Oceansoul

Ostatni tom siedmiotowej serii antologii zawierających setkę najlepszych opowiadań w dziejach science fiction. Zawartość: Frederik Pohl - Więcej niż zmarłych Michael Moorcock - Strumień czasu Robert A. Heinlein - Logika imperium Victor Contoski - Gambit Von Gooma George R. R. Martin - Droga Krzyża i Smoka Jack Vance - Ostatni zamek C. M. Kornbluth - Czarna walizeczka Bob Shaw - Frywolna Mona...

Zawartość:

źródło opisu: Wydawnictwo Solaris, 2012

źródło okładki: http://solarisnet.pl/oferta/rakietowe_szlaki_tom_7/

Sylwia Zimowska | 2015-02-15
Przeczytana: 13 lutego 2015

600 stron klasycznych opowiadań sci-fi. Tym razem w moim odczuciu dość przeciętnych. O większości zapomniałam jeszcze pod koniec czytania książki. Ale parę okazało się naprawdę godnych - "Logika imperium" Roberta Heinleina pasowała by na dobry film akcji, "Bóg prochu" H.Beam Pipera poruszył fajny wątek podróży w czasie i przestrzeni, "Jasna zielona gwiazda" byłaby świetną powieścią, gdyby jeszcze trochę ją pociągnąć i bardziej rozwinąć wątek Majora, "Ostatni zamek" Jacka Vance'a mimo z pozoru oklepanej wizji dalekiej przyszłości wciągał od początku i miał baśniowy klimat, "Cena ryzyka" Sheckley'a wydaje się tak bardzo rzeczywista, że ma się wrażenie, że już za moment naprawdę wymyślą ustawę o świadomym samobójstwie i teleturnieje, w których walczy się o życie. "Roboty nie płaczą" Mike'a Resnicka to wzruszająca i krótka historia kojarząca mi się nieco z filmem "Człowiek przyszłości". Na sam koniec "Frywolna Mona Lisa" - zabawna, utrzymana w lekkim klimacie noir i zaskakująca...

addam23 | 2015-11-21
Na półkach: 2015
Przeczytana: 21 listopada 2015

Bardzo dobre zwieńczenie świetnej serii antologii klasycznej SF
W 7 tomie przeważają teksty poważne i przygnębiające. Większość z nich jest na bardzo dobrym poziomie. Na szczególną uwagę zasługują:
H. Beam Piper - Bóg prochu, C. M. Kornbluth - Czarna walizeczka, Jack Vance - Ostatni zamek i Robert A. Heinlein - Logika imperium.

Najsłabszym tekstem jest (zdecydowanie) - Wiktor Żwikiewicz - Ballada o przekleństwie. Mam chyba alergię na tego autora. Jego teksty mają ciekawą tematykę, są ambitne i pełne niedopowiedzeń, ale... potwornie nie chce się ich czytać.

Polecam gorąco całą serię

maciekzimowski | 2014-02-08
Przeczytana: 05 lutego 2014

Niektóre z opowiadań są rozwlekłe i trudne w odbiorze, przez co wydają się nudne, przekombinowane i pozbawione akcji np. "Ballada o przekleństwie". Ale było też kilka, które zapadły mi w pamięci np. "Czarna walizeczka", "Strumień Czasu", "Frywolna Mona Lisa". Jeśli chodzi o tematykę sporo jest opowiadań bardziej podchodzących pod klasyczne fantasy niż science-fiction rozgrywające w przyszłości. Niektóre z opowiadań praktycznie nie miały nic wspólnego z tematyką sci-fi.

| 2012-09-23
Na półkach: Zbiór opowiadań