Dramat na pustkowiu

Tłumaczenie: Barbara Górecka
Wydawnictwo: Purana
Death on the Barrens

W 1955 roku sześciu młodych mężczyzn pod dowództwem Arta Moffatta, doświadczonego kajakarza ekstremalnego, wyruszyło w arktyczne rejony północnej Kanady. Pełni młodzieńczej energii i kierowani naiwnym pragnieniem przygody nie byli przygotowani na to, co ich spotkało w tym surowym krajobrazie. Po wypadku na wodospadzie Moffatt umiera, a oni tracą większość ekwipunku i zapasów jedzenia. Cierpiąc z głodu i zimna, pięciu ocalałych uczestników wyprawy z trudem pokonuje resztę drogi i dociera do punktu docelowego. Książka Grinnella jest wnikliwą osobistą relacją z podróży, która zmieniła jego życie, i kroniką wieloletniej walki o odnalezienie sensu w tragedii i rozpaczy.

źródło opisu: Wydawnictwo Purana, 2013

źródło okładki: http://purana.com.pl

joaśka | 2014-09-12
Przeczytana: 12 września 2014

Mam problem z oceną tej książki. Powinnam oddzielić warstwę literacką od zasadniczej treści a do tego odciąć sobie głowę ;) Nie jestem w stanie niestety wznieść się ponad osobiste zdanie o ludziach, którzy są przedmiotem recenzowanej książki. Czytając o tragicznej wyprawie kilku śmiałków w rejony arktyczne, śledząc ich zmagania z bólem, głodem, zimnem sama nieustannie zmagałam się z natrętnym jak mucha pytaniem "po co im to było?". Sam autor przyznaje, że wyprawa - kierowana ponoć przez doświadczonego człowieka - była zorganizowana w sposób nieodpowiedzialny i całkowicie amatorski. Tragedia była więc na wyciągnięcie ręki. Dlatego może tak trudno mi było wczuć się w przezycia bohaterów, bo nie mogę zrozumieć świadomego narażenia się na śmierć. A jeśli nie mogłam się odpowiednio wczuć to i ocena ksiażki jest taka a nie inna.

Grzanka | 2013-09-01
szakylford | 2015-10-19