Najnowsze artykuły
- ArtykułyCzytelnicze nawyki: najpopularniejsze, najdziwniejsze, zakazaneAnna Sierant236
- ArtykułyCosy crime, czyli kryminał kocykowy: 7 książek o bezkrwawych zbrodniachAnna Sierant67
- ArtykułyCzytamy w weekend. 11 października 2024LubimyCzytać453
- ArtykułyNoc Bibliotek już dzisiaj! Sprawdź, jakie atrakcje czekają na odwiedzających!LubimyCzytać2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Brian Clegg
5
7,1/10
Pisze książki: nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.), popularnonaukowa
Najpopularniejsza książka
Jak zbudować wehikuł czasu. Nauka a podróże w przeszłość i w przyszłość
6,9 z 26 ocen
98 czytelników 4 opinie
Brytyjski pisarz i dziennikarz, absolwent Cambridge University i Lancaster University. Autor licznych książek popularnonaukowych, takich jak nominowana do Nagrody Royal Society „Brief History of Infinity”, „Before the Big Bang” czy „Exploring the Universe”.
7,1/10średnia ocena książek autora
56 przeczytało książki autora
100 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Dark Matter and Dark Energy: The Hidden 95% of the Universe
Brian Clegg
8,0 z 3 ocen
4 czytelników 1 opinia
2019
Jak zbudować wehikuł czasu. Nauka a podróże w przeszłość i w przyszłość
Brian Clegg
6,9 z 26 ocen
98 czytelników 4 opinie
2014
Najnowsze opinie o książkach autora
30 sekund o teorii kwantów Brian Clegg
7,2
Przeczytać i podać zainteresowanym
Błyskawiczna miniencykpoledia kwantologii. Bardzo dobra kondesnacja wiedzy fizycznej na 160 stronach, z krótkimi defnicjami - bez zagłębiania się w szczegóły - zjawisk, doświadczeń i teorii, w 7 działach, wzbogadzona o słowniczki i indeks osobowo-rzeczowy. Przydatne i wygodne.
Polekturowa reflekcja: jak potwornie zacofana jest polska nauka.....
Jak zbudować wehikuł czasu. Nauka a podróże w przeszłość i w przyszłość Brian Clegg
6,9
Wysłuchałem niedawno jednego z najbardziej inspirującyh wykładów w życiu. Nigdy bym się tego nie spodziewał, ale był to wykład o współczesnej fizyce (nawiasem mówiąc, polecam posłuchać na youtube - "Granice poznania" Krzysztof Meissner) . Zachęcony do zgłębienia tematu sięgnąłem po niniejszą książkę.
Narracja jest niezwykle wciągająca. To jedna z najszybciej przeczytanych przeze mnie książek. Całość jest czymś w rodzaju przeglądu większości koncepcji podróżowania w czasie, jakie powstały w środowiskach naukowych przez ostatnie stulecie. W ów przegląd bardzo zgrabnie wplecione zostały fragmenty biografii fizyków, którzy wywarli największy wpływ na fizykę XX wieku. Autor stara się tłumaczyć koncepcje naukowe w sposób zrozumiały nawet dla laika. Jako informatyk z wykształcenia przez większość lektury nie czułem się ani znużony tłumaczeniem zbyt podstawowych pojęć ani traktowany zbyt specjalistycznym słownictwem. Zdarzały się jednak fragmenty, gdzie autor nagromadził zbyt wiele koncepcji w zbyt krótkich rozdziałach. W tych fragmentach nie silił się nawet na stosowanie pewnych uproszczeń pomagających zrozumieć temat powierzchownie ani na tłumaczenie tak szczegółowe, żeby zrozumieć go dogłębnie. Niestety były to rozdziały, które przeczytałem nie mając pojęcia o czym autor pisze. Na szczęście stanowiły niewielki ułamek książki.
Całość była dla mnie ciekawa i inspirująca. Choć jest to oczywiście raczej powierzchowne liźnięcie tematu niż jego zgłębienie. Temat wciągnął mnie jeszcze bardziej niż po wykładzie prof. Meissnera, więc lekturę zaliczam do wartościowych. Jest we mnie głód pogłębienia wiedzy na poruszane tematy, zatem teraz sięgnę z pewnością już po trochę poważniejszą lekturę (być może Feynmana). Polecam jako zajawkę do wkręcenia się w temat lub jako zbiór ciekawostek bez zobowiązań do dalszych poszukiwań.