Suburbanizacja po polsku

Wydawnictwo: Zakład Wydawnictw CZSR
Delur

Polska suburbanizacja ma swoje cechy specyficzne, warte analizy. Książka Katarzyny Kajdanek została przejrzyście skonstruowana, napisana ciekawie, dobrym językiem, czyta się ja z przyjemnością. Autorka chyba najwięcej uwagi poświęca obojętności, jaka cechuje nowych mieszkańców podmiejskich wsi, obojętności wobec siebie i wobec zasiedziałych mieszkańców wiosek, oraz towarzyszącej temu zjawisku wzajemnej niechęci mieszkańców i lokalnych liderów. Ewidentnie nie ma mechanizmów, które mogłyby zachęcać do tworzenia nowych wspólnot.Wielką zaletą pracy jest, że sporo miejsca poświęca sie w niej dzieciom, których potrzeby są uwzględniane jedynie w niewielkim stopniu przez dorosłych przenoszących sie na wieś. Trzeba o tym pisać i dobrze, ze ten watek pojawia sie w książce.

(Z recenzji prof. dra hab. Zdzisława Macha)

źródło opisu: Nomos, 2013

źródło okładki: Nomos, 2013

Delur | 2015-11-26
Przeczytana: 25 listopada 2015

Sięgnąłem po tę książkę, bo chciałem się dowiedzieć, co trzeba mieć w głowie, żeby dojeżdżać codziennie godzinę do pracy, stać w korkach rano i wieczorem, chodzić po błotnistych drogach i zamawiać co jakiś czas szambiarkę, dlaczego dla niektórych pójście do kina czy muzeum to cała wyprawa, itd - zamiast po prostu mieszkać w mieście. Ale przede wszystkim interesowało mnie to, jakie motywy kierują ludźmi, którzy skazują swoje dzieci na piekło samotności na suburbiach. Znam kilka osób z 'syndromem suburbiów', tzn takich, które mieszkały na przedmieściach i rodzice musieli je wszędzie podwozić samochodem, więc rzadko wychodziły z domu (a w promieniu 10 kilometrów zdarzało się, że nie mieszkał ani jeden rówieśnik!), dzieciaki które mieszkają w wielkim domu z wielkim ogrodem i odczuwają tam wielką samotność aż do 18 roku życia, kiedy mogą się w końcu wyprowadzić lub jeździć własnym samochodem. Osoby te mają dziś gigantyczne problemy z kontaktami z innymi (jedna z nich leczy się...

Lengua | 2015-09-15
Na półkach: Z_Posiadam
Przeczytana: 12 września 2015

Bardzo ciężko było przebrnąć przez tą...no właśnie - właściwie to pracę naukową. Autorka rzeczywiście porusza dużo nie omawianych wcześniej w Polsce problemów, jednak 90% książki sprowadza się do opisywania historii zasłyszanych u ludzi zamieszkujących podmiejskie wioski. Np. o tym, że ksiądz płaci za szpiegowanie niewygodnych parafian i z ambony opisuje uzyskane informacje używając ich nazwisk. Trochę to wszystko zbyt plotkarskie i odtwórcze.

Natomiast wnioski zmieściły by się na jednej stronie A4. Brakuje też zdjęć, schematów, planów omawianych miejsc, lub choćby rozwinięcia wątku urbanistyki, która przecież jest nieodłączną częścią suburbanizacji.

Informacje często się dublują i są napisane ciężkim, naukowym (trochę na siłę) językiem, zupełnie zbędnie komplikowanym. Trochę jakby książka miała 'brzmieć' mądrzej niż jest w rzeczywistości.

Michał | 2013-10-13
Przeczytana: 12 października 2013

Książkę należy ocenić tak wysoko, ponieważ dr Kajdanek bardzo nowatorsko podchodzi do tematu suburbanizacji. Jako socjolog zajmuje się głównie swoim obszarem zainteresowań, jednak z uwagi na interdyscyplinarność tego zagadnienia, często czerpie także z innych dziedzin i dyscyplin naukowych.

Mówiąc bardziej przystępnie - dr Kajdanek podejmuje problem, o którym istnieniu niewiele osób sobie zdaje sprawę, a pozostałe go po prostu ignorują. Nazywa rzeczy po imieniu - okazuje się, że to, co możemy zaobserwować na terenach podmiejskich i suburbiach, ma cały szereg wyjaśnień i poddawane jest szczególnym analizom. Wciąż jednak jest to problem niszowy, dlatego praca Autorki jest taka moim zdaniem istotna, zwłaszcza w kontekście obecności dzieci w tych środowiskach, o czym żaden inny autor nie wspomniał.

Co więcej, wcale nie czyta jej się trudno. Owszem, jest to praca naukowa, Autorka odbiega jednak od skomplikowanego nazewnictwa i stara się wyjaśniać zagadnienia jak najbardziej prostym...

Marcin | 2015-07-19
Na półkach: 2015
Przeczytana: 19 lipca 2015

Polecam; dotyka jednego z najważniejszych tematów w III RP, a jednocześnie kompletnie przemilczanego.

Cześka | 2015-01-24
Bartek | 2014-12-21