Zakazana historia 2

Wydawnictwo: Wydawnictwo Szachowe "Penelopa"
historia
Shazza

"Zakazana historia 2", to zbiór artykułów i esejów znanego historyka dr Leszka Pietrzaka, wieloletniego pracownika Urzędu Ochrony Państwa, IPN, a później Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Wszystkie tematy poruszane na łamach książki łączy jedna rzecz: są albo zapomniane, albo w powszechnym odczuciu kontrowersyjne. Tak kontrowersyjne, że autorzy podręczników historycznych od tych dla dzieci i...

Wszystkie tematy poruszane na łamach książki łączy jedna rzecz: są albo zapomniane, albo w powszechnym odczuciu kontrowersyjne. Tak kontrowersyjne, że autorzy podręczników historycznych od tych dla dzieci i młodzieży zaczynając, a na akademickich książkach kończąc wolą się nimi nie zajmować. Niezależnie od znanych faktów. Tymczasem tylko prawdziwa historia jest, jak mawiali Rzymianie "nauczycielką życia". Tylko znając i rozumiejąc przeszłość, możemy uniknąć popełniania tych samych błędów co nasi przodkowie w przyszłości. W tej książce można przeczytać coś o czym powinny się uczyć dzieci w szkołach, już od najmłodszych lat. W 1939 r. mieliśmy dwóch równie okrutnych okupantów: Niemców i Rosję Sowiecką, których tajne służby:

Gestapo i NKWD urządzały sobie konferencje i planowały wspólną eksterminację Polaków. Pietrzak odsłania także kulisy jednej z najbardziej tajnych operacji niemieckich służb specjalnych rozpoczętej w 1956 r., której celem było zrzucenie części odpowiedzialności za zagładę Żydów na Polskę. W tym celu, za przyzwoleniem ówczesnych niemieckich władz rozpoczęto lansowanie w światowych mediach kłamliwego terminu "polskie obozy koncentracyjne", na określenie niemieckich obozów zagłady.

Z tej książki dowiesz się także o zakazanych tematach w najnowszej historii. Dlaczego niektórzy publicyści i działacze żydowscy oskarżają kłamliwie Polaków o współudział w Holokauście. Jak polskie tajne służby dorabiały się na prywatyzacjach, a także o co walczy rosyjski gigant gazowy Gazprom w Polsce. Zapraszam do lektury i przemyśleń.

źródło opisu: http://www.penelopa.pl/produkty/zakazana-historia-2

źródło okładki: http://www.penelopa.pl/produkty/zakazana-historia-2

Czytnik | 2014-08-19
Na półkach: Przeczytane, 2014, Legimi
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Naprawdę słaba pozycja. Brak źródeł oraz bibliografii stawia ten zbiór na równi z gazetą codzienną oraz felietonami w niej zamieszczanymi. To nie jest historia tylko często jej wizja przedstawiona przez autora niepoparta żadnymi odnośnikami. Ta pozycja jak i nastepne z tego cyklu potwierdza tylko stwierdzenie, że "historia do dziwka" która każdego potrafi zadowolić według jego potrzeb. A nie o to chodzi... Autor swoje hipotezy [prawdopodobnie - brak odniesień do źródeł] przedstawia jako pewniki historyczne - nie wiemy gdzie jest fantazja, fikcja a gdzie fakt

Natalia Płatosz | 2017-12-25
Na półkach: Przeczytane, Różne, 2017, Kupić