Klub Mefista

Tłumaczenie: Elżbieta Piotrowska
Cykl: Rizzoli/Isles (tom 6)
Wydawnictwo: Albatros
Mephisto Club
Barbara

Inne wydania

Łacińskie słowo 'Zgrzeszyłam', zapisane krwią w miejscu brutalnego zabójstwa młodej kobiety, to w dzień Bożego Narodzenia ponure motto dla lekarza sądowego Maury Isles i detektyw Jane Rizzoli. Obie kobiety szybko ustalają powiązania ofiary z psychiatrą Joyce O`Donnell, członkinią tajnego stowarzyszenia „Klub Mefista”. W ekskluzywnej rezydencji na Beacon Hill członkowie klubu zajmują się analizą zła. Czy można je naukowo wyjaśnić? Czy ma fizyczną postać? Czy szatan i jego demony naprawdę żyją wśród nas? Kolejne zwłoki znalezione tuż przed wejściem do rezydencji przewodniczącego klubu, historyka Anthony`go Sansone`a, nie pozostawiają wątpliwości, że pojawił się nowy seryjny morderca. Czy należy do stowarzyszenia? Czy Maura Isles, na której drzwiach ktoś wymalował te same symbole, co przy zamordowanych, będzie kolejną ofiarą?

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,266,2421,klub-mefista.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,266,2421,klub-mefista.html

Paco | 2016-05-07
Na półkach: Przeczytane, Tess GERRITSEN
Przeczytana: 07 maja 2016

Ameryki nie odkryję, polonu nie odtajnię i żadne jabłko nie walnie mnie w łeb, jeżeli powiem, że ścieżki życia są kręte.
Bo są.
I Tess to widzi. Widzi i emituje. A gdzie trzeba postraszyć, straszy.
I trzyma w garści. Nas, oblatane mole. Prozatorskie mole.
Czyżby mol wyczuł jednak wilgoć ? Wyniuchał jałowiznę ?
Zwietrzył impotencję schyłkową ? Tak. Obnażył koślawość.
Koślawość i chimeryczność.
Mol jest pewien. Zjadłoby się. A zalatuje.
Mol pożarł gros. I mu się odbiło. Masuje się po pełnym brzuszku.
A tu sensacje. Żołądkowe.
Tess się nadęła. Tess odbezpieczyła granat. Poruszyła nieporuszone wcześniej. Tematy.
Okultyzm. Ezoterykę. Mistykę. I dobrze jej szło.
Do pewnego momentu. Zestresowała się dziewczyna. Oddała pole.
Gderaczom. Zrzędom. Tetrykom.
Takim jak ja.

Kiwi_Agnik | 2017-03-10
Przeczytana: 10 marca 2017

Kryminał przeciętny.

Tak otóż z przykrością muszę stwierdzić, że - według mnie - to najsłabsza część kryminalnych zawirowań detektyw Jane Rizzoli i doktor Maury Isles.

Autorka ma niezwykły dar: opisuje zbrodnie, często bardzo brutalne i wplata w nie normalne, przyziemne wydarzenia, z codziennego życia, dzięki temu jej książki nabierają autentyczności i wychodzą ciekawe kryminały z obyczajową otoczką.

Aczkolwiek w tym tomie zabrakło mi tajemnicy, napięcia i ekscytacji.

Fabuła mnie wymęczyła religijnymi zagadnieniami i po prostu mnie nie zaciekawiła.

Aneta Wiola | 2016-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2016

RYTUALNY MORD SATANISTÓW?
Odwrócone krucyfiksy, narysowany krąg i poćwiartowane ciało - to tylko wstęp do budzącej grozy powieści Tess Gerritsen "Klub Mefista". Kim jest ofiara? Czy morderstwo jest sprawką satanisty? Detektyw Jane Rizzoli błądzi po omacku. Wiele znaczeń symboli, które pozostawia sprawca na miejscu zbrodni, utrudnia rozwiązanie zagadki. Wkrótce dochodzi do kolejnych wstrząsających mordów.

JEDEN Z NAS
Niebawem ofiarą staje się jeden z funkcjonariuszy policji. Sprawca jest już napiętnowany przez pracowników wymiaru sprawiedliwości. Kto zostanie pozbawiony życia? Co ma z tym wspólnego tajemniczy klub prowadzony przez bogacza?

KLUB MEFISTA - POSZUKIWACZE ZIEMSKICH DEMONÓW
Inteligentni, niezależni, wykształceni ludzie, którzy pasjonują się tropieniem prawdziwego zła. Porównywanie tajemniczych rysunków z dziedziny egiptologii i wczesnej teologii to dla nich początki wrażeń. Wiedza członków tajemniczego klubu zmusi detektyw Rizzoli do współpracy z...

Karol | 2015-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2015

Muszę przyznać że trochę znużyły mnie te wszystkie wątki "paranormalne". Uwielbiam fantasy, ale jednocześnie uważam że cały Klub Mefista i polowanie na demony po prostu nie pasują do tego cyklu. U Pani Gerritsen bardzo cenię szczegółowość, przywiązanie do detali, sposób w jaki konstruuje zagadki, zaskoczenia, tymczasem w tej książce postanowiła pójść w zupełnie innym kierunku.

Nie ma tutaj jakieś większej zagadki do rozwiązania, tak naprawdę cały "kryminalny" rdzeń nie istnieje, wszystko to co ceniłem w poprzednich pracach autorki tutaj zostaje odsunięte na boczny tor by zrobić miejsce na "czary-mary", interpretację biblii oraz ogólną rozprawę nad tym czym jest zło. Nie miałbym osobiście nic przeciwko temu ostatniemu, ale osadzenie tej dyskusji w takich warunkach odziera ją z realizmu.

Tak naprawdę to co najbardziej podobało mi się w tej książce to dalszy rozwój przyjaźni między Jane a Maurą. Mamy chyba po raz pierwszy do czynienia z sytuacją gdzie nasze dwie bohaterki...

SeVIIen | 2017-03-23
Przeczytana: 23 marca 2017

„Kiedy długo patrzysz w otchłań, otchłań również spogląda w głąb ciebie.”

Wigilia Bożego Narodzenia – czas dla rodziny, czas spokoju i radości, czas odpoczynku. Ale nie dla Jane Rizzolli… Kobieta z odciętą głową i napis „Zgrzeszyłam” w języku łacińskim na ścianie domu, w którym ją odnaleziono, to z pewnością nie są owe wymarzone święta... Śledztwo prowadzi do elitarnej Fundacji Mefista – organizacji założonej na początku XX wieku. Niedługo ginie jedna z jego członkiń, a także młoda policjantka. Wszystkie trzy ofiary łączy to, że w miejscach ich zamordowania pojawiają się symbole satanistyczne. Czy mamy do czynienia z sektą? Co łączyło ofiary? Detektyw Rizzolli i doktor Isles ponownie stają w obliczu wyzwania.

Nie mogłam długo wytrzymać bez jednego z moich ulubionych duetów… Tym razem wybór padł na „Klub Mefista”. A ja po raz kolejny się nie zawiodłam. Powiem więcej – jestem zachwycona! Tess Gerritsen ponownie uraczyła mnie wspaniałą zagadką kryminalną i historią rodem niemalże z...

Magnis | 2017-01-18
Przeczytana: 16 stycznia 2017

Sięgnąłem po kolejną część przygód Rizzoli i Maury Isles żeby przekonać się czym będzie mnie próbowała zaskoczyć Tess Gerritsen, bo nie ukrywam lubię jej książki poczytać. Moim oczom ukazał się ciekawy opis, który wzbudził moje zainteresowanie i zabrałem się za czytanie.

Maura Isles i Jane Rizzoli zostaje wezwane do makabrycznej zbrodni popełnionej w święta, gdzie morderca zostawia na miejscu wiadomość dla policji. Oprócz tego nie pozostawia żadnych śladów na miejscu zbrodni, ale naprowadza policję pewna informacja prowadząca do tajemniczego klubu Mefista.
Początek zapowiada się wyśmienicie. Tajemnicze morderstwo sprawia, że ucieszyłem się z powrotu do tego czego możemy oczekiwać po książkach Autorki. Ciekawej historii i dobrego nakreślenia tła obyczajowego. Nie pozbawionych makabry fragmentów przeprowadzonych sekcji, ale jak zwykle nie przekraczających dobrego smaku. To wszystko dostałem i jeszcze więcej, bo Autorka sięgnęła po motywy spiskowe i zła w czystej postaci, które jest...

Joanna | 2016-10-28
Przeczytana: 28 października 2016

bardzo lubię serię Isles/Rizzoli. jednak ta książka należy do słabszych ze względu na tematykę. tym razem zło przedstawione w taki fantastyczny sposób, mity itp. no nie dla mnie. oprócz tego super.oczywiście morderstwa na wysokim poziomie.

Trudno jest mi wyjaśnić dlaczego, ale kiedy czytałam tę książkę po raz pierwszy podobała mi się mniej niż poprzednie części z cyklu o Rizzoli i Isles.
Tematyka sekt, opętania, satanizmu czy demonów jest dla mnie ciekawa, ale akurat sposób w jaki autorka wykorzystała tego typu motywy w tej części chyba zwyczajnie nie do końca przypadł mi do gustu. Po opisie z okładki spodziewałam się czegoś bardziej przypominającego krwawy i mroczny horror, a historia była zupełnie realna (co w sumie jej minusem nie jest, w końcu to jednak thriller :)).
Również trochę za szybko udało mi się rozszyfrować kilka ważnych wątków i zabrakło elementów zaskoczenia, których we wcześniejszych książkach mi nie brakowało.

Czytając tę książkę po raz drugi byłam bardzo negatywnie do niej nastawiona, a jak się okazało nie taki diabeł straszny i czytało mi się ją dużo lepiej ;p Dlatego mam trochę problem z jej oceną. Mimo wszystko nadal uważam, że jest trochę słabsza niż wcześniejsze tytuły, dlatego ostatecznie...

Bożena | 2013-05-31
Przeczytana: maj 2013

"Klub Mefista" polecam tym, którzy czytając lubią poczuć chwile mrożące krew w żyłach i dreszczyk emocji. Tess Gerritsen opiera całą fabułę na mitycznym wątku zaczerpniętym z apokryficznej "Księgi Enocha", który wprowadza czytelnika w świat demonów i odwiecznie panującego zła. Książka ta, to niesamowita historia przepełniona bestialskimi zabójstwami a ślady i znaki pozostawione przy ofiarach świadczą o ich satanistycznym podłożu. Czy założona na początku XX wieku fundacja - zajmująca się analizą i genezą zła - ma coś wspólnego z tajemniczymi morderstwami?
Świetny thriller z elementami horroru. Wartka, trzymająca w napięciu akcja, zaskakujące i nieprzewidywalne zakończenie. A dodatkowo dla wielbicieli doktor Maury Isles i detektyw Jane Rizzoli trochę szczegółów z ich prywatnego życia.

neta | 2014-08-11
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Kolejny dzień, kolejny kryminał.
Ulewa za oknem dała mi idealny za pretekst do niewychodzenia z domu i zafundowania sobie kolejnej przygody z Tess :)

Tematyka tym razem pozornie mniej interesująca – makabryczne zbrodnie podszyte satanizmem i wiara w nierealne zjawy początkowo niespecjalnie mnie przekonywały. Ale już poszukiwanie rozwiązań w tajemnych księgach sprzed narodzin Chrystusa, zakazanych przez Kościół, zbudziło moją ciekawość. A jak jeszcze z jedną z bohaterek mogłam pobiegać (bo bynajmniej nie pospacerować!) po Rzymie i Siennie to już byłam całkiem usatysfakcjonowana. Całość oczywiście, jak zwykle u Gerritsen, to totalna jazda bez trzymanki i zaskakujący finał, pomimo, że na trop mordercy nie trudno wpaść już na początku książki…
I gdy już się zastanawiałam jaki sens ma czytanie gdy znam rozwiązanie, autorka rzecz jasne zamknęła mi usta końcowym suspensem. I za to ją lubię!