Świat Księcia Promienistego

The World of the shining Prince
japonia, historia
historia
tomsn

Książka przedstawia obraz Japonii średniowiecznej, a ściśle okres od połowy X w. do połowy XI w., okres rozkwitu cywilizacji Heian, ważki rozdział w dziejach kultury światowej. Dzieło to jest rekonstrukcją obrazu rzeczywistości sprzed tysiąca lat, dokonaną na podstawie dokumentu literackiego, jakim jest najwybitniejsze dzieło tego okresu, arcydzieło literatury japońskiej, "Opowieść o księciu Genji". "Nieczęsto się zdarza - pisze autor we wstępie - by okres bogaty i urozmaicony pod względem kulturalnym można było przedstawić przy pomocy jednego tylko dzieła literatury czy sztuki [...] jednakże powieść Murasaki daje nam tak żywy obraz losów arystokratycznego społeczeństwa X i XI wieku, że z pełnym usprawiedliwieniem możemy o społeczeństwie tym mówić jako o *Świecie Księcia Promienistego*.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1973

Jedna z najlepszych pozycji poświęconych historii Japonii. Okres Heian to, obok Sengoku Jidai, najciekawsza według mnie część bogatej historii Kraju Kwitnącej Wiśni, dlatego cieszy mnie, że pan Morris w sposób nie tylko rzetelny, ale przede wszystkim niezwykle ciekawy i przejrzysty był w stanie przedstawić zawikłane losy dworu i arystokracji tamtych czasów. A jest co opisywać, okres Heian to wszak czas ogromnego rozwóju kultury, literatury, a także społeczeństwa japońskiego. Polecam każdemu miłośnikowi historii, nie tylko japońskiej.

kaiiko | 2011-03-08
Na półkach: Przeczytane, Japonia
Przeczytana: 07 listopada 2011

Godna polecenia. Doskonała lektura nie tylko dla fascynatów tematu, ale także osób, które z epoką Heian nie miały jeszcze kontaktu. Morris opisuje zagadnienia epoki w sposób czytelny, bardzo interesujący, a wszelkie zawiłe zagadnienia są przez niego dokładnie wytłumaczone. W oparciu nie tylko o główne zagadnienia historyczne epoki, ale także pomniejsze ciekawostki, autor buduje fascynujący obraz czasów Heian, wciągając czytelnika w Świat Księcia Promienistego.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-26
Przeczytana: 2007 rok

Jedna z najlepszych monografii historycznych, jakie czytałam. Jasny, zwięzły styl, lekki i zrozumiały dla czytelnika, ale nie spłycający tematu, nawet zawiłe i trudne do zaakceptowania różnice kulturowe wyrażający jasno i przystępnie. Godna polecenia.

inaya | 2015-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2015

Dawno nie miałam tyle przyjemności z lektury książki, bądź co bądź, naukowej.

malotka | 2013-02-24
Przeczytana: 23 lutego 2013

Książka, którą można polecić każdemu - zaawansowanemu japoniście, jak i zwykłemu czytelnikowi. Prosty, przystępny język sprawia, że czytanie treści o charakterze naukowym przychodzi prosto. No i w dodatku, książka dotyczy mojego ulubionego okresu w historii Japonii, czyli heian.

Kassandra | 2017-01-23
Przeczytana: 19 stycznia 2017