Nauczyciel Sztuki

Seria: Seria Literacka
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
historyczna

"Nauczyciel Sztuki" to powieść z gatunku historical fiction. Jej akcja dzieje się w "historii alternatywnej", w XVI-wiecznej Hiszpanii, lecz nie tej znanej z podręczników historii, lecz takiej, jaką stworzyła wyobraźnia autora. Gdybyśmy szukali przyporządkowania gatunkowego, co w wypadku "Nauczyciela Sztuki" nie jest bynajmniej łatwe, być może należałoby tę książkę nazwać przewrotną antypowieścią płaszcza i szpady.

źródło opisu: opis własny, zaakceptowany przez wydawcę

źródło okładki: plik opublikowany za indywidualną zgodą wydawcy

Książkowo_czyta | 2013-06-25
Przeczytana: 22 czerwca 2013

Na wstępie pragnę podziękować Wydawnictwu Krytyki Politycznej za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Książka ta skusiła mnie początkowo nietypową formą rozmieszczenia opisu na przedniej okładce oraz jego artystycznym sposobem wykonania.

Autor przenosi czytelnika do XVI-wiecznej Hiszpanii, gdzie w mieście Najera, na zamku księcia Ferdynanda rozpoczyna się turniej mający wyłonić nowego mistrza fechtunku dla jednego z książęcych synów... Faworytem owego turnieju jest niejaki Gaspar De Los Reyes jednakże wbrew wszelakim przewidywaniom ulega on podczas pojedynku nadwornemu filozofowi, a w wyniku splotu wielu wydarzeń oraz okoliczności staje się jego uczniem...

W powieści w sposób niezwykle interesujący i dosyć przystępny ukazane zostały tajniki sztuki, którą jest szermierka, ale również nie zabrakło w niej obrazów z dworskiego życia, pałacowych intryg oraz różnorodnych relacji międzyludzkich takich jak np. przyjaźń i miłość pomimo, że te, które opisano w książce ze względu na...

Andrew Vysotsky | 2015-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Jakiś czas temu, dzięki uprzejmości DKK* i Instytutu Książki, trafiła do mnie dość opasła kniga Nauczyciel Sztuki pióra kompletnie mi nieznanego Wojciecha Kłosowskiego. Tytuł niewiele mówiący, okładka niezbyt mi się kojarzyła z czymkolwiek interesującym, więc książka swoje odleżała. Aż nadszedł jej dzień...

Czy można udanie zadebiutować pisarsko po pięćdziesiątce? I to w dodatku od razu z grubej rury, czyli powieścią o dość sporej objętości? To pytanie nasunęło mi się, gdy przed rozpoczęciem lektury wyczytałem z notki na okładce, iż autor w momencie publikacji miał 53 lata, a z zawodu jest między innymi wykładowcą zarządzania kulturą (sic!). Tak, tak, brzmi nieco socrealistycznie, ale w przyrodzie, socjologii i biurokracji nie dziwi nic.

Ciekaw odpowiedzi, choć po smutnych doświadczeniach z owocami pracy wielu polskich debiutantów pełen obaw o jakość tego, z czym miałem się zmierzyć, ułożyłem się wygodnie w pozycji ulubionej, czyli horyzontalnej, i zacząłem czytać.

Przenosimy...

PozaPsem | 2013-06-01
Przeczytana: 2013 rok

Fantastyka i fikcja historyczna to gatunki zdominowane w naszym kraju przez prawicowych pisarzy. A co z lewackimi sercami, które też potrzebują pokrzepienia? Wydawnictwo Krytyki Politycznej zauważyło niszę i postanowiło ją wypełnić i tak oto ku zaskoczeniu wielu Krytyka Polityczna wydała "krwistą i przewrotną powieść płaszcza i szpady".

Akcja Nauczyciela Sztuki rozgrywa się w XVI-wiecznej Hiszpanii. Na dworze księcia Ferdynanda w miasteczku Nájera organizowany jest turniej szermierki, mający wyłonić dworskiego fechmistrza, który zajmie się edukacją książęcego syna. Jednym ze starających się o tę posadę jest główny bohater powieści Gaspar De Los Reyes, który w końcu, w wyniku pewnych zawirowań, zamiast nauczać książęcego syna, sam zostanie uczniem nadwornego filozofa, będącego jednocześnie mistrzem Sztuki.
Sztuka nie jest oczywiście jedynie umiejętnością sprawnego posługiwania się bronią, ale całą filozofią, mówiącą o tym np. jak mądrze bronić słabszych:

"- [...] Jak można...

Hari_Seldon | 2016-09-06
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

Powieść płaszcza i szpady. Hiszpania, XVI wiek – na dworze królewskim odbywa się turniej szermierczy, gdzie młody adept Sztuki (tak tu określana jest szermierka) Gaspar De Los Reyes nie tylko pozna nowego nauczyciela, ale również spotka miłość swojego życia. Autor bardzo dobrze odrobił lekcje, jeżeli chodzi o fechtunek – sceny walk naprawdę są świetnie opisane – dokładnie i bardzo wiarygodnie. Podobało mi się również, że autor nie przedstawił wszystkich ówczesnych duchownych jako potworów na usługach inkwizycji, ale pokazał, że wszędzie są ludzie dobrzy źli. Sam królewski dwór obfituje też w ciekawe postacie – matematyczka Ruth, medyczka Siham czy filozof Abraham. Trochę gorzej to wygląda jeżeli chodzi o fabułę – cała intryga okazuje się zaskakująco błaha, a rozwiązanie akcji rozczarowuje – tak jakby autor nie miał pomysłu na zakończenie powieści. Także wtrącenie w książkę elementów fantastycznych – nadnaturalne zdolności jednej z postaci czy alternatywna historia świata – było...

Montgomerry | 2013-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2013

willscarlet | 2013-09-02
Przeczytana: 01 września 2013

BARDZO POLECAM!
Nie czytam polskich autorów hurtem, także nie mogę i nie będę do nikogo porównywać. Moim zdaniem jest świeżo, bardzo ciekawie, czasem strasznie, a czasem zabawnie. Wciąga, intryguje, zaskakuje też. Jak na debiut pisarski, najwyższa półka.
Cały czas podczas czytania zastanawiałam się czy to będzie kolejna trylogia z przygodami, koniec na to nie wskazuje, i wiem, że będę tęsknić za Gasparem, Ruth, Miriam i Nauczycielem.

Hubert Igliński | 2013-09-11
Przeczytana: 09 września 2013

O tym gdzie rozgrywa się i czego dotyczy akcja tej książki napisali już moi szanowni przedmówcy.
Ja tylko dodam, że czyta się do bardzo dobrze, akcja wartka, lektura lekka i przyjemnie wciągająca. Idealna na wakacje, nawet te spóźnione :)
Irytowały mnie jednak trochę zbyt wygładzone dialogi, szczególnie te z udziałem najmłodszych bohaterów - Miriam i najmłodszego księcia.
Niemniej jednak dodałbym + do moich sześciu gwiazdek, choć i tak za najlepszą powieść z inkwizycją w tle, a nawet roli głównej, uważam "Ciemności kryją ziemię" Jerzego Andrzejewskiego.

JediNadiruRadena | 2015-05-11
Przeczytana: 10 maja 2015

Kolejna "ofiara" falkonowego rozdawnictwa zgłasza się ;) Książka świetna z wielu względów, które kilka osób już tu wyszczególniło, natomiast odejmuję dwie gwiazdki za jeden wielki minus - fatalne, mocno zagmatwane, dziwne zakończenie. Zakończenie, które jest domknięte dla jednej postaci, dla drugiej zaś kompletnie odwrotnie. Gdyby nie to... Ech!

sf12 | 2014-12-18

Jestem ofiarą darmowego rozdawnictwa tej książki na Falkonie ;] Prawdę mówiąc, po wstępie z iPadem i samym faktem że książkę opylano za darmo nie spodziewałem się wiele. No rale cóż... merytorycznie może średnia. Może autor nadużywa kolokwializmów. Może czasami za dużo jest profesjonalnych opisów walk (czytałem je zupełnie bezmyślnie). Ale po niemrawych kilkunastu stronach wciąga jak cholera! Powieść ma wiele wątków, każdy bardzo ciekawy. Historia również jest prawdopodobna i niczego sobie (nie bede sie rozpisywał jaka, jest opis ;] ). Autor zastosował ledwie kilka, ale bardzo ciekawych zwrotów akcji. Im dalej, tym wszystko bardzo się plącze i przez to jest ciekawe! Plus za erotyczne, ale nie chamskie wstawki (nie ogarniam tylko, czemu Siham pytała nieco ponad 50 letniego wdowca.. WDOWCA o sprawność w kontaktach z kobietami?). Przy jednej, połączonej ze zwrotem akcji zaśmiałem się na głos. A co mi się nie podobało? Zakończenie. Autor wszystko rozwiązał, ale tak zawile i tak...

Aquilo Porożyński | 2015-08-25
Przeczytana: 18 września 2015

Czyta się lekko i przyjemnie ale nie jest to zwykła książka przygodowa z pojedynkami i romansami w tle. Autor wnikliwie i mądrze zarysowuje wiele postaci, relacje międzyludzkie są z krwi i kości, prawdziwe jak w prawdziwym życiu a nie bajkowe czy spłycone, dlatego bardzo polecam.