Dalí. Dzieła wybrane

Salvador Dalí, 1904-1989. L'Œuvre peint
9788389192837
sztuka
Aleksandra

Dali to hiszpański malarz i grafik. Żył i tworzył w latach 1904-1989. Jeden z głównych przedstawicieli surrealizmu. Zajmował się również scenografią, ilustracją książkową i filmem. Salvador Dali jest fenomenem w dziejach sztuk plastycznych dwudziestego wieku. Tylko jemu w tak wielkim stopniu udało się połączyć sukces komercyjny z uznaniem ekspertów, opinię wielkiego, niepoprawnego eksperymentatora ze sławą gwiazdora kultury masowej, szaleństwo artysty z trzeźwością biznesmena.

źródło opisu: http://www.tmc.com.pl/dali-dziela-wybrane.html

źródło okładki: http://www.tmc.com.pl/dali-dziela-wybrane.html

Aleksandra | 2013-04-08
Przeczytana: 2012 rok

Elokwentni, obeznani w temacie autorzy - R. Descharnes (ur. 1926; fotograf, pisarz, autor studiów poświęconych artystom. Od 1950 kataloguje prace i teksty Dalego. Obecnie uznawany za jednego z najważniejszych znawców twórczości i życia artysty) oraz G. Nerét (ur.1933-zm.2005; historyk, dziennikarz, pisarz, kurator wystaw, redaktor monografii poświęconych Monetowi i Velázquezowi).
Wyjątkowa publikacja. Urokiem tej książki na pewno jest bogactwo ilustracji, reprodukcji. Zawiera także kalendarium życia Dalego, zwieńczenie siedmiu obszernych rozdziałów. Plusem są liczne cytaty i szerokie spojrzenie na świat znany Dalemu. Wiele ciekawostek, które przekonują o ekstrawagancji, a także malarskiej perswazji Salvadora.
Obowiązkowa pozycja dla ulubieńców surrealisty!

Przemek | 2013-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2013

Książka jest wartościowa ze względu na bardzo obszerną biografię Dalego i opis ewolucji jego psychiki, relacji z Galą, konfliktu z Bretonem i poglądów. Również poruszane są relacje z innymi artystami (chociażby Picasso, Miro, Duchamp).
Rozczarowuje natomiast brak głębszej analizy jego dzieł (np. znaczenie świerszczy, mrówek), jaką można spotkać chociażby w książce Weyersa z Konemanna (o ile dobrze pamiętam--czytałem kilka lat temu). Nie oznacza to, że takiej analizy nie ma zupełnie, ale raczej nie jest przedstawiana w odniesieniu do konkretnych dzieł, raczej do konkretnych trendów jakie Dali prezentował w kolejnych epokach swojego rozwoju.

okarolajna | 2017-04-05
Sylwia Nowak | 2016-03-22