Szklana Góra - ponure baśnie

Wydawnictwo: Studio Truso
horror
Emill

Ten niewielki zbiorek zawiera dwanaście baśni. Większość z nich ma ponury charakter. Są tu zatem kruki, krople krwi i zakazane księgi. Dziwne dziewczynki o czarnych włosach i żelazne zęby. I smutek nakręcanej księżniczki. Owe mroczne, ponure baśnie zostały znalezione dawno temu przez autora. Zdarzyło się bowiem tak, że zawędrował on pod zardzewiałą bramę starego Ogrodu. Przyciągnął go tam...

Owe mroczne, ponure baśnie zostały znalezione dawno temu przez autora. Zdarzyło się bowiem tak, że zawędrował on pod zardzewiałą bramę starego Ogrodu. Przyciągnął go tam lekki, słodkawy zapach wanilii i dym z palonych liści. Ogród wyglądał na opuszczony, pełen powykręcanych drzew i skrzeczących wron. Autor nie lękał się jednak i poszedł w głąb Ogrodu, aż - na starej ławce stojącej pod drzewem pełnym dorodnych jabłek - znalazł starą księgę o pożółkłych kartach. To z niej pochodzi owe dwanaście baśni.
Możesz je przeczytać, jeśli chcesz. Nie jest ich w końcu zbyt wiele. Nie czytaj ich wszakże szybko. Te baśnie czyta się powoli. Niektóre szybko zapomnisz. Niektórych nie zapomnisz nigdy. Jedna z nich jest specjalnie dla Ciebie.
A jeśli zdecydujesz, by któreś z baśni poznało Twoje dziecko, wybierz ową baśń ostrożnie. To w końcu ponure baśnie ze starej, pożółkłej księgi.

Pozycja dostępna za darmo na portalu wydaje.pl :)

źródło opisu: Wydaje.pl

źródło okładki: Wydaje.pl

Alicya Oss | 2014-02-09

Baśnie ponure /Szklana Góra - Marcin Podlewski/

„Możesz je przeczytać, jeśli chcesz. Nie jest ich w końcu zbyt wiele. Nie czytaj ich wszakże szybko. Te baśnie czyta się powoli. Niektóre szybko zapomnisz. Niektórych nie zapomnisz nigdy. Jedna z nich jest specjalnie dla Ciebie”.

„Inspekcja” z „Zombiefili” Marcina Podlewskiego jest jednym z najlepszych opowiadań, jakie miałam okazję czytać. Bez obaw więc sięgnęłam po jego „Szklaną Górę” – zbiór dwunastu ponurych baśni.

W tej krótkiej książce, autor zanurza nas w światach bez happy endów, w światach nasiąkniętych smutkiem i rezygnacją. Czytając, podskórnie czujemy, że nadchodzi nieuniknione, towarzyszy nam niepokój. Sieć misternie połączonych obrazów tworzy bogaty zbiór przetrąceń, zdziwień i groteskowej złożoności. Klimat majestatycznej grozy, doprawionej czarnym humorem, przeszywa lasy, chatki, zamki, jaskinie…wraz z zapachem wanilii – raz...

Dzikowy | 2014-05-27

Za siedmioma stacjami metra, za dwiema przesiadkami, w mieście pełnym legend o syrenach, bazyliszkach i słoikach, w którym przed wiekami żyli mądrzy królowie i piękne księżniczki, mieszkał Marcin, który uwielbiał baśnie. Szczególnie lubił te melancholijne i smutne, w których nieszczęśliwa dziewczynka ginęła z głodu lub zgryzoty, nowożeńcy rozstawali się przed skonsumowaniem związku, a szlachetna elfia czarodziejka wdowiała i snuła się latami po lasach, śpiewając smutne pieśni. A nie, to akurat u Tolkiena.

Ale najbardziej kochał te baśnie, których nigdy nie przeczytał, bo znajdowały się tylko w jego głowie. Dlatego pewnego dnia chwycił laptop i postanowił pokazać je wszystkim tym, na których, jak i na niego samego, rzucona została straszna klątwa wyobraźni.

Pracował ciężko o suchym chlebie i o kawie, a gdy tylko chciał odejść i odpocząć, baśnie w jego głowie krzyczały, błagając o wolność. Dlatego wracał do swojej klawiatury i przelewał je na ekran, kreując stare królestwa, potężne...

| 2013-03-18

Chodź, opowiem Ci bajkę...

No, może nie bajkę, a baśń. Ponurą baśń. Dwanaście ponurych baśni. I nie ja je opowiem, tylko niejaki Marcin Podlewski... zobacz więcej ---> http://papierowy-ogrod.blogspot.com/2013/03/basnie.html

Moriana | 2013-03-31
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 28 marca 2013

Choć opinia przeczytana na papierowy-ogrod.blogspot.com mnie zachęciła, tytuł książki (i zarazem pierwszego opowiadania) przypomniał mi o ukochanym zbiorze z baśniami „Woda żywa”, a wstęp odpowiednio mnie nastroił, z początku byłam rozczarowana. Opowieści nie wydawały mi się tak ponure, jak się spodziewałam, a na dokładkę jakby niedokończone. Jak ćwiczenia z tworzenia klimatu.
Niektóre baśnie nie były dokładnie ponure, a raczej smutne, ale w większości brakowało dla mnie tego magicznego Czegoś, przez co nie można się oderwać…
…A potem nagle odkryłam, że coś złapało mnie za serce. Udało się to dwóm baśniom, a jeszcze parę przypadło mi do gustu.
I chociaż miałam potrzebę, by w historiach było coś więcej, coś bardziej, muszę autorowi przyznać, że stworzył równy, baśniowy klimat. Oraz wywołał wenę.

Tomasz Krzywik | 2013-05-12

Kapitalny zbiorek, wziął mnie, przyznam dość szczerze, z zaskoczenia. Nie spodziewałem się zbyt wiele po darmowej publikacji, co najwyżej opowiastek na poziomie gimnazjum, a tymczasem...
Tymczasem zbiorek mnie zauroczył. Kapitalnie napisany, każda historia zupełnie inna, wciągająca klimatyczna. Niech mnie, autor ma naprawdę konkretny warsztat i szkoda by było, gdyby miał się zmarnować na takich "indykach". Polecam szczerze. Choć książeczka jest nieco krótka, to długość tutaj nie gra roli, w końcu mamy do czynienia z darmową pozycją. Zbiorek klimatyczny, dobrze wykonany - szczerze polecam!

Chwasciara | 2016-09-27
Lemur | 2016-08-31