Sekrety kuchmistrzowskie Stanisława Czernieckiego. Przepisy z najstarszej polskiej książki kucharskiej z 1682 roku.

Wydawnictwo: Muzeum Pałacu w Wilanowie
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia, kulinaria
Karolina

To smaczny wybór przepisów z pierwszej polskiej książki kucharskiej, Compendium ferculorum Stanisława Czernieckiego z 1682 roku, które-praktycznie każdy-może przyrządzić sobie we własnej kuchni. Pomysł prosty, ale ważny, albowiem bez zbroi, mieczy i tłumu neo-rycerzy możemy zrobić u siebie w domu małą rekonstrukcję historyczną, na swojej kuchence gazowej wyczarować staropolskie duchy. Bywa bowiem i tak, że starczy szczypta chęci i pół garści wyobraźni historycznej, aby przenieść się w czasy naszych przodków. Toteż ta książka to mały wehikuł czasu, zgrabnie zbudowany, by spełniać potrzeby współczesnego człowieka, Zachęcamy do podróży, naszym przewodnikiem będzie wielki Kuchmistrz!
Jarosław Krawczyk
redaktor naczelny Magazynu Historycznego "Mówią Wieki"

źródło opisu: Nota wydawcy. Wydawnictwo Muzeum Pałac w Wilanowie, Warszawa 2010

źródło okładki: http://www.wilanow-palac.pl/galeria/13247/0/foto/0

Karolina | 2013-04-20
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: marzec 2013

Bardzo oryginalna książka kucharska ;) oparta na opracowanych i dostosowanych do warunków współczesności przepisach z XVII wieku.
Recepty kuchmistrzowskie poprzedzone są wielce pouczającym wstępem dr Jarosława Dumanowskiego, z którego dowiadujemy się o zwyczajach i praktykch kucharskich naszych przodków.
Polecam gorąco, bo ta książka to smakowity kąsek ;)