Na bezdrożach tatrzańskich

Okładka książki Na bezdrożach tatrzańskich Mariusz Zaruski
Okładka książki Na bezdrożach tatrzańskich
Mariusz Zaruski Wydawnictwo: LTW literatura podróżnicza
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
literatura podróżnicza
Wydawnictwo:
LTW
Data wydania:
2013-03-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375652680
Tagi:
Tatry młoda polska
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Morze i Pomorze Mieczysław Orłowicz, Mariusz Zaruski
Ocena 7,0
Morze i Pomorze Mieczysław Orłowicz...
Okładka książki Siedem opowieści tatrzańskich Alfons Filar, Józef Kapeniak, Mieczysław Karłowicz, Jalu Kurek, Mariusz Zaruski, Stanisław Zieliński, Wawrzyniec Żuławski
Ocena 7,8
Siedem opowieś... Alfons Filar, Józef...
Okładka książki Tatry w poezji i sztuce polskiej Kazimiera Alberti, Władysław Ludwik Anczyc, Adam Asnyk, Krzysztof Kamil Baczyński, Stanisław Bąkowski, Michał Bałucki, Władysław Bełza, Adam Bielecki, Tadeusz Bocheński, Zygmunt Bogusz, Jerzy Braun, Władysław Broniewski, Władysław Bukowiński, Antoni Czajkowski, Stanisław Czernik, Deotyma, Jan Długosz, Stanisław Ryszard Dobrowolski, Felicjan Faleński, Józef Andrzej Frasik, Józef Aleksander Gałuszka, Ignacy Gąsiorowski, Stefan Giller, Kazimierz Gliński, Tomasz Gluziński, Seweryn Goszczyński, Jan Gwalbert Pawlikowski, Feliks Gwiżdż, Jerzy Harasymowicz, Jarosław Iwaszkiewicz, Michał Jagiełło, Jarosław Janowski, Mieczysław Jastrun, Kazimierz Andrzej Jaworski, Józef Jedlicz, Maria Kalota-Szymańska, Jan Kasprowicz, Jerzy Kierst, Zdzisław Kleszczyński, Maria Konopnicka, Józef Kościelski, Tadeusz Kubiak, Jalu Kurek, Teofil Lenartowicz, Leopold Lewin, Anna Libera, Tomasz Łubieński, Konstanty Maniewski, Tadeusz Miciński, Stanisław Nędza-Kubiniec, Franciszek Henryk Nowicki, Władysław Orkan, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Michał Kryspin Pawlikowski, Włodzimierz Pietrzak, Wincenty Pol, January Późniak, Józef Przerwa-Tetmajer, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Zenon Przesmycki, Julian Przyboś, Wacław Rolicz-Lieder, Leon Rygier, Eustachy Sanguszko, Leopold Staff, Maciej Stęczyński, Ludwik Świeżawski, Jan Alfred Szczepański, Ludwik Szczepański, Maciej Szukiewicz, Władysław Tarnowski, Edmund Wasilewski, Antoni Waśkowski, Jerzy Kamil Weintraub, Kazimierz Wierzyński, Maryla Wolska, Wacław Wolski, Jacek Woźniakowski, Stanisław Wyspiański, Hugo Zapałowicz, Mariusz Zaruski, Elżbieta Zechenter-Spławińska, Adam Znamirowski, Jan Żóławski, Juliusz Żuławski
Ocena 6,7
Tatry w poezji... Kazimiera Alberti, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
61 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
60
54

Na półkach:

Świetna książka dla miłośników gór! Dla pozostałych może być zbyt hermetyczna. Opisy dróg tatrzańskich, filozofii alpinizmu i narciarstwa nie są raczej dla każdego. Napisane jednak bardzo dobrze i czyta się lekko. Postać Zaruskiego jest tak wspaniała, a jego życie tak bogate, że warto przeczytać bez względu na wszystko! :)

Świetna książka dla miłośników gór! Dla pozostałych może być zbyt hermetyczna. Opisy dróg tatrzańskich, filozofii alpinizmu i narciarstwa nie są raczej dla każdego. Napisane jednak bardzo dobrze i czyta się lekko. Postać Zaruskiego jest tak wspaniała, a jego życie tak bogate, że warto przeczytać bez względu na wszystko! :)

Pokaż mimo to

avatar
286
28

Na półkach: ,

Moim zdaniem super pozycja dla każdego kto choć trochę przemieszcza się po Tatrach (pieszo, na nartach itp.) i chce się dowiedzieć jak to w dawnych czas bywało.
Dla mnie najciekawsze były dywagacje Zaruskiego na temat alpinizmu i jego podejścia do wspinania. Jest to całkiem odmienne podejście od dzisiejszego.
Ciekawie także się czyta jego relacje z wypraw ratunkowych. Trudy jakie pokonywali ratownicy wtedy a dziś są nie do porównania. Wtedy to dopiero byli bohaterowie i twardzi ludzie.

Moim zdaniem super pozycja dla każdego kto choć trochę przemieszcza się po Tatrach (pieszo, na nartach itp.) i chce się dowiedzieć jak to w dawnych czas bywało.
Dla mnie najciekawsze były dywagacje Zaruskiego na temat alpinizmu i jego podejścia do wspinania. Jest to całkiem odmienne podejście od dzisiejszego.
Ciekawie także się czyta jego relacje z wypraw ratunkowych. Trudy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1734
612

Na półkach: , , , , , ,

Mariusz Zaruski był bardzo interesującą postacią. Związany zarówno z morzem jak i z górami zapisał się polskiej historii. Zapalony taternik oraz założycie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowania Ratunkowego, autor kilku książek zarówno o górach, jak i o morzu, miał dość wyraźnie uformowane pojęcie tego, co to znaczy być taternikiem i czym jest zmaganie się z górą. Wydawnictwo LTW, po „Na skrzydłach wiatrów” i „Na dalekich morzach” poświęconych żeglarstwu zaprezentowało kolejny zbiór tekstów Mariusza Zaruskiego tym razem wybranych spośród tych poświęconych Tatrom.

„Na bezdrożach tatrzańskich” to wybór tekstów z dwóch napisanych przez Mariusza Zaruskiego książek. Pierwsza pod tym samym tytułem wydana była w 1923 roku, druga ukazała się rok wcześniej i było to „Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe”. Z obydwu książek opuszczone zostały niektóre rozdziały, zaś wydanie zostało wzbogacone o teksty wcześniej niepublikowane, biografię autora, ze skupieniem się na Tatrach oraz nieco statystyk dotyczących, czy to wejść dokonanych przez Mariusza Zaruskiego, czy też śmiertelnych wypadków, jakie miały miejsce w Tatrach w dwudziestoleciu międzywojennym. W książce znajdziemy również sporo zdjęć z tamtego okresu. I choć ich jakość nie jest idealna, to doskonale daje wyobrażenie temu, czym było chodzenie i wspinanie się po górach prawie sto lat temu.

Mariusz Zaruski był pierwszy taternikiem, który ruszył w góry zimą, zabierając ze sobą narty. Był pierwszym, który przyglądał się i analizował tatrzańskie lawiny, starając się zrozumieć w jakich warunkach zagrożenie nimi jest najcięższe. W pierwszej części książki znajdziemy opisy niektórych tatrzańskich, zimowych wypraw autora. A każda z nich jest zmaganiem się z górą. Zresztą właśnie to zmaganie się, ta specyficzna próba sił, jest dla Mariusza Zaruskiego kwintesencją taternictwa i alpinizmu. Znajdziemy tu również kilka tekstów, które mocno precyzują, czym dla autora jest wyprawa góry i dlaczego tak mierzi go, nazywanie jej sportem.

Równie ciekawa jest druga część książki, ta poświęcona formowaniu się i wyprawom Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowania Ratunkowego. To opowieść o tym, jak przy ogromnej sile woli i uporze, Mariusz Zaruski doprowadził do tego, że taka służba powstała. Jak zmagał się z brakiem sprzętu, niechęcią władz i problemami ludzi, którzy będą do niego należeć. W tej części również znajdziemy opisy wypraw w góry, tym razem zawsze w fatalnych warunkach, w końcu są to wyprawy ratownicze. Te akcje często kończą się tragicznie i w czasie ich trwania zmieniają się też zadania ratowników, sprowadzające się do zniesienia ciał z góry.

„Na bezdrożach tatrzańskich” czyta się bardzo dobrze. Miejscami styl autora jest aż przesadnie kwiecisty i plastyczny, jak na książkę niebędącą prozą, jednak jest to styl w jakim pisało się w okresie dwudziestolecia międzywojennego, który w tamtych czasach nie wydawał się aż tak nienaturalny jak teraz. Mariusz Zaruski oprócz niewątpliwych zasług pochwalić się mógł również talentem pisarskich. Jego relacje z wypraw, czy to ratowniczych, czy rekreacyjnych są emocjonujące i pozwalają wczuć się w zagrożenia oraz zachwyt jakie towarzyszą autorowi.

Jest to książka godna polecenia. Nie tylko miłośnikom gór, którzy na wyprawach zdarli już niejedną podeszwę. To świetna pozycja dla każdego amatora, który planuje wybrać się w wysokie góry. I choć od czasu jej napisania minęło blisko sto lat, to jednak szacunek jaki budzić powinny Tatry pozostał niezmienny. Patrząc na to jak bardzo skomercjalizowane i pełne ludzi są one dzisiaj, trudno uwierzyć, że potrafią być śmiertelnie niebezpieczne. „Na bezdrożach tatrzańskich” zestarzało się bardzo dobrze i nawet dziś budzi dawkę emocji oraz przemożną ochotę rzucenia wszystkiego i udania się w Tatry.

Mariusz Zaruski był bardzo interesującą postacią. Związany zarówno z morzem jak i z górami zapisał się polskiej historii. Zapalony taternik oraz założycie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowania Ratunkowego, autor kilku książek zarówno o górach, jak i o morzu, miał dość wyraźnie uformowane pojęcie tego, co to znaczy być taternikiem i czym jest zmaganie się z górą....

więcej Pokaż mimo to

avatar
39
5

Na półkach:

"Na bezdrożach tatrzańskich" to pierwsza książka jaką przeczytałam o tematyce górskiej, tatrzańskiej. Mariusz Zaruski - człowiek legenda - nie sposób opisać jego zasług dla Polski, twórca TOPR-u, propagator alpinizmu, turystyki zimowej, na nartach... W mojej opinii, książka zaspokoi nawet największych zapaleńców Tatr, przepełniona duchem Zakopanego, opisująca sławne postacie, szczegółowe daty, kalendarium. Dla laika - momentami za trudna, z dłużyznami. Pozostawiła jednak jak najbardziej pozytywne wrażenie i zachęciło do przeczytania innych książek poruszających tematykę Zakopanego. :)

"Na bezdrożach tatrzańskich" to pierwsza książka jaką przeczytałam o tematyce górskiej, tatrzańskiej. Mariusz Zaruski - człowiek legenda - nie sposób opisać jego zasług dla Polski, twórca TOPR-u, propagator alpinizmu, turystyki zimowej, na nartach... W mojej opinii, książka zaspokoi nawet największych zapaleńców Tatr, przepełniona duchem Zakopanego, opisująca sławne...

więcej Pokaż mimo to

avatar
325
62

Na półkach: , ,

Książka ma ogromną wartość historyczną, warto wiedzieć co miał do powiedzenia założyciel TOPR'u na wiele tatrzańskich i nie tylko tatrzańskich tematów . Co sądził o K.Bachledzie, M.Karłowiczu i wielu innych , jakie były początki taternictwa i narciarstwa w Polsce. Atutem książki są również zdjęcia wykonane przez M.Karłowicza. Niestety nie odpowiada mi sposób pisania autora, dlatego tylko 4 gwiazdki, ciekawość jednak zwyciężyła i książkę przeczytałem.

Książka ma ogromną wartość historyczną, warto wiedzieć co miał do powiedzenia założyciel TOPR'u na wiele tatrzańskich i nie tylko tatrzańskich tematów . Co sądził o K.Bachledzie, M.Karłowiczu i wielu innych , jakie były początki taternictwa i narciarstwa w Polsce. Atutem książki są również zdjęcia wykonane przez M.Karłowicza. Niestety nie odpowiada mi sposób pisania autora,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
163
12

Na półkach: ,

Książka która motywuje do wzięcia się za siebie, pokazuje drogę i wychowuje

Książka która motywuje do wzięcia się za siebie, pokazuje drogę i wychowuje

Pokaż mimo to

avatar
1029
144

Na półkach:

Nie spodziewałem się, że książka z początku XX w. zrobi na mnie tak niesamowite wrażenie. Tak pisze ktoś, kto zna góry, szanuje góry i góry kocha.
Dotykamy historii TOPR i odkrywamy dziewicze wówczas partie Tatr. Heeeej...

Nie spodziewałem się, że książka z początku XX w. zrobi na mnie tak niesamowite wrażenie. Tak pisze ktoś, kto zna góry, szanuje góry i góry kocha.
Dotykamy historii TOPR i odkrywamy dziewicze wówczas partie Tatr. Heeeej...

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    111
  • Przeczytane
    79
  • Posiadam
    35
  • Góry
    9
  • Ulubione
    6
  • Literatura górska
    5
  • Teraz czytam
    5
  • 2018
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Biblioteczka domowa
    1

Cytaty

Więcej
Mariusz Zaruski Na bezdrożach tatrzańskich Zobacz więcej
Mariusz Zaruski Na bezdrożach tatrzańskich Zobacz więcej
Mariusz Zaruski Na bezdrożach tatrzańskich Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także