Gombrowicz w Argentynie: świadectwa i dokumenty 1939–1963

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-08-03569-8
Gombrowicz, Argentyna
A--

Książka, zredagowana przez wdowę po pisarzu i niestrudzoną strażniczkę jego spuścizny, jest naturalnym uzupełnieniem znanego polskiemu czytelnikowi "Gombrowicza w Europie". Na tom argentyński składają się świadectwa pisane i mówione, które Rita Gombrowicz spisywała i zbierała od 1973 roku. Wtedy po raz pierwszy odbyła podróż do Argentyny, w której Gombrowicz spędził lata 1939-1963. Jest to pierwsze tak rozległe wydanie ''Gombrowicza w Argentynie''. W stosunku do pierwotnej edycji francuskiej z 1984 roku książka rozszerzona jest m.in. o świadectwo brata ciotecznego autora ''Ferdydurke'', Gustawa Kotkowskiego, zmarłego w Buenos Aires w 1978 roku. W Aneksie znalazły się świadectwa i zdjęcia uzyskane w ubiegłym roku przez badaczkę twórczości Gombrowicza Klementynę Suchanow.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2005

źródło okładki: Wydawnictwo Literackie, 2005