku od młodej kobiety – promiennej i uroczej, ale bardzo tajemniczej. Nie wiadomo, jak ma na imię, skąd pochodzi i dlaczego o jej obecności nikt nie może się dowiedzieć.

źródło opisu: Wyd. Sonia Draga, 2013

źródło okładki: www.soniadraga.pl

Aneczka | 2016-08-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 sierpnia 2016

San Francisco 2007 r. - Madeline Moretti z radością czeka na Christophera, z którym ostatnio widziała się cztery miesiące temu. Oczarował ją swym umysłem, wrażliwością i wesołością, z tego powodu zgodziła się zostać jego żoną. Jednak szczęśliwy nastrój ją opuszcza po odebranym telefonie, kiedy ktoś informuje, że Chris nie przyjedzie, bo już nie żyje. Miał śmiertelny wypadek.

"(...) Rozmowa telefoniczna zaryglowała drzwi do jej przyszłości i uczyniła z niej więźnia przeszłości; niewypowiedzianie zmieniła jej życie (...)" - [str.18]

Babcia Maddie martwi się jej stanem psychicznym. Wzięła na siebie wszystkie obowiązki, aby pomóc wnuczce. Kiedy się urodziła, starsza kobieta zamówiła dla niej horoskop, gdyż mała przyszła na świat z niezwykle osobliwym szczegółem, a mianowicie prawdziwym węzłem na pępowinie. Okazuje się, że cały horoskop ściśle nawiązuje do przeszłości. Będzie lekko szła przez życie, do chwili, w której kogoś ważnego utraci. Dopiero wówczas zacznie się jej prawdziwa...

alinap | 2016-06-07
Przeczytana: 05 czerwca 2016

No zależy co kto lubi, wolę wątek nowocześniejszy, ale przeczytać można.

Elaine | 2016-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2016

NUDA!
Książka mnie rozczarowała, właściwie nie wiadomo o czym ona jest, a historia jakoś nie trzyma się kupy,,,nie polecam.

GoSiUnIaaa113 | 2015-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2015

Po części uważam ją za przeczytaną, a po części niestety nie. Nie byłam w stanie sprostać jej do końca. Zero akcji, zero chęci życia w tej powieści, zero wszystkiego. Pomimo tego, że pomysł autorka miała fajny (dwa wątki, przeplatające się wzajemnie, świat współczesny i odległe średniowiecze), to ja nie podołałam. A "Różanym Labiryntem" byłam taka zachwycona..

viki | 2015-08-27
Przeczytana: 02 sierpnia 2015

Wielu ta książka rozczarowała, czy mnie też? Chyba nie. Natomiast po okładce spodziewałam się czegoś innego.
W książce są opisane historie dwóch młodych kobiet. Jedna żyła w XIV w, a druga żyje w naszych czasach.
Historia tej pierwszej interesowała mnie jakoś mniej, za to ta współczesna zdecydowanie bardziej. Autorka jednak postanowiła obie panie opisać "po równo".
Ta pierwsza jest dziewczynką, gdy historia się zaczyna, która na skutek tragicznej śmierci matki przestaje mówić i trafia pod opiekę swojej ciotki. Wiedzie życie zgodne z rytmem przyrody pomagając głównie w kuchni i pobierając stosowne nauki. Aż pewnego dnia pod ich dach trafia para, która wyraźnie ucieka przed kimś, ale postanawia zostać z nimi na długo (właściwie na całe życie).
Ta druga musi się zmierzyć z wielką tragedią - śmiercią swojego ukochanego. Pod wpływem swojej babci postanawia na jakiś czas wyjechać do Toskanii i zostawić swoje sprawy prawnicze. Tam jej serce na nowo uczy się bić.
Dwie ciekawe...

książek: 1918
Edi_Edi | 2015-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2015

"Dom wiatrów" widziałam kilka lat temu u współpasażerki w pociągu i zachwyciła mnie okładka. Jak tylko zobaczyłam "Dom wiatrów" leżący bezpańsko w bibliotece złapałam i ....przeczytałam :).
"Dom wiatrów" to przeplatająca się historia średniowiecznej Agneski Toscano i współczesnej Maddie Moretti.
Dla mnie wątek odkrywania swoich średniowiecznych korzeni był nieco naciągany, ale średniowieczna historia Agneski i jej przyjaciół wciągnęła mnie i mocno trzymała w XIV wiecznych Włoszech.

natalia | 2015-05-28
Przeczytana: 27 maja 2015

"Dom wiatru" to powieść, którą zmuszona byłam czytać długi okres czasu, z przerwami. Bardzo możliwe, iż mimowolnie wpłynęło to na moją opinię o niej, jednakże starałam się ocenić powyższy tytuł obiektywnie i tak samo spróbuję skonstruować swoją recenzję.

Jest takie jedno zdanie w książce pani Hardie, którego sens zapamiętam bardzo długo. "Bardziej niż cokolwiek innego język ma moc zmienić bieg wydarzeń." Śledząc losy Maddie, cierpiącej po ogromnej stracie, przeżywającej rozdzierający ból, zdołałam się o tym przekonać. Jak i również o wpływie podróży na spragnionego zmiany, nauki, poznania i piękna człowieka pielgrzymującego. Podejrzewam, że to właśnie dlatego ta część powieści osadzona w XXI wieku mnie urzekła-dzięki historii wyprawy młodej kobiety do malowniczej Toskanii. Opisy zachwycającej przyrody, kolejnych wycieczek do włoskich miasteczek, odkrywania świata wprawiały mnie w leniwie rozmarzony, wyjątkowy nastrój.
Ale, niestety, to dopiero wtedy zaczęłam odczuwać przyjemność z...

Joemka | 2015-03-28

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

San Francisco, 2007- Maddie, młoda prawniczka opłakuje narzeczonego, który zginął w przeddzień swojego przylotu do niej. Dziewczyna z trudem radzi sobie z codziennością. Zatroskana babcia wysyła ją do Włoch, skąd pochodzi ich rodzina, aby wypoczęła i odnalazła swe korzenie.

Toskania, 1347- trzynastoletnia Mia wychowuje się u ciotki, która w swej willi gości pielgrzymów, zmierzających do miejscowego sanktuarium. Od śmierci matki dziewczynka nie mówi. Jej los odmieni para tajemniczych pielgrzymów, którzy zjawiają się w wigilię dnie św. Agnieszki.

Lubię opowieści, które biegną dwutorowo, w różnych czasach, dlatego zainteresowałam się " Domem wiatru". Uczucia mam mieszane, bo choć spodziewałam się, że bohaterki będą ze sobą związane, nie sądziłam, że w tak 'nachalny' sposób. Ich współodczuwanie, sięgające poprzez stulecia jest trochę wydumane, choć sama historia Mii jest ciekawa. Historia Maddie mniej, zwłaszcza jej perypetie z bogatym, wpływowym i osaczającym panem Grayem (...

alinkawie | 2015-01-10
Na półkach: Przeczytane, 2015

Uwielbiam takie przeplatanki w czasie i chętnie po nie sięgam.Niestety dość
monotonna narracja i powolna akcja, zabiera cały urok tej ciekawej opowieści.

Ewkaaaa | 2014-10-18
Przeczytana: 18 października 2014

Nie, nie, nie, nie . Ta książka jest po prostu nudna. Dobrnęłam do połowy i się poddałam. Nie lubię pozostawiać książek niedokończonych ale ta powieść mnie po prostu denerwowała, zamiast odprężać po ciężkim dniu...

Szkoda czasu. Chętnie wymienię się z "Kimś odważniejszym" na inna książkę.