Prosiaczek Fryderyk i dzięcioły

Tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński
Cykl: Prosiaczek FryderyK (tom 6)
Wydawnictwo: Jaguar
Freddy the Politician
9788376861944
Polaris

Zapomniana klasyka literatury dziecięcej. Amerykański odpowiednik “Kubusia Puchatka”. Państwo Bean chcieliby wyjechać na wakacje, ale obawiają się pozostawić dobytek w rękach zwierząt. Fryderyk I przyjaciele postanawiają udowodnić właścicielom farmy, że nie mają się czego obawiać. W tym celu zakładają pierwszy w historii zwierzęcy bank I planują ustanowienie republiki. Niestety – niecny...

Państwo Bean chcieliby wyjechać na wakacje, ale obawiają się pozostawić dobytek w rękach zwierząt. Fryderyk I przyjaciele postanawiają udowodnić właścicielom farmy, że nie mają się czego obawiać. W tym celu zakładają pierwszy w historii zwierzęcy bank I planują ustanowienie republiki. Niestety – niecny dzięcioł wraz z bandą szczurzych opryszków planują podtępnie przejąć władzę.

Ilustrował Kurt Wiese.

źródło opisu: Wydawnictwo Jaguar, 2013 r.

źródło okładki: http://wydawnictwo-jaguar.pl

nuna21 | 2016-07-16

To moje pierwsze zetknięcię z prozą Waltera R. Brooksa, i zarówno ja, jaki i moja córka na pewno sięgniemy po kolejne części.
Niestety przez roztargnienie nasza przygoda z Prosiaczkiem Fryderykiem rozpoczęła sie od 6 tomu, jednak nie przeszkadza to w odbiorze lektury.
Farma Państwa Beanów znana jest w całym stanie Nowy Jork ze swych gadających zwierząt. Właściciele farmy wybierają się na długą planowaną podróż po Europie. Ale kto zajmie się obejściem? Rezolutny Fryderyk i jego przyjeciele decydują się ustanowić Pierwszą Republikę Zwierzęcą oraz założyć bank. Jednak na ich drodze staną przebiegłe dzięcioły. Kto zostanie pierwszym prezydentem, co z farmą?
O tym wszystkim Brooks opowiada w bardzo przystępny sposób, daleki od górnolotnego moralizatorstwa. Moja córa słuchała z wielką atencją, do tego okropnie komentując niecne postępki dzięciołów.
Polecam do wspólnego rodzinnego czytania.

Urocza książeczka! Jest dla wszystkich osób w każdym wieku! Ponoć porównuje się ją do "Kubusia Puchatka". Lekka lekturka bez męczącego "ratowania świata", tylko z perypetiami na farmie pana Beana.

Mani | 2013-08-27
Przeczytana: 2013 rok

Walter R. Brooks, to nieżyjący już pisarz amerykański, który pisał bajki dla dzieci. Seria o Prosiaczku Fryderyku, licząca sobie 26 tomów, jest jego najsłynniejszym dziełem.

Farma Pana Beana jest znana w całym Stanie Nowy Jork. Dzieje się tak ze względu na zwierzęta, które ją zamieszkują. Nie dość, że potrafią mówić, to jeszcze na czas wakacji, na które ma wyjechać ich gospodarz, mają zająć się całą farmą. Pewnego dnia, podczas silnej burzy, do domu państwa Bean wpada ledwie żywy ze zmęczenia dzięcioł. Po wprowadzeniu go w ogólne normy przyjęte na farmie, ptak o imieniu John Quincy, proponuje założenie w gospodarstwie banku i wybranie prezydenta Pierwszej Republiki Zwierzęcej.

Literaturę dziecięcą czytałam ostatnio będąc jeszcze w podstawówce. Skusiłam się na lekturę "Prosiaczka Fryderyka", gdyż był zachwalany na równi z Kubusiem Puchatkiem, co moim zdaniem jest sporym wyróżnieniem. Na pewno jest to książka, która będzie się podobała młodszym czytelnikom. Zwierzęta przedstawione...

Paulina Kwiatkowska | 2013-05-19

,,Prosiaczek Fryderyk i dzięcioły” to drugi z 26 tomów najważniejszej serii stworzonej przez autora. Pierwszy tom nie do końca mnie zachwycił, jednak byłam ciekawa, jak potoczą się dalsze losy prosiaczka. Już teraz mogę powiedzieć, że ta część podniosła poprzeczkę, podobała mi się o wiele bardziej, niż poprzednia.
Państwo Beanowie postanowili wyjechać na wakacje. Gospodarz nie był jednak przekonany, czy mógł pozostawić swoje posiadłości pod opieką samych zwierząt. Nie zawsze mógł na nie liczyć, jednak mieszkańcy postanowili zrobić wszystko, aby ułatwić mu wyjazd. Postanowili także założyć bank, w którym mogliby gromadzić oszczędności. Pomógł im w tym dzięcioł, który stał się jego właścicielem. Czy założenie tej instytucji było dobrą decyzją?
Jak już wspominałam wcześniej ta część mi się spodobała. Po niezbyt udanym pierwszym kontakcie z twórczością pisarza miałam nadzieję, że poziom czytanej powieści się podniesie i że będę czuła się usatysfakcjonowana. Tak też się stało i nie...

Niedawno miałam okazję przeczytać "Wakacje Fryderyka", książkę będącą pierwszą częścią wielotomowego cyklu opowieści o prosiaczku Fryderyku, którego autorem jest Walter R. Brooks. Człowiek ten zasłynął m.in. jako autor opowiadania, na podstawie którego nakręcono znany chyba wszystkim serial "Koń, który mówi". Historia Fryderyka oraz jego przyjaciół spodobała mi się na tyle, że postanowiłam czym prędzej zapoznać się z drugim tomem, tj "Prosiaczek Fryderyk i dzięcioły". Chciałam przekonać się, czy kolejna opowieść o przygodach zwierząt z farmy państwa Beanów ponownie przypadnie mi do gustu. Czy tak było? O tym już za moment.

Ilustracje zamieszczone w książce, tak jak i w przypadku poprzedniej części, zostały wykonane przez Kurta Wiese'a. Choć nie ma ich zbyt dużo, z pewnością w jakimś stopniu wzbogacają i urozmaicają tę książkę. Twarda oprawa z dodatkową obwolutą świadczy o staranności wykonania, dzięki czemu w moich oczach książka już na wstępie bardzo dużo zyskuje.

Ponownie...