Geografia pragnień. Opowieść o Gombrowiczu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Gombrowicz
geokuba

"Geografia nie należała do ulubionych przedmiotów Witolda Gombrowicza. Na świadectwie dojrzałości wystawionym 15 czerwca 1922 roku przez kierownictwo Ośmioklasowego Gimnazjum im. Stanisława Kostki ten przedmiot co prawda nie figuruje, ale też widać, że przyszły autor Ferdydurke zadowalające oceny otrzymał wyłącznie z języka polskiego (celującą), z religii (dobrą) oraz z historii powszechnej i Polski (dobrą)" - tak zaczyna się ta fascynująca biografia napisana piórem tłumacza i eseisty, jednego z najwybitniejszych znawców twórczości Gombrowicza średniego pokolenia, Janusza Margańskiego.

Książki nie obciąża rozbudowany "aparat badawczy", z którego autor rezygnuje na rzecz żywej opowieści. Podróż, którą proponuje, odbywa się w czasie - od narodzin do śmierci pisarza i w przestrzeni - zarówno tej realnej, jak i symbolicznej. Czytelnik obcuje z myślami Gombrowicza, jego wieczną "niedojrzałością", mizantropią, jest świadkiem jego ucieczek i wyzwań, a także dowiaduje się o codziennych rozterkach i kłopotach autora Pornografii.

Świetna lektura dla miłośników Gombrowicza, ale i tych, którzy w przygodę z jego pisarstwem dopiero wkraczają.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/