Gra snów

Ett drömspel
Jeanett

źródło okładki: http://woblink.com/

Córka Indry przybywa na ziemię, by poznać ludzi i ich zajęcia. Powodowana jest ciekawością, ale jej podróż owocuje smutkiem i rozczarowaniem.
Dramat Strindberga utrzymany jest w konwencji onirycznej. Główna bohaterka spotyka na swej drodze wiele postaci (m.in. Oficera, Rozlepiacza Plakatów, Odźwierną). Co je łączy? To, iż są nieszczęśliwe. Każda z innego powodu. Każda ma swoją historię.
Rozmowy Córki Indry z ludźmi dowodzą słuszności sformułowanego przez Strindberga stwierdzenia, iż "to rozpacz być człowiekiem". Główna bohaterka w swej ostatniej kwestii charakteryzuje człowieka jako istotę wewnętrznie rozdartą i przeżywającą ból istnienia. Smutne, ale prawdziwe.
Wymowa utworu jest zdecydowanie pesymistyczna. Jednak nie tylko ludzkie nieszczęścia stanowią przedmiot rozważań autora. Strindberg podejmuje również problem miłości, piękna, sprawiedliwości, czasu, poezji, obowiązku, prawdy, błędów logiki czy ulotności szczęścia.
Dramat "Gra snów" jest niezwykle bogaty w...

Wabi | 2016-02-27
Przeczytana: luty 2016

W śnie poety córka Indry wędruje po świecie i zauważa jak ludzie narzekają na życie.

Kathlen | 2017-02-08
PanHrabia | 2017-01-17