Na bezdrożach tatrzańskich

Wydawnictwo: LTW
Tatry, młoda polska
joly_fh

Wydana po raz pierwszy w 1923 r. książka jest świadectwem pionierskich lat polskiego narciarstwa i zimowego taternictwa. Obecna edycja zawiera także rozdziały poświęcone powstaniu i działalności Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Autor opisuje swoje liczne wyprawy w Tatry, pierwsze akcje ratownicze TOPR-u, wejścia do nieznanych grot i na niezdobyte dotąd szczyty. Przedstawia swoje poglądy na temat gór i taternictwa, zastanawia się również nad nazewnictwem tatrzańskim, któremu poświęca osobny szkic. Przybliża sylwetki osób niezwykle zasłużonych dla polskiej turystyki górskiej, m.in. Mieczysława Karłowicza i Klimka Bachledy. Udaje mu się w doskonały sposób zarysować klimat ówczesnego Zakopanego, przedstawić nie tylko piękno, lecz także grozę Tatr, pokazać walkę człowieka z górskim żywiołem, walkę, której niejednokrotnie nie udało się człowiekowi wygrać.

źródło opisu: Wydawnictwo LTW, 2013

źródło okładki: http://www.ltw.com.pl/

Wito | 2017-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2017

Ta książka to w zasadzie dwie książki w jednej - i są one bardzo różne od siebie.
Powiedziałbym, że opisy swoich przejść tatrzańskich Zaruski napisał zbyt beznamiętnie - wszedłem, przeszedłem, zszedłem. Brakuje mi plastycznych opisów pejzaży tatrzańskich, na szczęście książka jest wzbogacona fotografiami z epoki.
Zupełnie inaczej spisane są relacje z wypraw ratunkowych. Jest nerw, jest emocja i przede wszystkim widoczna u Zaruskiego altruistyczna troska o ofiary wypadków tatrzańskich.
Ogólnie zdecydowanie warta przeczytania książka, nie tylko dla miłośników gór.

Magdalena Płonka | 2014-08-09

"Na bezdrożach tatrzańskich" to pierwsza książka jaką przeczytałam o tematyce górskiej, tatrzańskiej. Mariusz Zaruski - człowiek legenda - nie sposób opisać jego zasług dla Polski, twórca TOPR-u, propagator alpinizmu, turystyki zimowej, na nartach... W mojej opinii, książka zaspokoi nawet największych zapaleńców Tatr, przepełniona duchem Zakopanego, opisująca sławne postacie, szczegółowe daty, kalendarium. Dla laika - momentami za trudna, z dłużyznami. Pozostawiła jednak jak najbardziej pozytywne wrażenie i zachęciło do przeczytania innych książek poruszających tematykę Zakopanego. :)

Anaki | 2013-05-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Góry
Przeczytana: maj 2013

Książka ma ogromną wartość historyczną, warto wiedzieć co miał do powiedzenia założyciel TOPR'u na wiele tatrzańskich i nie tylko tatrzańskich tematów . Co sądził o K.Bachledzie, M.Karłowiczu i wielu innych , jakie były początki taternictwa i narciarstwa w Polsce. Atutem książki są również zdjęcia wykonane przez M.Karłowicza. Niestety nie odpowiada mi sposób pisania autora, dlatego tylko 4 gwiazdki, ciekawość jednak zwyciężyła i książkę przeczytałem.

asan | 2013-02-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Inne

Książka która motywuje do wzięcia się za siebie, pokazuje drogę i wychowuje

tomeczqu | 2011-04-24

Nie spodziewałem się, że książka z początku XX w. zrobi na mnie tak niesamowite wrażenie. Tak pisze ktoś, kto zna góry, szanuje góry i góry kocha.
Dotykamy historii TOPR i odkrywamy dziewicze wówczas partie Tatr. Heeeej...