Choinka w kulturze polskiej. Symbolika drzewka i ozdób

Wydawnictwo: Universitas
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
choinka, Boże Narodzenie, święta
zielony_kot

Książka rekonstruuje sposób potocznego myślenia Polaków według zasady: "pokaż swoją choinkę, a powiem Ci, kim jesteś". Pisząc o tradycyjnej i współczesnej choince, odtworzono nie tylko obraz choinki, ale także portret jej kreatora, skupiając się na zasadniczym dla humanisty zagadnieniu: jakimi wartościami kieruje się współczesny Polak, definiując swoje miejsce w świecie.

źródło opisu: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych UNIVERSITAS, 2009

źródło okładki: http://www.universitas.com.pl/

Luna | 2016-03-17
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 17 marca 2016

Ciekawe. Autorka stara się w obiektywny sposób przedstawić historię choinki na ziemiach polskich i ją naukowo scharakteryzować.
Myślę, że warto pamiętać, iż mimo że tradycja strojenia choinki istotnie wywodzi się z siedemnastowiecznej Alzacji, zastąpiła ona w Polsce podłaźniczkę i inne tradycyjnie polskie, typowo słowiańskie ozdoby świąteczne, a właściwie możliwe, że starsze nawet, niż chrześcijaństwo.

Agnieszka Luzara | 2017-10-20
wizun | 2017-07-20