Pospiesz się, Albercie

Tłumaczenie: Katarzyna Skalska
Wydawnictwo: Zakamarki
Raska på, Alfons Åberg
jagarkar

Albert szykuje się do przedszkola. – Jesteś gotowy? – woła tata z kuchni. – Jeszcze tylko sweter – mówi Albert i bierze sweter z krzesła. O, tu leży bluzka Lisy! Lisa to lalka Alberta. Ona też się przecież musi ubrać! – Albercie, idziesz? – woła znowu tata. – Tak, tylko jeszcze… Albert Albertson mieszka z bardzo miłym tatą i kotem Puzlem. Jak każdy kilkulatek czasem ma problemy z zasypianiem,...

Albert szykuje się do przedszkola.
– Jesteś gotowy? – woła tata z kuchni.
– Jeszcze tylko sweter – mówi Albert i bierze sweter z krzesła.
O, tu leży bluzka Lisy! Lisa to lalka Alberta. Ona też się przecież musi ubrać!
– Albercie, idziesz? – woła znowu tata.
– Tak, tylko jeszcze…

Albert Albertson mieszka z bardzo miłym tatą i kotem Puzlem. Jak każdy kilkulatek czasem ma problemy z zasypianiem, potrafi rano strasznie się grzebać przed wyjściem do przedszkola i jest niezwykle pomysłowy, zwłaszcza jeśli bardzo czegoś chce. Dzieci rozpoznają w Albercie swoje zachowania i emocje – radość zabawy, ciekawość świata, nieograniczoną fantazję, ale też złość, zazdrość czy strach.

Książki o Albercie, tłumaczone na kilkadziesiąt języków, rozeszły się dotąd w niemal ośmiomilionowym nakładzie w Szwecji i poza jej granicami, a na ich kanwie powstały liczne spektakle teatralne i filmy animowane. W Szwecji to już kultowa seria, licząca ponad trzydzieści tytułów. Jej autorka i ilustratorka, Gunilla Bergström, otrzymała za swoją twórczość wiele nagród i wyróżnień, włącznie z wyborem jej książki na książkę roku 1997 przez szwedzkie Jury Dziecięce.

W 2012 roku mija 40 lat od ukazania się pierwszej historii o Albercie Albertsonie, który w Szwecji nazywa się Alfons Åberg. Jubileusz jest tam hucznie obchodzony, a sprawczyni całego zamieszania, Gunilla Bergström, uhonorowana została przez szwedzki rząd medalem Illis quorum za „nowatorską twórczość literacką i ilustratorską znakomicie ukazującą świat z dziecięcej perspektywy”.

Nie mamy wątpliwości, że zaprzyjaźnicie się z Albertem i jego tatą od pierwszego czytania!

źródło opisu: Wydawnictwo Zakamarki, 2012

źródło okładki: http://www.zakamarki.pl/index.php/pospiesz-sie-alb...»

casia | 2016-06-02
Przeczytana: 22 kwietnia 2016

Ach ten Albret. Ach ten tata Alberta.
Jak oni coś wymyślą to boki zrywać ;)

Ale poważnie: książka ładna, ciekawa i z pomysłem. Zarówno Albert jak i jego tata trafiają do serca. Są autentyczni i po prostu nie da się ich nie lubić.

Misia-i-Tosia | 2014-03-08

Następne spotkanie z Albertem tym razem towarzyszymy mu gdy szykuje się do wyjścia do przedszkola.
Jak to bywa wtedy ma się najwięcej do zrobienia :) I tak nasz Albert musi jeszcze ubrać swoją lalkę Lisię, założyć koło które właśnie znalazł do samochodu. Poza tym trzeba przeglądnąć książkę o zwierzętach i przy okazji skleić stronę co się rozerwała... A tata zniecierpliwiony co chwila woła Alberta i słyszy tylko jeszcze ... W końcu gdy Albert jest juz gotowy nie może znaleźć taty. Gdzie był tata tego wam już nie zdradzę :) Któż tego nie zna zwłaszcza gdy gdzieś musimy iść a nasze dzieci zawsze mają coś do zrobienia zanim wyjdą. No i ten tata wyrozumiały, normalny jak każdy z nas choć i tak podziwiam go za cierpliwość.

Donia | 2017-01-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Maluszki
Przeczytana: 06 kwietnia 2016

Albert przechodzi u nas w każdej postaci :) W tej części Albert szykuje się do przedszkola i co chwila jest "pospieszany" przez swojego tatę - a przecież przed wyjściem jest tyle rzeczy do zrobienia: ubranie lalki, założenie koła autku czy sklejenie rozerwanej kartki w książce :)
Alberta polecam z czystym sumieniem!

Dorota Lewandowicz | 2013-11-05
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci