Pasterz

Tłumaczenie: Magdalena Słysz
Wydawnictwo: Albatros
THE SHEPHERD
lotnictwo, pilot,

Wigilia Bożego Narodzenia 1957 roku, Niemcy, Anglia Młody pilot RAF-u leci jednozałogowym myśliwcem typu Vampire do domu, do Anglii. Podczas lotu doznaje awarii – traci łączność i wysiadają mu główne przyrządy pokładowe. Ma mało paliwa, a ziemię w dole zasnuwa gęsta mgła. Zdany tylko na siebie, zaczyna kreślić na niebie trójkąty, aby zwrócić uwagę kontroli powietrznej najbliższej bazy powietrznej. Liczy rozpaczliwie, że obsługa radarów dostrzeże jego manewry, i kontrolerzy ruchu przyślą samolot ratunkowy, tak zwanego pasterza, który sprowadzi go na ziemię. Wtedy na niebie pojawia się stary bombowiec z czasów drugiej wojny światowej, mosquito, który podprowadza go do lądowania w nieczynnej bazie wojskowej Minton i znika w przestworzach. Młody pilot postanawia odszukać swojego wybawiciela, aby mu podziękować.

Książka wchodzi też w skład zbioru opowiadań czysta robota.

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2013

źródło okładki: strona wydawcy

Przyzwyczajona do tego, że Forsyth mocno stąpa po ziemi, nie spodziewałam się książki, która będzie jednocześnie tak nieskomplikowana pod względem fabuły, a z drugiej strony tak tajemnicza, ocierająca się o ciemną stronę. Przewidywalna od pierwszych stron a jednak wciągająca, wzbudzająca w czytelniku ogromne napięcie.
Autor pisze bardzo ciekawym językiem. Książka jest dość krótka, ma tylko 80 strona, ale dzięki temu nie ciągnie się w nieskończoność. Polecam.

Absurdalna | 2014-03-09
Przeczytana: 07 marca 2014

Wyobraź sobie, że jesteś pilotem. W czasie Wigilii musisz wykonać ostatni nocny kurs. Jest to Twój ostatni dzień w pracy, za niedługo zobaczysz swoich bliskich i razem spędzicie święta. Wystarczy tylko wystartować, obrać właściwy kurs i po niespełna 60 minutach, będziesz na miejscu. W głowie masz już obraz swojego domu, a w nozdrzach zapach kolacji. Ostatniej rzeczy jakiej się spodziewasz to błąd maszyny, a przecież Twój jednozałogowy myśliwiec typu Vampire, w którym jesteś zamknięty i otoczony ciemnością jest w razie awarii metalową trumną.

Spoglądasz na kompas - igła wychyla się w różne strony. Próbujesz nawiązać za pomocą radia kontakt z wieżą kontrolną - słyszysz jedynie szumy. A przecież to już 40 minuta lotu. Paliwa wystarczy na jakieś 80. Jesteś odcięty od świata, przede wszystkim od tych wszystkich ludzi na dole, którzy właśnie teraz spędzają wspólne chwile w gronie rodziny. Próbujesz przypomnieć sobie wszystkie porady na temat zachowania się w sytuacjach awaryjnych....

ryszpak | 2014-12-29
Przeczytana: 28 grudnia 2014

Raczej krótka nowelka, chętniej bym ją widział w jakimś zbiorze. Pomysł niby znany, ale jak to przeważnie u Forsytha się dzieje - bardzo dobrze rozwinięty.

Belesiu | 2013-12-30
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 26 grudnia 2013

Trudno jest mi jednoznacznie odnieść się do tego tytułu. Nie jestem specjalistą od Forsythe'a, ale parę jego rzeczy przeczytałem i zawsze były to pozycje, od których mocno tchnęło technicznym realizmem (czasem aż do przesady) i żelazną konsekwencją. Tym razem odebrałem jakieś mistyczne i niewyjaśnione przesłanie bardziej nadające się do zbiorów typu "strefa mroku" bądź czegoś w tym rodzaju.
Przeczytałem szybko i z przyjemnością, ale zdziwienie i lekki niedosyt pozostały.

Darek | 2016-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

Chciałem sobie przypomnieć czasy dzieciństwa kiedy chciałem iść do szkoły lotniczej. Jestem ze Śląska, gdzie górników jak grzybów po deszczu, a dzieci w przedszkolu czytają opowieści o skarbku (taki duch kopalni). Takich opowiadań jak to można było wysłuchać przy każdym kominku. Zasypany górnik , ciemno, bez wody i jedzenia, a obok towarzysz który pomagał przetrwać te trudne chwile, a jak przyszli ratownicy to się okazywało to samo co w tej książce. Nie zachwyca, nie zachęca, nie zmusza do myślenia. Ale za to ma taką cenę, że głowa mała. I zachęć tu człowieku dzieci do czytania i kupowania książek.

książkoholiczka | 2015-06-08
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 07 czerwca 2015

Nie chodzi o to, że jest to słabe ale po przeczytaniu zarysu fabuły na okładce można sobie środek darować bo nic więcej i tak się nie dowiemy. Kupowanie tego jest bez sensu, można stanąć obok regału w księgarni i po 15 minutach będzie po sprawie. Gdyby było w zbiorze opowiadań to w porządku. Historia też w sumie taka sobie. Bez szału.

macbull | 2017-02-01

W sumie już po przeczytaniu notki na obwolucie było wszystko wiadomo.jednak opowiadanie ma swój urok. Warto je jednak przeczytać choćby dlatego, że nie ma jak większość książek obecnie 500stron i można to łyknąć w jeden wieczór. Radziłbym jednak skorzystać z biblioteki, gdyż nie jest to raczej książka, do której się wraca.

Anna | 2014-01-30
Przeczytana: 26 listopada 2013

Owszem, dobrze napisana, ale od początku wiadomo jak to się skończy. 3 dyszki za chwilę przyjemności z czytania? Takie tam, żeby się na chwilę oderwać. Szału nie ma.

BMK | 2016-10-30
Przeczytana: 2016 rok