Zakazana historia

Wydawnictwo: Wydawnictwo Szachowe "Penelopa"
978-83-62908-13-4
historia
Shazza

„Tylko prawda jest ciekawa” – zauważył Józef Mackiewicz. Ta prosta zasada nie obowiązuje w polskiej historii. Wciąż duża część tematów, ma nieoficjalny status tabu. Powody są różne. Na przykład w wypadku opisania tego jak faktycznie wyglądała obrona Westerplatte, niewielu zawodowych historyków ma ochotę na zmierzenie się z mitem. Nie chodzi nawet o to, że faktyczny przebieg obrony nie...

Nie chodzi nawet o to, że faktyczny przebieg obrony nie umniejsza bohaterstwa żołnierzy, tylko jeszcze bardziej pokazuje jakiego męstwa wymagało stawienie czoła znacznie liczniejszemu wrogowi. Historycy boją się pisać, że przynajmniej 6 polskich żołnierzy zostało zastrzelonych przez swoich w 4 za odmowę walki, a major Henryk Suchurski 2 września chciał poddać składnicę.

Tematem tabu są również komunistyczne zbrodnie. 27 lat po śmierci ks. Józefa Popiełuszki nie wiemy kto naprawdę dokonał mordu i kto go zlecił, i dlaczego prokurator, który chciał to wyjaśnić stracił pracę. Nie wiemy także, czy komunistyczne tajne służby PRL były zamieszane w zamach na papieża Jana Pawła II.

Nikt nie badał także działających pod koniec PRL-u „szwadronów śmierci”. Wiele wskazuje na to, że byli to oficerowie peerelowskich służb mający „licencję na zbijanie” wydaną przez najwyższe władze komunistyczne. Autorzy, wśród nich zawodowi historycy i dziennikarze podejmują te trudne, czasem niewygodne tematy w kilkudziesięciu tekstach opisujących wydarzenia od 1927 r. do czasów współczesnych.

źródło opisu: http://www.penelopa.pl/produkty/zakazana-historia

źródło okładki: http://www.penelopa.pl/produkty/zakazana-historia

moch | 2013-06-27
Na półkach: Przeczytane, Siły sensu, 2013

Kompendium podstawowych wiadomości o współczesnej historii "niepodręcznikowej".
7 gwiazdek, pomimo koszmarnych wpadek edytorskich, należy się za próbę popularyzacji wiedzy historycznej bez przemilczeń i zakłamań.

Czytnik | 2014-08-19
Na półkach: Przeczytane, 2014, Legimi
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Naprawdę słaba pozycja. Brak źródeł oraz bibliografii oraz stawia ten zbiór na równi z gazetą codzienną oraz felietonami w niej zamieszczanymi. To nie jest historia tylko często jej wizja przedstawiona przez autorów niepoparta żadnymi odnośnikami. Ta pozycja jak i nastepne z tego cyklu potwierdza tylko stwierdzenie, że "historia do dziwka" która każdego potrafi zadowolić według jego potrzeb. A nie o to chodzi... Autor swoje hipotezy [prawdopodobnie - brak odniesień do źródeł] przedstawia jako pewniki historyczne - nie wiemy gdzie jest fantazja, fikcja a gdzie fakt

Piotr | 2014-10-03
Przeczytana: 01 października 2014

Kupiłem tę książkę troszkę pod wpływem ipulsu. Intrygujący tytuł i okładka. "Zakazana Historia" To książka bardzo nie równa. Jako wielce ukrywana historia są podane fakty oczywiste obok faktycznie zapomnianych i ciekawych faktów Jak na przykład nie wyjaśniona śmierć generała Z w po zamachu majowym. Są też historie oczywiste jak rola SB w inwigilowaniu Jana Pawła i nieprawdopodobnie Jak sugestia że rząd Mikołajczyka na wyścigi zatrudniał się na etatach GRU. No i koniec jest rozczarowująco polityczny Ma się wrażenie ze za publikacje płaciła partia opozycyjna. Nie elegancka była również krytyka prof Kieresa bo nie potrzebna niczego nie wniosła ........ ale czytało się dobrze

Sensej | 2017-05-01
GOCHA | 2014-10-15