Życie po arabsku

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Źivot po arabsky
Islam, Arabowie
Ag2S

Kontynuacja „Arabskiego świata”. Podobnie jak w swojej poprzedniej książce, Emire Khidayer przybliża czytelnikowi arabską obyczajowość, przełamuje stereotypy i weryfikuje naszą wiedzę o niezwykle ciekawym kręgu kulturowym. Jak więc wygląda arabska codzienność? Jaka jest rola mężczyzny i kobiety w arabskim małżeństwie? Jacy są Arabowie? Próbując znaleźć odpowiedzi na te i wiele innych pytań,...

Kontynuacja „Arabskiego świata”.

Próbując znaleźć odpowiedzi na te i wiele innych pytań, autorka zabiera nas w podróż do barwnego świata, który – choć różni się bardzo od tego, co znamy na co dzień – fascynuje i przyciąga.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Zycie_po_arabsku-p-31083-1-30-.html

Ola | 2013-06-22

W innym rytmie

Emire Khidayer jest pisarką i tłumaczką, przedstawicielką słowackiej służby dyplomatycznej, specjalizującą się w stosunkach z krajami arabskimi. Jej książki prezentujące kulturę i obyczajowość arabską pod względem etnicznym, historycznym i religijnym mają zmienić stereotypowy sposób myślenia o mieszkańcach Bliskiego Wschodu i ich mentalności. „Życie po arabsku” jest w pewnym sensie kontynuacją książki „Arabski świat”, ale nieznajomość pierwszej części nie stanowi przeszkody w lekturze.

Rok 2013 dla świata zachodniego – to 1433 rok w świecie muzułmańskim. Zdaniem autorki jest to wymowny symbol różnic między Zachodem i Wschodem, obrazujący inny rytm ich rozwoju. Pomimo, iż kultura arabska lata świetności ma już za sobą, nadal pozostaje jedną z najwspanialszych cywilizacji basenu Morza Śródziemnego, która wywarła przemożny wpływ na różne dziedziny nauki, na sztukę, filozofię i architekturę, i – fascynuje do dziś.

Książka próbuje odpowiedzieć na kilka podstawowych...

Lillianna | 2014-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2014

Autorka w sposób wyczerpujący i bardzo ciekawy przedstawia świat arabski i wszystko co się z nim wiąże. Książka napisana jest tak, by zainteresować czytelnika i jednocześnie dostarczyć mu szczegółowych informacji.

Książka została podzielona na liczne rozdziały, dzięki temu można dowiedzieć się wielu interesujących faktów. Znaleźć tutaj można informacje bardziej ogólne na przykład te dotyczące świąt muzułmańskich czy podróżowania po krajach arabskich, jak również bardziej szczegółowe i jednocześnie bardziej ciekawsze, przynajmniej dla mnie, czyli dotyczące tradycji ubioru mężczyzn i kobiet, higieny osobistej Arabów, uroczystości rodzinnych czy warunków mieszkaniowych.

Autorka ciekawe opisuje zasady rządzące w świecie arabskim, które są znacznie inne od naszych. Z książki można dowiedzieć się również wielu ciekawych faktów, których nie sposób znaleźć w innych książkach, wszystko dzięki temu, że autorka umieściła w książce informacje pochodzące od wielu znajomych Arabów, którzy...

ira | 2013-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2013

Bardzo encyklopedyczne.
Autorka usiłuje od czasu do czasu ożywić ten zalew wiadomości jakąś anegdotką, ale to nie działa.
Książka jest podzielona na określone tematy (święta, śluby itp.) i dosłownie wypchana informacjami. Nie ma nawet chwili oddechu, w każdym zdaniu istotne detale, nazwy, jak w przewodniku.
Polecam tym, którzy chcą poznać kulturę arabską w najdrobniejszych szczegółach, może tym, którzy się tam wybierają na dłużej i będzie im to potrzebne.
Tym, którzy chcą poczuć klimat i wzbogacić się o kilka ciekawostek, zdecydowanie odradzam.

Dunya | 2013-04-22
Przeczytana: 20 kwietnia 2013

Po "Życie po arabsku" sięgnęłam przed "Arabskim światem", ale nie odebrało mi to żadnej przyjemności z czytania. Autorka w miły i przystępny sposób opisuje świat i życie, które mimo wielu różnic nie jest tak bardzo daleko od nas. Miałam okazję odwiedzić dość sporą część arabskiego świata i wiele spostrzeżeń odkryłam ponownie lub raczej wróciłam do nich w tej książce dzięki pani Khidayer. Jednak bardzo brakowało mi większej ilości fotografii.

ZielonaCytryna | 2013-03-16
Przeczytana: 14 marca 2013

Jako osoba głęboko zainteresowana kwestią bliskowschodniej polityki, nie mogłam przejść obojętnie obok pozycji dotyczącej życia codziennego w świecie arabskim, którego kultura i obyczaje są tak odmienne od naszych, europejskich. Czy książka Emire Khidayer spełniła moje oczekiwania? I tak, i nie.

"Życie po arabsku" to książka, którą można by nazwać podróżniczą i popularnonaukową jednocześnie. Jej autorka, Emire Khidayer, przez wiele lat pracowała w dyplomacji, dzięki czemu miała okazję mieszkać na Bliskim Wschodzie: w Egipcie, Kuwejcie i Iraku. W swej książce próbuje odpowiedzieć na pytania związane z arabską obyczajowością – pisze o muzułmańskich świętach i tym, w jaki sposób obchodzona są w poszczególnych krajach, porusza kwestie małżeństwa i narodzin dziecka, opowiada o arabskiej modzie, kuchni, edukacji, warunkach życia, a nawet higienie. Przytacza przy tym wiele anegdot związanych z jej własnymi doświadczeniami, co niestety w moim odczuciu wpływa niekorzystnie na odbiór...

Anna | 2013-07-30
Przeczytana: 28 lipca 2013

Niesamowite jak można przekazać laikowi ogrom wiedzy w trzystu pięćdziesięciu stronach w taki sposób, aby przed oczyma stawały kolory, w uszach brzmiały dźwięki, by czuć było zapachy. Pani Khidayer się to udaje, a do tego z wielkim powodzeniem, gdyż dzięki lekturze rozkochałam się w arabskim świecie skrajności.

Warto zaznaczyć, że "Życie po arabsku" nie jest monotematyczne, ale opiewa wiele aspektów życia codziennego - religię, zwyczaje, ubiór, pożywienie czy transport, i to w poszczególnych krajach. Całość przepleciona jest osobistymi anegdotami na potwierdzenie wcześniej omówionych zagadnień, które pomagają jeszcze lepiej zrozumieć tamtejszą egzystencję.
Dowiadujemy się wreszcie jak powstała tamtejsza kultura, a raczej jaką jest wielką mieszanką przeróżnych wpływów - "Arab to Semita wyznania muzułmańskiego, modlący się także do żydowsko-chrześcijańskich proroków, wyposażony w fenicką żyłkę do handlu, posiadający czerkiesko-słowiańskie rysy, popijający indyjską herbatę lub...

Lamika | 2015-01-15
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 24 marca 2014

Mnóstwo informacji na temat życia w krajach arabskich, wygodnie usystematyzowanych rozdziałach i podrozdziałach. Autorka porusza niemal wszystkie aspekty życia w sposób obiektywny, nie pomijając ani plusów ani minusów. Dla chcących wyjść poza stereotypy lektura godna polecenia.

| 2013-10-29
Przeczytana: maj 2013

Bardzo podoba mi się układ książki i język autorki, Emire Khidayer. Wszystko napisane jest klarownie i obiektywnie. Nic z serii: "Islam to ZUO". To świetnie napisana publikacja o bliskowschodnim społeczeństwie, kulturze, regionie. Warta uwagi! :)

Zdzisława Kralewska | 2017-07-20
Przeczytana: 03 grudnia 2016