Darwin. O powstawaniu gatunków

Tłumaczenie: Piotr Jastrzębiec
Seria: Książki, które wstrząsnęły światem
Wydawnictwo: Muza
ewolucja, polityka, kapitalizm
popularnonaukowa
gest

· już czwarty tom bestsellerowej serii ,,Książki, które wstrząsneły światem" · znakomity, przystępny wykład dotyczący teorii ewolucji oraz omówienie wcześniejszych teorii ewolucji, a także ruchów eugenicznych, religii chrześcijańskiej, polityki, kapitalizmu, problemów antropologii i geologii Książka Janet Browne to nie tylko znakomity wykład teorii ewolucji. Autorka kreśli obrazy zmian...

· już czwarty tom bestsellerowej serii ,,Książki, które wstrząsneły światem"

Książka Janet Browne to nie tylko znakomity wykład teorii ewolucji. Autorka kreśli obrazy zmian kulturowych, technicznych i społecznych, pośród których powstawała głośna książka Darwina. Pojawiają się tu między innymi: królowa Wiktoria, Robert Browing, Andrew Carnegie, Sir Arthur Conan Doyle, Hugo de Vries,Benjamin Disraeli, George Eliot, Fryderyk Engels, Henry Ford, Alexander Humboldt, Jan Paweł II, Piotr Kropotkin, Karol Marks, Oscar Wilde, Emil Zola.

źródło opisu: http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=41636

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/files/okladki/duze/041636.jpg

Macoma | 2018-08-15
Przeczytana: lipiec 2018

Świetna , wciągająca opowieść o początkach drogi Darwina do sławy o jego dylematach i rozwijaniu teorii ewolucji.
Lektura wciąga czytelnika w epokę kiedy wykuwały się podwaliny nowoczesnej nauki a nienużąca narracja powoduje ,że książkę czyta się przyjemnie i lekko.
Polecam dla ciekawych tematu i nie tylko.

żabot | 2014-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2014

Wahałem się pomiędzy czterema a pięcioma gwiazdkami. Książka bardzo, ale to bardzo przyczynkarska i nie do końca na temat. Na niespełna 150 stronach tekstu na temat właściwie ostatnie 50 stron. Autorka nie potrafiła zdecydować się, czy pisze biografię Darwina a na ile „biografię” najważniejszego dzieła Darwina. Tytuł sugeruje zasadniczo to drugie. Niestety autorka skupiła się bardziej na tym pierwszym. Rozumiem, że w takiej malutkiej książeczce trudno zawrzeć wszystkie aspekty i kontrowersje, jakie wywołało dzieło Darwina, ale spodziewałem się znacznie szerszego naświetlenia nastrojów, trendów i szerokiego tła społecznego wiktoriańskiej Anglii a przecież właśnie to wpłynęło najmocniej nie tylko na sposób przedstawienia nowej teorii naukowej przez Darwina, ale i jej recepcję w kraju i za granicą. Mogło by to znacznie lepiej pokazać, jak nastroje i poglądy epoki ułatwiły zawłaszczenie i zafałszowanie teorii Darwina przez niektóre środowiska, które chętnie podchwyciły myśli autora "O...

dintah | 2018-10-13

dobry wstęp przed czytaniem dzieła Darwina.
przystępna, choć może zbyt pobieżna analiza wpływu "O powstawaniu gatunków(...)" na naukę, kulturę, sztukę i politykę.

koninianka | 2019-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2019