Feministki - własnym głosem o sobie

Wydawnictwo: eFKa
7 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
feminizm, nauki społeczne, kobieta
Niesformatowana

Feministki. Własnym głosem o sobie, wydanej przez Wydawnictwo eFKa, dziesięć współczesnych polskich feministek opowiada o sobie, o swoim życiu i tym, w jaki sposób w ich życiu pojawił się feminizm. Wśród tych dziesięciu są feministki bardzo znane i mniej znane, pochodzą one z dużych i mniejszych miast, są akademiczkami, publicystkami, działaczkami ruchu kobiecego. Swoje historie opowiedziały m.in.: Małgorzata Tarasiewicz, Anna Lipowska-Teutsch, Inga Iwasiów i Agnieszka Graff. Redaktorką książki i autorką wstępu jest Sławomira Walczewska.
Do książki dołączone zostało kalendarium wydarzeń współczesnego ruchu kobiecego w Polsce oraz bibliografię współczesnego polskiego feminizmu.
Stron 212

Książka ta jest specyficznym dokumentem, przybliżającym pierwsze dwie dekady współczesnego polskiego feminizmu poprzez życiorysy kobiet współtworzących go. Pokazuje ona, jak iluzję harmonijnych relacji pomiędzy mężczyznami a kobietami każda z nich demontowała najpierw na swój własny rachunek i we własnym życiu oraz to, w jaki sposób ta praca nad własną świadomością znalazła wyraz w działaniu społecznym, w publicystyce, pisarstwie czy działalności naukowej.

źródło opisu: http://www.efka.org.pl/index.php?action=ksiazki&ID=8

źródło okładki: http://www.efka.org.pl/index.php?action=ksiazki&ID=8

Książka jest jedną z niewielu publikacji, które w prosty i zarazem rzetelny sposób przybliżają nam społeczną sytuację kobiet w Polsce na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat.
Jej autorki skutecznie obranażą i obalają stereotypy dotyczące feministek i feminizmu oraz ukazują ich wpływ na obecną sytuację kobiet.

Książka nie jest porywająca, ale stanowi przydatne kompendium wiedzy o polskim feminizmie.

Polecam nie tylko aktywistkom, ale przede wszystkim osobom, które wciąż mają w głowach stereotyp feministki jako starej panny wiecznie wojującej z mężczyznami o bliżej nieokreślone prawa.

monabezogona | 2015-11-10
Przeczytana: 12 listopada 2015