Hitler, Stalin, Dali i Czerwony Kapturek

Tłumaczenie: Bartłomiej Zborski
Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
orwell, eseje,
Trojka

Wybór niewydanych dotychczas w Polsce 38 esejów, opowiadań, recenzji, listów oraz drobnych form literackich. Na treść składają się utwory młodzieńcze, eseje należące do światowej klasyki tego gatunku, felietony polityczne, obyczajowe, literackie i polemiki. Książkę otwiera historyjka szkolna z morałem, a zamyka nie dokończony szkic "Evelyn Waugh".

źródło opisu: Czerwone i Czarne, 2013

źródło okładki: matras.pl

| 2014-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2014

Czytałem tylko parę felietonów i "Przywilej kleru". Myślenie proste, naiwne i nudne, a język... przyzwoity. Nie urzekł mnie styl, ale dość przyjemny do poczytania. Ciekawe słuchowisko "Czerwony Kapturek".

Aksolotl | 2014-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

Bardzo ciekawa antologia, zawierająca zróżnicowane teksty pod względem formy, jak i treści. Mamy tu kilka recenzji, felietonów, słuchowisko radiowe, wyznania dotyczące przeszłości autora jak i kilka uwag dotyczących jego zawodu. Tylko jeden tekst nie pasuje do tego zbioru, a to dlatego, że został on zmodyfikowany bez zgody autora. Co ciekawe, ktoś kto już trochę zna styl i poglądy Orwella, jest się w stanie natychmiast zorientować, że to nie jest tekst Orwella, a przynajmniej nie w całości. Książka godna polecenia wielbicielom twórczości Orwella, ale na pewno nie nowicjuszom. Im polecam jego klasyczne dzieła: Rok 1984, Folwark zwierzęcy czy Brak tchu.

książek: 1918
Shahrivar | 2013-09-05
Przeczytana: 05 września 2013

Poza pierwszymi 30 stronami poświęconymi na młodzieńcze utwory Orwella (wyraźnie słabszymi i bardziej nużącymi niż reszta), ta książka to znakomita gratka dla wielbicieli jego twórczości i nie tylko. Może także zainteresować politologów, historyków idei, socjologów i publicystów.

Poprzez pryzmat esejów, recenzji książkowych i reportaży zawartych w tej książce możemy dostrzec strzępki osobowości autora i jego przekonań. Szczególnie godny uwagi moim zdaniem jest esej - "Wolność i szczęście", dzięki któremu można choć w części zrekonstruować inspiracje, które natchnęły Orwella do napisania "Roku 1984". Nie tylko systemy totalitarne, ale i lektura utopijnych dzieł Zamiatina i Huxleya mogła stać się bodźcem do wymyślenia fabuły i świata przedstawionego w opus magnum Orwella.

Spodobał mi się bardzo jego esej na temat życia i twórczości Salvadora Dali - bardzo wnikliwie studium pokręconej psychiki artysty oraz rozbiór jego kontrowersyjnych dzieł na czynniki pierwsze. Po takiej analizie...