rozwińzwiń

Tumor Mózgowicz

Okładka książki Tumor Mózgowicz Stanisław Ignacy Witkiewicz
Okładka książki Tumor Mózgowicz
Stanisław Ignacy Witkiewicz Wydawnictwo: Fala utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
90 str. 1 godz. 30 min.
Kategoria:
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Wydawnictwo:
Fala
Data wydania:
1921-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1921-01-01
Liczba stron:
90
Czas czytania
1 godz. 30 min.
Język:
polski
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
44 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
93
92

Na półkach: , , ,

Za krótka na dłuższą opinię, więc: złoto. Czysta forma i absurd z czarnym humorem, co trzeba lubić, żeby „Tumor Mózgowicz” się spodobał. Ja bawiłam się wyśmienicie, osłodził mi przygotowania do egzaminu.

Za krótka na dłuższą opinię, więc: złoto. Czysta forma i absurd z czarnym humorem, co trzeba lubić, żeby „Tumor Mózgowicz” się spodobał. Ja bawiłam się wyśmienicie, osłodził mi przygotowania do egzaminu.

Pokaż mimo to

avatar
2446
2372

Na półkach:

Dostępny na: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/tumor-mozgowicz.html
W Słowniku Bohaterów Literackich czytam:
http://encyklopedia.interia.pl/slownik-bohaterow-literackich/news-tumor-mozgowicz,nId,2256531

"...Fantastyczne i nie do końca logicznie powiązane wydarzenia 'Tumora Mózgowicza' oraz bohaterowie, których czyny nie wynikają z jakiegokolwiek psychologicznego prawdopodobieństwa, są elementami Witkacowskiego teatru awangardowego. W jego konstrukcji można się dopatrzyć zarówno groteski, elementów surrealizmu (do którego sam Witkacy się nie przyznawał),jak i wielu twórczych odniesień do polskich i europejskich dokonań dramaturgii...."

Witkacy napisal "Tumora Mózgowicza" w 1920 roku i dlatego wydaje mnie się ważny poniższy fragment z Wikipedii:
".....W roku 1917 przyłączył się do grupy "formistów" i brał udział w jej wystawach. Dwa lata później, w roku 1919, wydał swoje główne dzieło estetyczne 'Nowe formy w malarstwie i wynikające stąd nieporozumienia' zawierające 'Teorię Czystej Formy'.... ..'Teoria Czystej Formy' została wykorzystana także w teatrze. Tutaj Witkacy okazał się wizjonerem i inspirował reżyserów. Pod wpływem teorii Witkacego wykreował swój teatr Tadeusz Kantor..."

Sam autor podkreśla we wstępie że "Tumor.." jest przykladem zastosowania 'teorii czystej formy', o której w Wikipedii czytam:
"....treść dzieła ma niewielkie znaczenie i może być zupełnie dowolna, natomiast istotnym składnikiem staje się forma. Jej dziwność, nieliniowość i brak harmonii mają wstrząsnąć odbiorcą, skonfrontować go z nieznanym i zmusić do głębszych przeżyć... ....Czysta forma zakładała zerwanie z realizmem i naturalizmem. Dzieło skonstruowane na zasadach czystej formy powinno charakteryzować się przypadkową tematyką oraz odrzuceniem następstwa logiczneo poszczególnych scen, deformacją, brakiem chronologicznych następstw w fabule, odrzuceniem praw psychologii, biologii i etyki. Czysta forma miała być środkiem prowadzącym do przeżycia 'Tajemnicy Istnienia'. Istotę teorii czystej formy Witkacy ujmował następująco: „chodzi mi o fantastyczność bez żadnego ładu i składu, aby na scenie człowiek mógł popełnić samobójstwo z powodu wylania się szklanki wody, ten sam stwór, który pięć minut temu tańczył z radości z powodu śmierci ukochanej matki”... ...Witkacy zakładał, że sztuka skonstruowana zgodnie z zasadami czystej formy spowoduje u widza po obejrzeniu przedstawienia stan podobny do wybudzenia się z dziwnego snu..."

Jakub Kasprzak w bardzo interesującym eseju pt "Męczennik Czystej Formy" mówi:
http://teatralny.pl/historia-teatru/meczennik-czystej-formy,1647.html

".....Mimo że dzisiaj Witkacy jest uznanym artystą, jego teoria Czystej Formy wciąż nie jest powszechnie znana. Powtarzane są te same nieporozumienia, które do szału doprowadzały go w latach międzywojennych, oskarżenia o programowy bezsens i wygłup. Nie ma dzisiaj twórców, którzy uważaliby się za uczniów Witkacego i którzy deklarowaliby czysto formalne eksperymenty..."

Z powyższego wysnuwam wniosek, że powierzchowna lektura prowadzi do odbioru tego dzieła jako wygłup i robienie sobie "dżadż" z czytelnika przez Witkacego, natomiast zrozumienie założeń "teorii czystej formy", jak i poznanie sporów o nią m. in. wewnątrz znakomitej trójki WGS, skutkuje zachwytem utworami Witkacego, Gombrowicza, Schulza, w tym, oczywiście, i omawianym "Tumorem..".
Aby było na koniec weselej, cytuję Tumora przemawiającego do Greena:
„.....Ty pudermantlu, ty lokaju skurtyzaniałej nieskończoności!..."
Tradycyjnie 10/10
.

Dostępny na: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/tumor-mozgowicz.html
W Słowniku Bohaterów Literackich czytam:
http://encyklopedia.interia.pl/slownik-bohaterow-literackich/news-tumor-mozgowicz,nId,2256531

"...Fantastyczne i nie do końca logicznie powiązane wydarzenia 'Tumora Mózgowicza' oraz bohaterowie, których czyny nie wynikają z jakiegokolwiek...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1129
915

Na półkach:

Tumor znaczy guz, więc tytuł wydaje się przewrotny i przepełniony ironią. We wstępie autor przedstawia swoją wizję współczesnego sobie teatru,w którym większa rolę odgrywa forma niż treść. Następnie w przedmowie przedstawia literaturę, z której czerpał inspiracje oraz wyjaśnienie tytułu, oraz przekaz aby sztuka nie obrażała naukowców. Następnie jest prolog, który jest poematem,w którym przedstawia swoje, pełne niezadowolenia, przemyślenia na temat świata. Dopiero wtedy mamy dramat właściwy. Motywy ukazane to pomieszanie rozumu, zdrada, równości i nierówności społeczne, "czystość rasowa" (nawiasem pisząc "dobry" temat przed wybuchem II WŚ),zazdrość, sława oraz intrygi by zdobyć sławę metodą "po trupach do celu", pożądanie, niespełniona miłość, zbrodnia, doprowadzanie do zbrodni. Dramatu nie czyta się przyjemnie, ukazuje bardzo negatywną stronę rzeczywistości, rodzina Tumora wydaje się być "patologiczna". Główny bohater jest skoncentrowany nad odkryciami w matematyce, szczególnie w funkcjach nadskończonych, których efektem ma być odkrycie, które nazywa "tumor" (chyba wszyscy naukowcy swoje odkrycia nazywają swoim nazwiksiem). Celem jego kariery jest wydobycie się z nizin społecznych, po części poczynił to żeniąc się z hrabiną Rozhulantyną (typowy dla autora sposób ironizowania). Dobry, jednak przygnębiający, jego przesłanie to wyrażenie przez autora swoich frustracji i rozczarowania rzeczywistością.

Tumor znaczy guz, więc tytuł wydaje się przewrotny i przepełniony ironią. We wstępie autor przedstawia swoją wizję współczesnego sobie teatru,w którym większa rolę odgrywa forma niż treść. Następnie w przedmowie przedstawia literaturę, z której czerpał inspiracje oraz wyjaśnienie tytułu, oraz przekaz aby sztuka nie obrażała naukowców. Następnie jest prolog, który jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
281
220

Na półkach: , , ,

Tumor Mózgowicz.
Kolejny utwór, w którym W. ujawnia swoje kompleksiki, ba! Komleksiory wielgachne, związane z urodzeniem. Błękitna krew etc . Niby szydzi, niby kpi, ale to powłoczka: "Ja,cham, bydlę zupełnie pierwotne".
Kobiety demoniczne. Arystokratki. Nimfomanki. Męskie typy i typki uzależnione od nich.
Miks konwencji. Obrazoburstwo. Dzikość wypowiedziana:
"Och czemuż, czemuż to nie mogę być króliczycą!"
Em. Si. Dżi. Eu. Nie można sie temu nie poddać.
Te Alefy i Tumory! Rozhulantyny i Alfredy... Cudne! Samo dla siebie i przez się. Uwielbiam Witkacego.
I have spoken.

Tumor Mózgowicz.
Kolejny utwór, w którym W. ujawnia swoje kompleksiki, ba! Komleksiory wielgachne, związane z urodzeniem. Błękitna krew etc . Niby szydzi, niby kpi, ale to powłoczka: "Ja,cham, bydlę zupełnie pierwotne".
Kobiety demoniczne. Arystokratki. Nimfomanki. Męskie typy i typki uzależnione od nich.
Miks konwencji. Obrazoburstwo. Dzikość wypowiedziana:
"Och czemuż,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1719
417

Na półkach: ,

Co jakiś czas mnie dopada takie szaleństwo, żeby zrobić kolejne podejście do Witkacego i co jakiś czas przypominam sobie, że jego komiczno-patetyczny styl, to nie moja bajka. Jak mam do niego wielką słabość jako do malarza i rysownika, o tyle jakoś nie trafia do mnie jako dramaturg. Subiektywnie, bo zapewne wielu osobom takie egzaltowane poczucie humoru na pewno się spodoba.

Dodatkowa gwiazdka za wiesz o kotkach - on ujął nawet mnie. :)
Aa, a, kotki dwa,
Szare, bure, obydwa.
Aa, a, kotki trzy,
Zjadły mózgi szare wszy.
Aa, a, kotki cztery,
Poszedł papa do hetery.
Aa, a, kotków pięć,
Mama czuje dziwną chęć.
Aa, a, kotków sześć,
Nieskończoność w szklance mieść.

Co jakiś czas mnie dopada takie szaleństwo, żeby zrobić kolejne podejście do Witkacego i co jakiś czas przypominam sobie, że jego komiczno-patetyczny styl, to nie moja bajka. Jak mam do niego wielką słabość jako do malarza i rysownika, o tyle jakoś nie trafia do mnie jako dramaturg. Subiektywnie, bo zapewne wielu osobom takie egzaltowane poczucie humoru na pewno się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    71
  • Chcę przeczytać
    39
  • 2021
    2
  • Witkacy
    2
  • Ulubione
    2
  • 2013
    2
  • Posiadam
    1
  • Literatura polska
    1
  • Wszystko inne
    1
  • Uni
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Tumor Mózgowicz


Podobne książki

Przeczytaj także