Obraz Polski i Polaków w historiografii amerykańskiej XIX i początków XX w.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
Polska, Polacy, historiografia, USA, rozbiory
historia

Koniec XVIII w. obfitował w doniosłe wydarzenia. Wywalczona przez brytyjskie kolonie w Ameryce Północnej niepodległość, rewolucja we Francji, wymazanie Polski z mapy Europy - to tylko niektóre pozycje z listy, którą można kontynuować i modyfikować zależnie od punktu widzenia. Dla Polaków najistotniejszy był jednak upadek Rzeczypospolitej, wydarzenie bez precedensu w dziejach Europy, a przy tym, przynajmniej w początkowym okresie, postrzegane jako nieodwracalne. Rozbiory obudziły znaczne zainteresowanie we wszystkich krajach europejskich, a także w Stanach Zjednoczonych. Wprawdzie nie znalazło to odzwierciedlenia w konkretnych poczynaniach rządów, jednak odbiło się szerokim echem w pisarstwie historycznym.

[ze wstępu autora]

źródło opisu: opis autorski