Feministki - własnym głosem o sobie

Wydawnictwo: eFKa
feminizm, nauki społeczne, kobieta
Niesformatowana

Feministki. Własnym głosem o sobie, wydanej przez Wydawnictwo eFKa, dziesięć współczesnych polskich feministek opowiada o sobie, o swoim życiu i tym, w jaki sposób w ich życiu pojawił się feminizm. Wśród tych dziesięciu są feministki bardzo znane i mniej znane, pochodzą one z dużych i mniejszych miast, są akademiczkami, publicystkami, działaczkami ruchu kobiecego. Swoje historie opowiedziały m.in.: Małgorzata Tarasiewicz, Anna Lipowska-Teutsch, Inga Iwasiów i Agnieszka Graff. Redaktorką książki i autorką wstępu jest Sławomira Walczewska.
Do książki dołączone zostało kalendarium wydarzeń współczesnego ruchu kobiecego w Polsce oraz bibliografię współczesnego polskiego feminizmu.
Stron 212

Książka ta jest specyficznym dokumentem, przybliżającym pierwsze dwie dekady współczesnego polskiego feminizmu poprzez życiorysy kobiet współtworzących go. Pokazuje ona, jak iluzję harmonijnych relacji pomiędzy mężczyznami a kobietami każda z nich demontowała najpierw na swój własny rachunek i we własnym życiu oraz to, w jaki sposób ta praca nad własną świadomością znalazła wyraz w działaniu społecznym, w publicystyce, pisarstwie czy działalności naukowej.

źródło opisu: http://www.efka.org.pl/index.php?action=ksiazki&ID=8

źródło okładki: http://www.efka.org.pl/index.php?action=ksiazki&ID=8

siditu | 2019-01-04
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: lipiec 2018

Nie ukrywam, że intelektualistki oraz osoby o silnej determinacji do działania wpływają na mnie inspirująco. Tak też stało się z tymi opowieściami, na podstawie których można znaleźć prąd w myśleniu, który choćby częściowo współgra z naszym widzeniem świata. Feminizm ukazany od personalnej, raczej nieakademickiej strony, uwrażliwia na kwestie społeczne ważne dla bohaterek tej książki. Doświadczenia m.in. Anny Lipowskiej-Teutsch, Barbary Limanowskiej czy Bożeny Umińskiej skłoniły mnie do dalszych lektur, co oznacza, że pozycja ta wciąga. Nie tylko w siebie, ale też w tematykę.

Kamila | 2018-01-06
Przeczytana: 2011 rok

10 najbardziej znanych feministek (przed 2005 rokiem, więc dziś niektóre nazwiska dla młodszych dziewczyn mogą brzmieć zupełnie obco) opowiada o sobie innej bardzo znanej feministce - Sławomirze Walczewskiej. właściwie to prowadzą monologi, bo nikt im nie przerywa. Rozmowy wcześniej zostały nagrane na video (można je jeszcze znaleźć w internecie w nieocenzurowanej wersji). Można pomyśleć, niby nic wielkiego. Feministki mają to do siebie, że lubią opowiadać. Zwłaszcza akademiczki, a tu akademiczkami są bodajże wszystkie; to były jeszcze te czasy, kiedy feminizm był w Polsce czysto akademicki. Jednak te historie porażają otwartością, intymnością i szczerością. Przynajmniej ja je tak przeczytałam. Opowiadają one o swoim życiu, feminizmie, mężczyznach, o swojej historii(herstorii), w sposób, w jaki ja, kilka lat temu, jeszcze nigdy nie zetknęłam się w publicystyce. Tak, że nie mogłam potem zasnąć. Myślałam o każdej kolejnej z nich, o ich często bardzo trudnych przeżyciach, o niełatwej...

Książka jest jedną z niewielu publikacji, które w prosty i zarazem rzetelny sposób przybliżają nam społeczną sytuację kobiet w Polsce na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat.
Jej autorki skutecznie obranażą i obalają stereotypy dotyczące feministek i feminizmu oraz ukazują ich wpływ na obecną sytuację kobiet.

Książka nie jest porywająca, ale stanowi przydatne kompendium wiedzy o polskim feminizmie.

Polecam nie tylko aktywistkom, ale przede wszystkim osobom, które wciąż mają w głowach stereotyp feministki jako starej panny wiecznie wojującej z mężczyznami o bliżej nieokreślone prawa.