Świat Księcia Promienistego

The World of the shining Prince
japonia, historia
historia
tomsn

Książka przedstawia obraz Japonii średniowiecznej, a ściśle okres od połowy X w. do połowy XI w., okres rozkwitu cywilizacji Heian, ważki rozdział w dziejach kultury światowej. Dzieło to jest rekonstrukcją obrazu rzeczywistości sprzed tysiąca lat, dokonaną na podstawie dokumentu literackiego, jakim jest najwybitniejsze dzieło tego okresu, arcydzieło literatury japońskiej, "Opowieść o księciu Genji". "Nieczęsto się zdarza - pisze autor we wstępie - by okres bogaty i urozmaicony pod względem kulturalnym można było przedstawić przy pomocy jednego tylko dzieła literatury czy sztuki [...] jednakże powieść Murasaki daje nam tak żywy obraz losów arystokratycznego społeczeństwa X i XI wieku, że z pełnym usprawiedliwieniem możemy o społeczeństwie tym mówić jako o *Świecie Księcia Promienistego*.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1973

Jacek | 2017-06-24
Na półkach: Przeczytane, Historia, Mam
Przeczytana: 24 czerwca 2017

Bardzo trudno zdefiniować gatunek tej książki. Nie ma wątpliwości, ze jest to opracowanie naukowe, choć nie decyduje o tym znacząca liczba przypisów i naukowa bibliografia. Jest to na pewno wnikliwe studium epoki Heian w dziejach Japonii, jest to historia tego kraju (a przynajmniej jej pewnych aspektów) w IX-XII stuleciu, ale przede wszystkim jest to analiza i interpretacja epoki na podstawie dogłębnie potraktowanej literatury tego okresu ze szczególnym uwzględnieniem pracy Murasaki Shikibu "Opowieści o księciu Genji". I chyba właśnie pokazanie tła tej powieści, analiza i interpretacja dzieła, przedstawienie kultury epoki, pokazanie pewnych zagadnień społecznych na tle politycznym i gospodarczym stanowi treść pracy.
Obawiam się wszakże, że nie potrafię właściwie zarysować problematyki książki Ivana Morrisa. Jest ona na tyle pojemna, zawiera tak wiele wątków, że to czytelnik powinien sam szukać definicji, czym dzieło to jest. Mnie pozostaje tylko stwierdzić, że książka otworzyła...

Jedna z najlepszych pozycji poświęconych historii Japonii. Okres Heian to, obok Sengoku Jidai, najciekawsza według mnie część bogatej historii Kraju Kwitnącej Wiśni, dlatego cieszy mnie, że pan Morris w sposób nie tylko rzetelny, ale przede wszystkim niezwykle ciekawy i przejrzysty był w stanie przedstawić zawikłane losy dworu i arystokracji tamtych czasów. A jest co opisywać, okres Heian to wszak czas ogromnego rozwóju kultury, literatury, a także społeczeństwa japońskiego. Polecam każdemu miłośnikowi historii, nie tylko japońskiej.

kaiiko | 2011-03-08
Na półkach: Przeczytane, Japonia
Przeczytana: 07 listopada 2011

Godna polecenia. Doskonała lektura nie tylko dla fascynatów tematu, ale także osób, które z epoką Heian nie miały jeszcze kontaktu. Morris opisuje zagadnienia epoki w sposób czytelny, bardzo interesujący, a wszelkie zawiłe zagadnienia są przez niego dokładnie wytłumaczone. W oparciu nie tylko o główne zagadnienia historyczne epoki, ale także pomniejsze ciekawostki, autor buduje fascynujący obraz czasów Heian, wciągając czytelnika w Świat Księcia Promienistego.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-26
Przeczytana: 2007 rok

Jedna z najlepszych monografii historycznych, jakie czytałam. Jasny, zwięzły styl, lekki i zrozumiały dla czytelnika, ale nie spłycający tematu, nawet zawiłe i trudne do zaakceptowania różnice kulturowe wyrażający jasno i przystępnie. Godna polecenia.

inaya | 2015-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2015

Dawno nie miałam tyle przyjemności z lektury książki, bądź co bądź, naukowej.

malotka | 2013-02-24
Przeczytana: 23 lutego 2013

Książka, którą można polecić każdemu - zaawansowanemu japoniście, jak i zwykłemu czytelnikowi. Prosty, przystępny język sprawia, że czytanie treści o charakterze naukowym przychodzi prosto. No i w dodatku, książka dotyczy mojego ulubionego okresu w historii Japonii, czyli heian.

Esotherya | 2017-04-01
Na półkach: Przeczytane, O Japonii