Masło przygodowe

Wydawnictwo: Literatura
9788376720951
wiek 6-10 lat
MoWi

Masło przygodowe to znakomita, przezabawna i brawurowo napisana powieść Barbary Stenki, która opowiada o kilku miesiącach z życia dziesięcioletniej Kasi Koniec. Kasia, śmiemy twierdzić, to jedna z najoryginalniejszych bohaterek, jakie pojawiły się w ostatnich latach w polskiej literaturze dla dzieci i młodzieży. Inteligentna i wygadana hipochondryczka, która każdego dnia naprawia świat i stara się usunąć z niego zło i niesprawiedliwość. Walczy ze szkolnymi oprawcami, wspiera Elizę, ofiarę przemocy domowej, krzewi wśród rówieśników świadomość ekologiczną i wiedzę o rzadkich, zagrożonych wyginięciem gatunkach. Rozwija także własne entomologiczne zainteresowania. W wolnych chwilach namiętnie mierzy sobie temperaturę, by jak najwcześniej dowiedzieć się o nieuchronnej chorobie.

źródło opisu: strona wydawnictwa/ recenzja blog

źródło okładki: strona wydawnictwa

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zapraszamy do rodziny Końców. Oto:
- tatuś Paweł, człowiek o trzech tatuażach, basista zespołu Dzieci Śmierci,
- mamusia Marianna, nauczycielka gry na gitarze i wierna oglądaczka Telewizji Trwam,
- starsi bracia-bliźniacy Grześ i Piotr, raperzy i gimnastycy z nadwagą ,
- i wreszcie główna bohaterka Kasia, 10-latka hodująca w szafie mrówki na mięsie ostatniej świeżości, odkrywająca zależność między masłem a moonwalk, i na dodatek domowa hipochondryczka.
Brzmi cokolwiek strasznie, aż słychać tlący się powoli ląt. Ale nic z tego, bo to rodzina idealna, kochająca i szanująca się nawzajem. Tak nieprzecięta, że aż normalna.

O przygodach rodziny opowiada nam Kasia, żywa i bystra dziewczynka, która z uwagą obserwuje i komentuje otaczający ją świat. Nauczona szacunku dla innych, dostrzega odmienność wśród swoich kolegów i nie próbuje oceniać, pokazywać palcem czy wyśmiewać. Rozumie, że za tym może kryć się jakiś powód, tajemnica i stara się to uszanować, ucząc tego przy okazji...

Rasia | 2014-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2014

"Masło Przygodowe" to jedna z wielu obyczajowych historii widzianych z perspektywy dziecka. Opowiada o Kasi Koniec, która niezwykle zabawnie i z dużym rozmachem rozpisuje się o własnym życiu, które - jak sam tytuł wskazuje - pełne jest przygód i niespodziewanych wypadków.
Szczerze mówiąc zapałałam sympatią do głównej bohaterki. Uśmiałam się do łez, czytając o jej wybrykach i pomysłach. Autorka spisała historię dziewczynki bardzo prostym w odbiorze językiem. Nie ukrywam jednak, że już przejadły mi się tego typu książki, w których wszystko dobrze się kończy, w której nie ma mowy o żadnym źle, w których aż roi się od pozytywnych bohaterów. Czuję, że "Masło przygodowe" zamyka moje spotkania z tego typu lekturami. Nie oznacza to wcale, że książka była zła, czy też mnie zniechęciła. Przeciwnie - była jedną z lepszych, jakie czytałam o podobnej tematyce. Polecam ją, lecz w obecnej chwili powiem tak, jak zwykła mawiać bohaterka opowieści - jak na razie dla mnie z dalszym czytaniem...

Marthuu | 2016-01-03
Na półkach: Przeczytane, Dobre

Książka o temacie bliżej nieokreślonym i raczej dla dzieci. Sięgnęłam po nią, aby poczytać sobie coś mniej fantasy, science fiction. Coś bardziej dziecinnego i mniej problematycznego. Pomysły głównej bohaterki oraz jej charakter i sposób bycia, rozśmieszały mnie do łez ;)

Attia | 2015-07-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Zabawna

Książka nijaka. Kupiłam ją na targu książek. Trafiła mi się akurat z audiobookiem, więc przeważnie sobie jej słuchałam. Książka wydaje mi się taka dla 8-11 latka.

kasiamkala | 2014-09-19

Główna bohaterka nazywa się Kasia Koniec.
Najbardziej zapamiętałam to, że próbowała hodować muchy i chciała stworzyć przedszkole dla muszek. Poza tym co chwile mierzyła temperaturę!

Ama-chan | 2016-01-15
Przeczytana: 13 stycznia 2016

książka bardzo śmieszna i ciekawa. podobała mi się.

Elena | 2014-03-16
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Bardzo przyjemna i lekka lektura :)

rea | 2013-03-09
Przeczytana: marzec 2013

Bardzo fajna książka dla 8-12 letnich dzieciaków. Pięknie pokazuje różnorodność w życiu i to, że różnice nie muszą dzielić, ale się uzupełniać( tata jest rockmenem, mama modli się z telewizją Trwam, bracia mają długie włosy i rapują, a bohaterka Kasia jest hipochondryczką zafascynowaną światem zwierząt). Jest w niej mnóstwo komicznych sytuacji, przy których można śmiać się do łez.

Bombkazestyropianu | 2014-12-26

Jedna z najdziwniejszych książek jakie przeczytałam. Co nie oznacza, że mi się nie spodobała. Te szalone pomysły są nie do opisania. Z resztą, żeby to zrozumieć trzeba to przeczytać.

Ulubiona powieść z dzieciństwa. KONIEC opinii o Kasi KONIEC.