Pasterz

Tłumaczenie: Magdalena Słysz
Wydawnictwo: Albatros
THE SHEPHERD
lotnictwo, pilot,

Wigilia Bożego Narodzenia 1957 roku, Niemcy, Anglia Młody pilot RAF-u leci jednozałogowym myśliwcem typu Vampire do domu, do Anglii. Podczas lotu doznaje awarii – traci łączność i wysiadają mu główne przyrządy pokładowe. Ma mało paliwa, a ziemię w dole zasnuwa gęsta mgła. Zdany tylko na siebie, zaczyna kreślić na niebie trójkąty, aby zwrócić uwagę kontroli powietrznej najbliższej bazy powietrznej. Liczy rozpaczliwie, że obsługa radarów dostrzeże jego manewry, i kontrolerzy ruchu przyślą samolot ratunkowy, tak zwanego pasterza, który sprowadzi go na ziemię. Wtedy na niebie pojawia się stary bombowiec z czasów drugiej wojny światowej, mosquito, który podprowadza go do lądowania w nieczynnej bazie wojskowej Minton i znika w przestworzach. Młody pilot postanawia odszukać swojego wybawiciela, aby mu podziękować.

Książka wchodzi też w skład zbioru opowiadań czysta robota.

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2013

źródło okładki: strona wydawcy

M.FF | 2019-03-13
Przeczytana: 13 marca 2019

Wierzycie w duchy? Myślicie, że nie ma nikogo kto by nad wami czuwał, kto byłby waszym Aniołem Stróżem?
Młody kapitan RAF-u też nie wierzył, aż do Wigilii 1957r.....
Frederick Forsyth i taka książka? Szok! Do tej pory jestem pod wrażeniem tej jakże ciepłej i przytulnej opowieści.Wraca wiara!
Polecam!!!

eltoro | 2018-08-06

"leci jednozałogowym myśliwcem"?
A to są też dwuzałogowe myśliwce?Jedna załoga w kokpicie, droga na skrzydle...

macbull | 2017-02-01

W sumie już po przeczytaniu notki na obwolucie było wszystko wiadomo.jednak opowiadanie ma swój urok. Warto je jednak przeczytać choćby dlatego, że nie ma jak większość książek obecnie 500stron i można to łyknąć w jeden wieczór. Radziłbym jednak skorzystać z biblioteki, gdyż nie jest to raczej książka, do której się wraca.

Przyzwyczajona do tego, że Forsyth mocno stąpa po ziemi, nie spodziewałam się książki, która będzie jednocześnie tak nieskomplikowana pod względem fabuły, a z drugiej strony tak tajemnicza, ocierająca się o ciemną stronę. Przewidywalna od pierwszych stron a jednak wciągająca, wzbudzająca w czytelniku ogromne napięcie.
Autor pisze bardzo ciekawym językiem. Książka jest dość krótka, ma tylko 80 strona, ale dzięki temu nie ciągnie się w nieskończoność. Polecam.

BMK | 2016-10-30
Przeczytana: 2016 rok

Z seri siły nadprzyrodzone

Darek | 2016-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

Chciałem sobie przypomnieć czasy dzieciństwa kiedy chciałem iść do szkoły lotniczej. Jestem ze Śląska, gdzie górników jak grzybów po deszczu, a dzieci w przedszkolu czytają opowieści o skarbku (taki duch kopalni). Takich opowiadań jak to można było wysłuchać przy każdym kominku. Zasypany górnik , ciemno, bez wody i jedzenia, a obok towarzysz który pomagał przetrwać te trudne chwile, a jak przyszli ratownicy to się okazywało to samo co w tej książce. Nie zachwyca, nie zachęca, nie zmusza do myślenia. Ale za to ma taką cenę, że głowa mała. I zachęć tu człowieku dzieci do czytania i kupowania książek.

Michał | 2015-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2015

Szybka nowelka

książkoholiczka | 2015-06-08
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 07 czerwca 2015

Nie chodzi o to, że jest to słabe ale po przeczytaniu zarysu fabuły na okładce można sobie środek darować bo nic więcej i tak się nie dowiemy. Kupowanie tego jest bez sensu, można stanąć obok regału w księgarni i po 15 minutach będzie po sprawie. Gdyby było w zbiorze opowiadań to w porządku. Historia też w sumie taka sobie. Bez szału.

ryszpak | 2014-12-29
Przeczytana: 28 grudnia 2014

Raczej krótka nowelka, chętniej bym ją widział w jakimś zbiorze. Pomysł niby znany, ale jak to przeważnie u Forsytha się dzieje - bardzo dobrze rozwinięty.

Absurdalna | 2014-03-09
Przeczytana: 07 marca 2014

Wyobraź sobie, że jesteś pilotem. W czasie Wigilii musisz wykonać ostatni nocny kurs. Jest to Twój ostatni dzień w pracy, za niedługo zobaczysz swoich bliskich i razem spędzicie święta. Wystarczy tylko wystartować, obrać właściwy kurs i po niespełna 60 minutach, będziesz na miejscu. W głowie masz już obraz swojego domu, a w nozdrzach zapach kolacji. Ostatniej rzeczy jakiej się spodziewasz to błąd maszyny, a przecież Twój jednozałogowy myśliwiec typu Vampire, w którym jesteś zamknięty i otoczony ciemnością jest w razie awarii metalową trumną.

Spoglądasz na kompas - igła wychyla się w różne strony. Próbujesz nawiązać za pomocą radia kontakt z wieżą kontrolną - słyszysz jedynie szumy. A przecież to już 40 minuta lotu. Paliwa wystarczy na jakieś 80. Jesteś odcięty od świata, przede wszystkim od tych wszystkich ludzi na dole, którzy właśnie teraz spędzają wspólne chwile w gronie rodziny. Próbujesz przypomnieć sobie wszystkie porady na temat zachowania się w sytuacjach awaryjnych....