Bigamista

2013-03-18
2013-03-18
Tomasz Illg
małżeństwo kłamstwo bigamia

Kolejny „oszust z Tindera”? Jak widać od zawsze ( nawet w czasach bez internetu) byli tacy oszuści. Co prawda to inna historia niż w hicie netflixa ale także prawdziwa i oparta na faktach. Patrząc z boku mowie, że ja nie nabrałaby się na takie kłamstwo. A jeżeli byłabym zakochana i byłabym na miejscu głównej bohaterki? Łatwo oceniać kogoś jeżeli nie jest się w takiej sytuacji. To nie jest jedynie historia o bigamiście ale o tym jak łatwo jest kogoś zmanipulować. O tym jak dużo ktoś ( w tym przypadku kobiety) jest w stanie poświecić w imię miłości i osoby, która jest dla niego ważna. Pomimo wielu wątpliwości bohaterki wierzyły, że ich ukochany jest z nimi szczery i potrzebuje pomocy.
Mary kiedy poznała Willa nie była naiwną nastolatką ale młodą odpowiedzialną mamą, która szukała poważnego związku. To właśnie on miał zapewnić im bezpieczeństwo i stać się nie tylko partnerem ale i ojcem dla jej córki. Wszystko początkowo układało się bardzo dobrze… jedyne dziwne zachowanie mężczyzny to całkowite oddanie się pracy, w której potrafił znikać na długie tygodnie. Agent CIA? To by tłumaczyło jego ciągłą nieobecność. Tysiące kłamstw i wymówek budowały jego świat a zarazem niszczyły świat jego ofiar. Okradał je nie tylko z pieniędzy ale przede wszystkim z wiary w drugiego człowieka i własnej godności. 9/10⭐️

Po przeczytaniu książki wręcz nie mogłam uwierzyć, i zaczęłam się zastanawiać, czy Mary była aż tak zakochana, że nie widziała tego co się wokół niej dzieje ? Czy była aż tak naiwna? Ale żeby przez 6 lat nic nie zauważyć! Szok! Ale życie pisze różne scenariusze i te wstrząsające historie też. Ciekawa i wciągająca lektura. Polecam.

Wciągająca jak dobry kryminał.

Wciągająca jak dobry kryminał.

"Każde ze wspomnień niesie jakąś naukę i jest coś warte,
bez względu na to, czy przynosi ból, czy szczęście."

Książka opisuje przeżycia kobiety uwikłanej w bigamiczny związek pełen zakłamania, niepewności, wyzyskiwania. Czasem było trudne do uwierzenia, że można być tak naiwnym, jednak będąc w coś zaangażowanym, człowiek nie widzi obiektywnie całej sytuacji, a mechanizmy uzależnienia wypaczają często zdrowy rozsądek. Lektura uświadamiająca istnienie problemu bigamii - a o to autorce przede wszystkim chodziło. Dla mnie ok.

"Każde ze wspomnień niesie jakąś naukę i jest coś warte,
bez względu na to, czy przynosi ból, czy szczęście."

Jestem wielką fanką książek należących do literatury faktu, a będących opisem życia osób skrzywdzonych przez swoich najbliższych - przeczytałam wiele takich opowieści, każdorazowo zapytując samą siebie "jak to możliwe, że ktoś doznał tak wiele krzywd?", jednak w przypadku Mary Turner Thompson zastanawiałam się raczej, jak to możliwe, że ona wciąż przy nim była.

"Bigamista" to opowieść kobiety, którą mąż zdradzał, miał inne żony, inne dzieci i rodziny. Will był czułym mężczyzną i kochankiem na początku, gdy zabiegał o Mary i gdy założyli rodzinę, jednak później stopniowo się od niej oddalał, znikał z jej życia tłumacząc się niejasno swoją pracą w agencji CIA.

Autorka książki stopniowo odkrywa przed nami kolejne kłamstwa i półprawdy, którymi latami karmił ją mąż, a my stopniowo pytamy siebie coraz częściej "jak mogłaś być tak zaślepiona, głupia?". Ale miłość ma swoje prawa. Kto wie czy któraś z nas nie postąpiłaby podobnie na miejscu autorki?

Will jest klasycznym przykładem psychopaty, człowieka żerującego na innych, aby spełniać swoje zachcianki, wykorzystującego innych do zdobywania pieniędzy na jego utrzymanie i nieliczącego się z ich uczuciami.

Pod względem narracyjnym nie jest to wybitne dzieło sztuki, jednak stanowi fascynujący portret człowieka o skłonnościach psychopatycznych, co samo w sobie podnosi wartość "Bigamisty".

"Bigamista"...

Książka opowiada o przypadku ekstremalnym, ale w życiu często spotykamy sie z takim wykorzystywaniem emocjonalnym na rożnych płaszczyznach, tylko cieżko nam do siebie dopuścic tą świadomość.

książka w pierwszej części fascynująca, opisująca tworzenie fikcji przez socjopatę i ślepe zaufanie ofiary. w drugiej części napięcie znacząco opada.. ;)

„Pewnie myślicie, co to za głupia, nierozsądna kobieta. Jak mogła nie zauważyć, że jej mąż ma kogoś innego. Inną rodzinę, inne kobiety. Nawet inną tożsamość. Zanim osądzicie autorkę książki, spójrzcie w drugą stronę. Will okazał się świetnym manipulatorem, zagrał na uczuciach Mary, rozkochał ją w sobie, stworzył pozory bycia rodziną, utkał sieć kłamstw. Znalazł ofiarę. Człowiek zakochany w drugim człowieku jest skłonny do zrobienia wielu rzeczy. Miłość rozumie bardzo wiele. I do tego przekonuje Mary. Próbuje pokazać, że to nie ona jest winną w tej sytuacji – jest ofiarą przestępstwa i manipulacji, a to może przydarzyć się każdemu z nas”.

Cała recenzja: http://bohater-fikcyjny.blogspot.com/2015/09/38-drapieznik-owca-socjopata-bigamista.html

Zapraszam do przeczytania. Opinia wielu osób jest według mnie bardzo krzywdząca.

wstrząsająca historia, o tym jak bliski człowiek i życie z nim, może okazać się kłamstwem

zapowiadało się ciekawie, ale skończyło słabo

zapowiadało się ciekawie, ale skończyło słabo

• Domowa biblioteczka
  • Czeka w kolejce czyli mam i przeczytam
  • <2015
  • Prawdziwe historie #Biografie #Wspomnienia