Janulka, córka Fizdejki

Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2015
Przeczytana: 11 lutego 2015

mpw | 2017-03-22
Przeczytana: 22 marca 2017

Trafną wskazówką, nie tylko dla tego utworu Witkacego, jest frazka
Pląsewicza: "Musisz to zrozumieć intuicyjnie, Gienku. Pojęciowo nikt temu rady nie da".
Aktualne niebywale - przemówię dalej Witkacym:
"(...) Tak jest, Mistrzu, szkolnictwo, sądownictwo, więzienia, szpitale wariatów i nową religię
dla zdziczałej masy. Zaczynamy wszystko od samiutkiego początku. Zapraszam państwa
wszystkich na mój aeroplan. Trudno — jesteśmy bądź co bądź ludzie cywilizacji (...)"

"(...) A teraz na koronację Fizdejki! Teraz zobaczymy, jak wygląda ta nowa rzeczywistość
— piąta rzeczywistość, według terminologii Leona Chwistka (...)".

By the way: konwersacje papa-Janulka wprost fantastyczne, bezkompromisowe, tematyka wszelaka, bez tabu. Oczywiście pełne absurdu, ale jakiego!

olaf2009 | 2017-05-29
Przeczytana: 20 maja 2017

Sztuka bardzo dziwna, trudno ją umiejscowić w czasie i przestrzeni. Głównym motywem są rozważania egzystencjalne, a konkretniej ich parodia. Pisana bardzo ironicznie, dochodzi do wielu morderstw na niby. Pomimo iż ma charakter prześmiewczy pobudza do refleksji.

marinseth | 2011-09-30

Ciekawa jestem, czy sam Witkacy rozumiał wszystko to, co napisał w tym dramacie.

Magda | 2011-05-16
Przeczytana: 2010 rok