Aleksander von Humboldt: Jego życie i dzieło

Okładka książki Aleksander von Humboldt: Jego życie i dzieło Herbert Scurla
Okładka książki Aleksander von Humboldt: Jego życie i dzieło
Herbert Scurla Wydawnictwo: Wydawnictwo "Śląsk" Seria: Z medalionem biografia, autobiografia, pamiętnik
Z medalionem
Alexander von Humboldt
Wydawnictwo "Śląsk"
1978-01-01
1978-01-01
Alfred Ligocki
biografia Humboldt nauka podróże

Jeden z przyjaciół Aleksandra von Humboldta powiedział po jego śmierci, iż im większy człowiek, tym ciężej wyrazić się w słowach o jego dokonaniach. Należący do najwybitniejszych uczonych wszech czasów Humboldt był człowiekiem pełnym sprzeczności. Niekwestionowane osiągnięcia naukowe stworzyły z niego już za życia legendę. Będąc z natury przekornym, posiadając poglądy demokratyczne i republikańskie (zawsze twierdził że jest człowiekiem zasad 1789 roku),sporą część swojego życia spędził na dworze dwóch despotów: Fryderyka Wilhelma III oraz Fryderyka Wilhelma IV. Gardząc feudalizmem i arystokracją był jednocześnie szambelanem władców Prus. Estyma, jaką się cieszył dzięki swemu geniuszowi, pozwalała mu na taką ekstrawagancję. Sfery dworskie nienawidziły go, a on nie robił sobie z tego nic. Częstował ich szyderstwem, wiedząc, że jego pozycja jest nie do ruszenia. Zanim, z powodu braku środków na działalność naukową, stał się zawodowym dworzaninem, zwiedził i opisał w swych pracach większą część świata. Jego prace pisane w sposób przystępny nawet dla laików były w tamtych czasach prawdziwymi bestsellerami. Wielkim jego osiągnięciem było również promowanie wielu utalentowanych ludzi, dzięki czemu spora ich liczba mogła zrobić karierę. Aleksander von Humboldt uchodzi za uczonego, który szerokością swych horyzontów ogarniał całość ówczesnej wiedzy przyrodniczej. Biografia została napisana językiem żywym, stroniącym od dłużyzn. Biorąc pod uwagę życiorys tak bogaty w wydarzenia, można powiedzieć że autor podołał niełatwemu zadaniu.
Książkę polecam osobom zainteresowanym historią nauki i jej skomplikowanym relacjom ze światem wielkiej polityki i wiary.

Aleksander von Humboldt jest tym dla Niemców, kim dla Polaków Maria Skłodowska-Curie, albo Mikołaj Kopernik. O jego dokonaniach mało kto w Polsce wie, a szkoda, bo to naprawdę postać nietuzinkowa i wszechstronna. Jego obszar zainteresowań jest imponujący - botanika, zoologia, chemia, matematyka, geologia, geografia, politologia, polityka, socjologia, a z zamieszczonego w książce autoportretu wynika, że był także niezłym rysownikiem. Jego opus magnum to 5-cio letnia podróż naukowa do Ameryki Południowej i Środkowej, która została podsumowana w wielotomowych opracowaniach ze słynnym "Kosmosem" na czele.
Tyle o Humbolcie, a jak się czytało książkę? Bardzo nierówno - nieco nużący początek, potem fascynujący opis podróży. Niestety, końcowe rozdziały trudne do przebrnięcia, ze względu na skomplikowane opisy służby na dworze dwóch pruskich królów, a także nieco już archaiczny język autora. Mimo wszystkich tych wad książka na pewno warta przeczytania.

• ⦿ ~ Biografie/autobiografie/pamiętniki/wspomnienia
  • PRIORYTET
  • Biografie
  • POPULARNO-NAUKOWE
  • Kolonizacja, konkwista, odkrycia geograficzne
  • Chcę przeczytać (mniej pilne)
  • Monografie i opracowania historyczne

Dodaj cytat z książki Aleksander von Humboldt: Jego życie i dzieło