Zgłosuj na książki roku 2017

Nietzsche. Tom 1

Tłumaczenie: Andrzej Gniazdowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Współczesnych Filozofów". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Nietzsche. Tom 1
Filozofia, Nietzsche
filozofia i etyka
non

Na lata trzydzieste i czterdzieste przypada szczególne zainteresowanie się Heideggera metafizyką Nietzschego. W tym czasie wygłasza na uniwersytecie we Fryburgu cykl wykładów. Ich tekst z dodaniem notatek, konspektów i uzupełnień, opublikowany w dwutomowym zbiorze Nietzsche, stanowi jedną z najważniejszych prac w dorobku autora Bycia i czasu. Nie jest to praca czysto interpretacyjna. Heidegger podejmuje dyskusję z poglądami "ostatniego metafizyka", poddaje radykalnej krytyce europejskie myślenie od Platona do Nietzschego. Pojawiają się tu także nowe hasła-problemy, np. "kres metafizyki", "dzieje nihilizmu", "krytyka myślenia wedle wartości", "przezwyciężenie metafizyki", "krytyka techniki", istotne dla rozwoju myśli późniejszej, zwłaszcza post-modernistycznej. Tom pierwszy obejmuje wykłady i studia z lat 1936, 1937 i 1939 poświęcone głównym wątkom myśli Nietzschego ("wola mocy", "wieczny powrót", "przewartościowanie wartości").

źródło opisu: Państwowe Wydawnictwo Naukowe ( PWN ) 1998

źródło okładki: Państwowe Wydawnictwo Naukowe ( PWN ) 1998