Chiny. Zarys historii kultury

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
China. A Short Cultural History
Chiny, kultura Chin
popularnonaukowa

Książka FitzGeralda, wydana po raz pierwszy w 1935 r., po czym parokrotnie wznawiana, tłumaczona na kilka języków obcych, należy do dzieł, których aktualność i atrakcyjność jest trwała i oparta na rzeczowych podstawach. Treścią jej są dzieje kultury chińskiej w różnych jej dziedzinach i przejawach od czasów najdawniejszych, na pół legendarnych, aż po wiek XX. Autor ukazuje ją na tle szkicowo potraktowanej historii tego kraju w ciągu 4000 lat. Konieczność ścisłej selekcji materiału, syntetycznego ujęcia zjawisk i ukazywania w pełnym świetle tylko ich zarysów i cech najważniejszych podyktowała układ książki.
Otóż autor omawiając pewne okresy historyczne wydobywa to, co w nich było najważniejsze, i daje zwięzły zarys dziejów pewnej dziedziny myśli czy gałęzi sztuki w danym okresie najpełniej się rozwijającej. I tak np. o filozofii chińskiej mówi w partiach książki poświęconych Chinom feudalnym i Chinom epoki Sung, o poezji w partiach odnoszących się do epoki T'ang, o piśmiennictwie historycznym - obok relacji o pierwszych wiekach cesarstwa chińskiego itp., podobnie syntetyzujące rzuty rozwoju różnych gałęzi sztuk plastycznych daje w epokach ich najbujniejszego rozkwitu - np. płaskorzeźbę omawia przy epoce Han, porcelanę - w dziejach Chin pod panowaniem dynastii mandżurskiej itp. Rozległość tematyki i ogrom materiału sprawiać może czytelnikowi nie obeznanemu z poruszanymi tu zagadnieniami pewne trudności. Ale jednocześnie właśnie dzięki bogactwu treści "Chiny" FitzGeralda stanowią doskonałe wprowadzenie do lektur bardziej monotematycznych, poświęconych jednemu z działów przebogatej, a dla Europejczyków wciąż egzotycznej kultury Chin.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1974

źródło okładki: http://www.antykwariatpodkarpacki.pl

Aztek_Anonim | 2015-04-12

Książka ta zawiera zwięzły zarys kultury chińskiej od początku dziejów tej kultury do końca istnienia Cesarstwa. Chociaż jest to wartościowa pozycja z konieczności zawiera pewne uproszczenia bo opisy poszczególnych elementów kultury są przypisane epoce w których dana dziedzina przeżywała największy rozkwit np chińska poezja jest zawarta razem z zarysem panowania dynastii Tang (Poezja epoki Tang jest najbardziej znana i uważana powszechnie za najwybitniejszą w dziejach literatury chińskiej) Rodzi to pewne opuszczenia (Np twórczość poetów doby Królestw Walczących nie jest omówiona tylko co najwyżej wspomniana) Trzeba zdawać sobie oczywiście sprawę że autor musiał zawrzeć w tej książce dzieje kultury chińskiej co najmniej od czasów II tysiąclecia przed naszą erą aż do roku 1911 więc pewne opuszczenia i uproszczenia są konieczne. Poza tym można polemizować z oceną jaką autor wystawił ruchowi tajpingów. Mimo pewnych koniecznych skrótów jest to godna polecenia książka, zwłaszcza jak na...

Dominik | 2013-12-26
Przeczytana: listopad 2013

Książka, choć jest już starowinką stanowi nadal całkiem strawne (jak na swoje gabaryty) kompendium wiedzy o fazach chińskiej kultury w kolejnych epokach. Serdecznie polecam osobom, które zainteresowały się Chinami i chciałby poszerzyć wiedzę o "podstawach" kultury Han - największej i najważniejszej kultury współczesnych Chin.

bloodymaarta | 2015-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2015

Ciężkie tomisko nie ma co, a jednak zabrakło mi kilka rzeczy. Po pierwsze opis historii kończy się na XIX wieku, ale nie pojawił się żaden opis wojen opiumowych, zostały jedynie wspomniane raz lub dwa razy.
Dla osób mocno zainteresowanych Chinami, ale myślę że można znaleźć lepszą pozycję by zaspokoić głód wiedzy.

| 2013-07-15
Marcin | 2013-05-03