Dzikie psy i hieny

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Leksykon Omegi". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
psy, hieny
popularnonaukowa
geokuba

Leksykon "Dzikie psy i hieny" zawiera 120 haseł. Opisy 41 gatunków wszystkich żyjących i współcześnie wymarłych zwierząt z rodziny psowatych i rodziny hien uzupełnione są rysunkami sylwetek zwierząt oraz mapkami obszaru ich występowania, a także informacjami o statusie populacji, stanie zagrożenia i ochronie danego gatunku. W hasłach ogólnych omówiono zachowania godowe zwierząt, ich życie społeczne, hierarchię w stadzie, strategię polowania, biologię rozrodu, opiekę nad potomstwem itp. Ważne miejsce w leksykonie zajmuje pies domowy - historia jego udomowienia, rodowód i współczesne rasy. Indeksy nazw łacińskich zwierząt i ich nazwy w czterech językach (angielskim, niemieckim, rosyjskim i francuskim) pozwalają na szybką identyfikację gatunku. Książka przeznaczona jest dla nauczycieli, studentów i uczniów klas o kierunku przyrodniczym, a także dla wszytskich zainteresowanych światem zwierząt.

źródło opisu: Wiedza Powszechna, 1998

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Skromna ale bardzo przydatna książeczka. Odrobinę jedynie zdezaktualizowana jeśli chodzi o przedstawione w niej ujęcie systematyki psowatych. Zawiera chyba jedyny w polskojęzycznej literaturze popularnonaukowej kompletny wykaz żyjących gatunków rodziny. Mimo olbrzymiej popularności wilka i psa domowego zapewne niewielu laików słyszało coś więcej, jeśli w ogóle, np. o południowoamerykańskich Canidae. Dziełko pana Kalety może stanowić świetny punkt wyjścia do dalszego pogłębiania wiedzy na temat różnorodności tej fascynującej grupy ssaków. Oczywiście i drugi bohater leksykonu wart jest uwagi.

geokuba | 2013-02-15
Przeczytana: 2009 rok