Sto pięćdziesiąt siedem warkoczyków panny młodej

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Роса выпадает на каждую травинку
literatura piękna
Alane

Tłem opowieści Fazu Alijewej, poetki Dagestanu, jest uroczystość weselna. Jej bohaterkami są kobiety - dziewczęta, żony, matki, postaci rzeczywiste i legendarne. Bo życiu odległego aułu, gdzie żywe są jeszcze stare ludowe obyczaje, odwieczne tradycje i ukształtowane przez nie surowe normy moralne, rzeczywistość splata się czasem z legendą. Lecz ta weselna opowieść jest przede wszystkim opowieścią miłości - szczęśliwej, tragicznej, ofiarnej, ponad którą stoi tylko honor.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: Własne

Meowth | 2016-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2016

Autorka, poetka z Dagestanu, przyjeżdża z miasta do swego rodzinnego aułu, dokąd została zaproszona na wesele. Ta podróż jest dla niej okazją do wielu wspomnień i przedstawienia niektórych postaci z jej aułu oraz niezwykłych historii ich życia.
Książka na pewno zainteresuje nie tylko czytelników z zacięciem etnologicznym czy antropologicznym. Autorka przybliża nam Dagestan, zakątek świata praktycznie nieznany w Polsce, opisuje codzienne zajęcia w awarskich osadach, gdzie rytm życia dyktuje dzika przyroda, a zasady zachowania i postępowania - nieprzejednane reguły szariatu, surowe zwłaszcza dla kobiet. Fazu Alijewa opisuje wiele bardzo ciekawych, dla nas niekiedy dosyć egzotycznych zwyczajów i obrzędów, związanych z zalotami, swatami i uroczystościami weselnymi. A mnie szczególnie ujęły opowieści o tych awarskich kobietach, które - chociaż krępowane trudnymi prawami i obyczajowością - miały odwagę walczyć o to, co kochały i czego pragnęły.