Od dyktatury do demokracji, podstawy walki wyzwoleńczej

Tłumaczenie: Agata Karolak
Wydawnictwo: Ruch Wolność i Pokój
5 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
From Dictatorship to Democracy: A conceptual framework for liberation
biznes, finanse
mike

Wydanie książki prof. G. Sharpa przez środowisko Ruchu Wolność i Pokój nie jest przypadkowe. Wprawdzie Sharp nie inspirował WiPowców do działania publicznego w latach 80., a też i WiPowcy nie byli inspiracją do aktywności Pro Publico Bono dla szacownego Profesora, to jednak wiele nas łączy. Wszyscy WiPowcy sprzeciwiali się składaniu przysięgi wojskowej zawierającej klauzulę wierności armii czerwonej, która była ostoją dyktatury w wymiarze międzynarodowym i odpowiedzialną za tragedię wielu narodów i milionów jednostek. Ostoją dyktatury w wymiarze krajowym, choć z różnych powodów przemilczaną i hołubioną, było tzw. ludowe wojsko polskie, które zbrojnie najechało pod przewodnictwem W. Jaruzelskiego Czechosłowację w 1968 r., polskie Wybrzeże w 1970 r. i całą Polskę w grudniu 1981 r. G. Sharp wskazuje, jak skutecznie walczyć o niepodległość, niezależność, suwerenność, godność etc. bez używania przemocy. WiPowcy korzystali z tych sposobów walki nie znając propozycji Sharpa, a też i Sharp nie znał w latach 80. WiPowców. Bliskość poglądów ma swoje koincydencje a książka prof. G. Sharpa jest tego najlepszym dowodem.

Dariusz Zalewski

źródło opisu: http://ruchwip.pl/?p=164

źródło okładki: http://ruchwip.pl/?p=164

VanmerX | 2014-12-05

Krótka i w miarę "szybka" książka, ale ciekawością nie pobija. Również przebijają się (a przynajmniej tak mi się wydaje) akcenty lewicowe WiPu i samego autora, a książka informacyjna powinna chyba być obiektywna? :)

Anna | 2017-05-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, WB 4