Darwin. O powstawaniu gatunków

Okładka książki Darwin. O powstawaniu gatunków Elizabeth Janet Browne
Okładka książki Darwin. O powstawaniu gatunków
Elizabeth Janet Browne Wydawnictwo: Muza Seria: Książki, które wstrząsnęły światem popularnonaukowa
168 str. 2 godz. 48 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Seria:
Książki, które wstrząsnęły światem
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2008-04-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-04-01
Liczba stron:
168
Czas czytania
2 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374953207
Tłumacz:
Piotr Jastrzębiec
Tagi:
ewolucja polityka kapitalizm
Średnia ocen

6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
22 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
662
364

Na półkach:

Pani Browne ma na swoim koncie pokaźne biografie Darwina, dlatego tę pozycję należy traktować bardziej jak rodzaj broszury, która bardzo ogólnie przybliża postać Karola Darwina, wskazuje ścieżkę jaką przeszedł do momentu napisania swego wiekopomnego dzieła "O powstawaniu gatunków" i nakreśla wpływ jaki wywarło ono nie tylko na biologię i naukę w ogóle, ale także na myśl społeczną, filozofię. Jest to ciekawe, bo przez to, że autorka dość szeroko opisuje recepcję pracy Darwina, ewolucję (nomen omen) jaką przeszedł sam darwinizm w XX w., łatwiej jest pojąć doniosłość pojawienia się "O powstawaniu gatunków". I choć siłą rzeczy, autorka ogranicza się do zdawkowych informacji, to czyni to z założeniem, że osoba zainteresowana tematem, sięgnie do innych źródeł.
Moim głównym zarzutem pod adresem Browne jest to, że formułuje swoje refleksje w sposób zanadto defensywny. Niby broni Darwina i darwinizmu, ale jednocześnie, stosując prawdośrodkowizm, usprawiedliwiająco przyznaje, że jego koncepcja wpłynęła na eugenikę i rasizm, z czym trudno się zgodzić, bo twórca koncepcji nie zawsze ma wpływ na to, jak społecznie zostanie ona odebrana. Podobnie pojednawczo Browne zachowuje się w stosunku do religii, wobec której przyznaje, że ma swoje niezbędne walory jako źródło moralności (nie podaje jakie),a przy tym, choć krytykuje kreacjonizm to robi to w jakiś nazbyt delikatny sposób.

Pani Browne ma na swoim koncie pokaźne biografie Darwina, dlatego tę pozycję należy traktować bardziej jak rodzaj broszury, która bardzo ogólnie przybliża postać Karola Darwina, wskazuje ścieżkę jaką przeszedł do momentu napisania swego wiekopomnego dzieła "O powstawaniu gatunków" i nakreśla wpływ jaki wywarło ono nie tylko na biologię i naukę w ogóle, ale także na myśl...

więcej Pokaż mimo to

avatar
386
42

Na półkach: , ,

Bardzo umiejętnie przybliża teorię Darwina i wpływ jego życia na jej konkluzje. Zahacza również o późniejszy rozwój darwnizmu, nurty, który opierały się na jego teoriach, jak i te, które z nimi walczyły. Pokazuje przełom w kształtowaniu się teorii, jak i ich późniejszego wpływu na wydarzenia w ludzkości. Według mnie książka naprawę warta uwagi dla osób, które jak ja, nigdy wcześniej nie zagłębiały się w te tematy.

Bardzo umiejętnie przybliża teorię Darwina i wpływ jego życia na jej konkluzje. Zahacza również o późniejszy rozwój darwnizmu, nurty, który opierały się na jego teoriach, jak i te, które z nimi walczyły. Pokazuje przełom w kształtowaniu się teorii, jak i ich późniejszego wpływu na wydarzenia w ludzkości. Według mnie książka naprawę warta uwagi dla osób, które jak ja, nigdy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
560
274

Na półkach:

dobry wstęp przed czytaniem dzieła Darwina.
przystępna, choć może zbyt pobieżna analiza wpływu "O powstawaniu gatunków(...)" na naukę, kulturę, sztukę i politykę.

dobry wstęp przed czytaniem dzieła Darwina.
przystępna, choć może zbyt pobieżna analiza wpływu "O powstawaniu gatunków(...)" na naukę, kulturę, sztukę i politykę.

Pokaż mimo to

avatar
122
40

Na półkach: , ,

Świetna , wciągająca opowieść o początkach drogi Darwina do sławy o jego dylematach i rozwijaniu teorii ewolucji.
Lektura wciąga czytelnika w epokę kiedy wykuwały się podwaliny nowoczesnej nauki a nienużąca narracja powoduje ,że książkę czyta się przyjemnie i lekko.
Polecam dla ciekawych tematu i nie tylko.

Świetna , wciągająca opowieść o początkach drogi Darwina do sławy o jego dylematach i rozwijaniu teorii ewolucji.
Lektura wciąga czytelnika w epokę kiedy wykuwały się podwaliny nowoczesnej nauki a nienużąca narracja powoduje ,że książkę czyta się przyjemnie i lekko.
Polecam dla ciekawych tematu i nie tylko.

Pokaż mimo to

avatar
2477
697

Na półkach: ,

Wahałem się pomiędzy czterema a pięcioma gwiazdkami. Książka bardzo, ale to bardzo przyczynkarska i nie do końca na temat. Na niespełna 150 stronach tekstu na temat właściwie ostatnie 50 stron. Autorka nie potrafiła zdecydować się, czy pisze biografię Darwina a na ile „biografię” najważniejszego dzieła Darwina. Tytuł sugeruje zasadniczo to drugie. Niestety autorka skupiła się bardziej na tym pierwszym. Rozumiem, że w takiej malutkiej książeczce trudno zawrzeć wszystkie aspekty i kontrowersje, jakie wywołało dzieło Darwina, ale spodziewałem się znacznie szerszego naświetlenia nastrojów, trendów i szerokiego tła społecznego wiktoriańskiej Anglii a przecież właśnie to wpłynęło najmocniej nie tylko na sposób przedstawienia nowej teorii naukowej przez Darwina, ale i jej recepcję w kraju i za granicą. Mogło by to znacznie lepiej pokazać, jak nastroje i poglądy epoki ułatwiły zawłaszczenie i zafałszowanie teorii Darwina przez niektóre środowiska, które chętnie podchwyciły myśli autora "O powstawaniu gatunków", żeby usprawiedliwić niewolnictwo, wyzysk, nierówności społeczne. Bo przecież tzw. darwinizm społeczny to nie wymysł Darwina a takich ludzi choćby jak Herbert Spencer. tendencje te i teorie funkcjonowały jeszcze zanim Darwin ogłosił sowje dzieło. Na temat kontrowersji, czyli tego, co najciekawsze, autorka poświęciła raptem 30 stron. Chyba najciekawszym rozdziałem jest „Dziedzictwo”, ostatnia część książki pokazująca (bardzo płytko i pobieżnie) upolitycznienie teorii Darwina, zwłaszcza w XX wieku. Zabrakło jednak zdecydowanego nacisku na fakt, że współczesna wiedza o ewolucji choć w swym rdzeniu czerpie z Darwina, to ma już z nim niewiele wspólnego. Bo Darwin nie znał przecież DNA, genetyki i wielu, wielu innych przełomowych odkryć nauk przyrodniczych. Tzw. współczesny neodarwinizm czy tzw. syntetyczna teoria ewolucji to pokłosie lawinowego rozwoju nauk w trzydziestych i czterdziestych latach XX wieku, ponad 70 lat po opublikowaniu „O powstawaniu gatunków”. Tymczasem współczesne krytyki wciąż odnoszą się wciąż i wciąż do samego Darwina. To trochę tak, jakby twierdzić, że Kopernik się mylił i jego teorię można wyrzucić do kosza, bo okazuje się, że jednak orbity planet wcale nie są kołowe a Słońce wcale nie leży w centrum Wszechświata.

Nie żałuję lektury, ale myślę, że „Darwin. Żywot uczonego” przyniesie mi znacznie więcej radości i ciekawych informacji.
Jeśli ktokolwiek myśli, że po lekturze książeki pani Browne zrozumie podstawowe mechanizmy ewolucji i faktycznie pojmie teorię ewolucji choćby w jej podstawowym, darwinowskim własnie kształcie, to jest w błędzie. Oficjalny opis książki jest hurraoptymistyczny i niestety mocno na wyrost. Więcej można skorzystać oglądając filmy i czytając książki choćby Davida Attenborough czy jakąkolwiek inną popularnonaukową książkę o ewolucji i ewolucjoniźmie, by przekonać się, że "Ewolucja jest faktem" - by zacytować tytuł jednej z nich, a nie jakąś teoryjką.

Ale są i plusy - solidnie zrobiony indeks. Rzecz dość rzadka w takich króciutkich wydawnictwach.

Wahałem się pomiędzy czterema a pięcioma gwiazdkami. Książka bardzo, ale to bardzo przyczynkarska i nie do końca na temat. Na niespełna 150 stronach tekstu na temat właściwie ostatnie 50 stron. Autorka nie potrafiła zdecydować się, czy pisze biografię Darwina a na ile „biografię” najważniejszego dzieła Darwina. Tytuł sugeruje zasadniczo to drugie. Niestety autorka skupiła...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    36
  • Przeczytane
    32
  • Posiadam
    14
  • Naukowa i popularnonaukowa
    1
  • Ewolucja
    1
  • Fakty
    1
  • Ulubione
    1
  • Lektury szkolne
    1
  • Popularnonaukowe
    1
  • Posiadam - Historia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Darwin. O powstawaniu gatunków


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne