Zerwane zaręczyny

Cykl: Herkules Poirot (tom 21) | Seria: Klasyka Kryminału
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Sad Cypress
kryminał, herkules, poirot, christie

Czy Elinor, dziedziczka fortuny, otruła córkę ogrodnika, która odebrała jej narzeczonego? Na pewno w rozpaczy życzyła jej śmierci... Sąd skazał Elinor, ale Herkules Poirot nadal uparcie bada sprawę. Czy chodzi o spadek, czy o niewyjaśnioną tajemnicę rodzinną? Detektyw toczy walkę z czasem, własnymi wątpliwościami oraz ze świadkami, którzy kłamią przy filiżance angielskiej herbaty... Niektórzy w dobrej wierze, jak zakochany w Elinor lekarz. Czy niesmaczna pasta łososiowa oraz zwodniczy zapach czerwonej róży bez kolców przeszkodzą Herkulesowi odkryć zabójcę?

źródło opisu: http://publicat.pl/

źródło okładki: http://publicat.pl/

Koronczarka | 2018-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2018

Różnej jakości są kryminały Agaty Christie. Z rzadka znajdują się i takie, które mnie nużą. Ale nie ten. Ten raczej zaliczyłabym do tych bardziej udanych. Herkules Poirot tym razem pomaga zakochanemu mężczyźnie, którego wybranka oskarżona jest o morderstwo, a na dodatek wszystko wskazuje na to, że rzeczywiście je popełniła. Akcja na tyle zawikłana i błyskotliwa, że skutecznie pomogła mi znieść rosnący rajzefiber. Miłych wakacji wszystkim życzę :)

chrispu | 2016-09-07

Dosyć szybki w czytaniu kryminał z miłosnym podtekstem. Co prawda przez większą część książki cała akcja dzieje się prawie w jednym miejscu ale duża ilość interesujących dialogów powoduje iż ma się wrażenie dynamizmu. Autorka tu na szczęście nie przynudza głębokimi przemyśleniami bohaterów i wielokrotnie złożonymi zdaniami, stawiając nacisk na krótkie opisy i dialogi. Co do intrygi - można się samemu pobawić w zgadywanie, jest sporo szczegółów naprowadzających i bardzo długo nic nie jest oczywiste. No i jak zwykle końcowe wywody Poirota - co, kto, kiedy i dlaczego, są dosyć zagmatwane i (przynajmniej ja) musiałem się cofnąć do treści przeczytanej by zrozumieć o czym on mówi.
Kryminał można przeczytać bardzo szybko, intryga jest dosyć wciągająca. Odcinek serialu "Poirot" opowiadający o zdarzeniach z tej książki, całkiem wiernie wydarzenia w niej opisane.

Dominika | 2017-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2017

Elinor Carlisle zostaje oskarżona o otrucie Mary Gerrard, dziewczyny z powodu której zerwała zaręczyny ze swoim narzeczonym. Nie wszyscy jednak wierzą w jej winę, dlatego Herkules Poirot próbuje przyjrzeć się faktom, które działają na niekorzyść pozwanej. Wyjścia są dwa, albo wszystko się zgadza albo pozory mylą.

Zabójcy nie odgadłam, od początku stawiałam na jedną osobę i się jej trzymałam. Niesłusznie. :D Zawiodłam się na wytłumaczeniu zagadki, oczekiwałam pozytywnego szoku, ale nie doczekałam się. Oczywiście Poirot podał wyjaśnienie, lecz muszę przyznać, że akurat tutaj nie błyszczał, nie grał głównej roli. Tego mi brakowało, choć z drugiej strony to chyba dobrze, bo tutaj mnie autorka zaskoczyła.

Także od momentu uzasadnienia książka jakby stała się gorsza, ale zanim do tego doszło czytało mi się super, historia była wciągająca, byłam ciekawa dalszego ciągu. Poirot dociekał i węszył, odkrywał sekrety, aż był pewny co się naprawdę stało. Morfina, słowo klucz.

Justyna | 2015-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2015

Czas ferii sprzyja lekturze, tak więc za tę lekturę się zabrałam. Będąc w bibliotece wzrok mimowolnie poniósł mnie do półki z twórczością Agaty Christie. Znajomość z utworami pani Agaty Christie zawarłam dość niedawno i po pierwszym spotkaniu wcale nie byłam taka zachwycona. Może nie porwała mnie tamta historia... Wspominam o tym dlatego, że z książką "Zerwane zaręczyny" było zupełnie inaczej. Gdy przeczytałam o czym będzie ta książka pomyślałam, a będzie to romansidło z elementem zagadki kryminalnej, ok może być ciekawie. No i było, ale nie romans w tej książce był najważniejszy. Miłość jest tu tylko punktem wyjścia do rozwiązania zagadki, której jak zwykle podejmuje się niezastąpiony Herkules Poirot. Gdy czytałam ostatnie 30 stron książki co chwilę mówiłam ALE FAZA, bo nie mogłam uwierzyć w to co wymyśliła autorka. Podsumowując jest to bardzo ciekawa książka, która skłoniła mnie do przeczytania kolejnych utworów Agaty Christie.

patusia_dorota | 2013-08-08
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 08 sierpnia 2013

Do czego może doprowadzić miłość?

„Miłość to zagadkowa, potężna siła. Potrafi zmienić skończonego łajdaka w anioła i kogoś zupełnie przyzwoitego skłonić do zbrodni.”

Miłość to niebezpieczna gra. Czasem zdaję nam się, że kochamy, że jesteśmy dla tej osoby wstanie zrobić wszystko. Nie widzimy po za nią świata. Ale czy bylibyśmy w stanie zabić, by móc żyć szczęśliwie?

Elinor jest młodą kobietą zakochaną po uszy w Roddym, dalekim kuzynie. Razem się wychowywali, razem spędzali wiele czasu. Teraz planują ślub, jednak Robby nie podziela uczuć narzeczonej. Razem wyjeżdżają do wspólnej ciotki, by zaopiekować się nią w jej ostatnich chwilach. Ciocia Laura ma oddać im w testamencie swój majątek, jednak przedwcześnie umiera. Przed śmiercią powiedziała jednak, by przekazać jej wychowance Mary część pieniędzy. Okazuję się, że Robby zakochał się w dziewczynie. Zaręczyny zostają zerwane. Czy zdradzona kobieta zdolna będzie zdolna do wielkiej zbrodni?

„Zerwane zaręczyny” są kolejnym...

Paweł | 2015-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2015

Kolejna ciekawa historia i kolejne ciekawe zdarzenia. Czasem miłość zdolna jest posunąć każdego z nas do niewytłumaczalnych wyborów i różnych dziwnych decyzji. Jeden mężczyzna, dwie kobiety i sprawa wydaje się jasna. Jednak nie wszystko jest takie łatwe i proste do zrozumienia. Zdarzyło się morderstwo, poznane są intencje i okoliczności i jak zwykle by to rozwikłać pojawia się Hercules Poirot, który zjawia się by pomóc rozwikłać ,,zagadkę" morderstwa. W tej książce Poirota było trochę mało, lecz występuje bardzo ciekawy opis przbiegu rozprawy sądowej. Polecam.

Bardzo udany kryminał, ale przede wszystkim bardzo udana intryga, do końca byłam w sidłach niewiedzy, mimo prób rozwiązania zagadki. Polecam !!

Ewa Żelazo | 2018-01-13
Przeczytana: styczeń 2018

Dwoje ludzi, którzy znają się od dzieciństwa. Zaręczeni a już należący do jednej rodziny. Pewnego dnia otrzymują anonimowy list, w którym nadawca sugeruje przyjazd do posiadłości ukochanej ciotki. Z listu wynika, że bogatej, schorowanej kobiecie ewidentnie ktoś zagraża, więc jeśli zależy im na tym, by otrzymać dawno obiecany spadek, niezwłocznie powinni udać się w podróż…

Agathy Christie nie czytałam już dawno. Zapomniałam jak dobra to rozrywka. Polecam.

FannyBrawne | 2016-05-24

Elinor Carlisle z pozoru ma wszystko, o czym może marzyć młoda kobieta, ale to tylko pozory. Po śmierci ciotki dziewczyna dziedziczy spadek, ale traci narzeczonego, który zakochał się w Mary Gerard, służącej ciotki. Wkrótce Mary ginie, a Elinor zostaje oskarżona o morderstwo. Wszystcy są przekonani o jej winie. Poza lekarzem Peterem Lordem, który jest bez pamięci zakochany w Elinor. Mężczyzna prosi Herkulesa Poirota, by dowiódł niewinności kobiety. Tropiąc mordercę, Herkules odkrywa tajemnice sprzed lat...

Powieść oczarowuje klimatem i niesamowitym stylem Christie. Chociaż nie jest to jej najlepsza powieść, wkrótce się wciągnęłam i nie mogłam się oderwać. Moją uwagę przyciągnęły dwie postacie - Elinor i Peter. Ona z pozoru jest zimna i opanowana, ale skrywa namiętną, wrażliwą naturę. Choć nie była ideałem, to bardzo ją polubiłam i wzbudziła moje współczucie. Myślę, że jest to bardzo ludzka postać, której życiem rządzą uczucia i która nie chce nikogo skrzywdzić, ale ciężko jest jej...

Inez | 2015-01-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015

Sprawa wydaje się być oczywista: Dnia 27 lipca 1939 roku o pół do czwartej po południu w posiadłości Hunterbury zamordowana zostaje 21-letnia Mary Gerrard. Z całą pewnością morderczynią jest powściągliwa, wyrachowana i pazerna na pieniądze Elinor Katharine Carlisle, która, pod pozorem gościnności, podsunęła ofierze zatrutą kanapkę z pastą rybną. Motyw: ukrywana zawiść i zazdrość o bliskiego sercu Rodericka. Sąd jest już bliski wydania prawomocnego wyroku, ale na szczęście proces obserwuje niezastąpiony Herkules Poirot, dla którego nie jest pewnym nic, czego sam nie potwierdzi na drodze własnego śledztwa.

Znany ze swej dogłębnej dedukcji, genialny „mały Belg”zaczyna drążyć w przeszłości bohaterów (zarówno tych żyjących, jak i tych umarłych) i wyciąga na światło dzienne tajemnice oraz niecne uczynki, które znacząco wpływają na teraźniejsze wydarzenia. Poirot ze zdumiewającym pietyzmem i zaangażowaniem zwraca uwagę na każdy, nawet najdrobniejszy szczegół: znaleziony strzępek...